Konflikty

19. 06. 2024, 07:12

Dovolená v Africe skončila pokusem o státní převrat. Viníkům hrozí trest smrti

Filip Brychta

Sociální sítě Christiana Malangy jsou plné fotografií se zbraněmi / Zdroj: Facebook / Christian Malanga / osobní profil

V Demokratické republice Kongo se odehrál bizarní pokus o státní převrat. Vedl ho snílek a podvodník Christian Malanga a podíleli se na něm i Američané. Přeživší pučisté nyní stojí před tamním vojenským soudem a jejich vyhlídky nejsou dobré. Místo nového státu vytvořili jen neuvěřitelný příběh.

„Vaše skutky je možné trestat smrtí,“ vyslechlo si od soudce v Demokratické republice Kongo (DRK) přes padesát lidí. Mezi nimi jeden Belgičan a tři občané Spojených států.

Co provedli?

Pokusili se ve středoafrické zemi svrhnout vládu a vyhlásit nový stát. Všichni přitom následovali vůdce, který byl při jejich snaze o puč zastřelen. Celá akce trvala asi tři hodiny a nikdo stále úplně neví, co si o ní myslet.

O pokusu této skupiny násilně svrhnout vládu DRK máme tak málo informací, že ani Konžané se nemohou shodnout, zda šlo o žert, nebo o vážně míněný puč.

V pátek si s matkou vyměnil krátké textové zprávy – o dva dny později se internetem rozšířilo video, kde sedí spoutaný na zemi, má obličej od krve a je v obklopení vojáků.

Každopádně právě zadržení Američanů zapletených do pokusu o převrat vyvolalo mnoho otázek. USA incident odsoudily a uvedly, že budou při vyšetřování s DRK spolupracovat v „maximální možné míře“.

„Strach nemám, už jsem zažila víc než tenhle vtip!“ řekla po událostech obyvatelka hlavního města agentuře AP. „Politici, přestaňte nás rozptylovat, život v této zemi je už tak velmi těžký,“ dodal prodavač chleba a avokád Maman Ndosi.

Všichni pučisté nyní čelí v DRK vojenskému soudu. Při prvním slyšení seděli v modro-žlutých vězeňských úborech na plastových židlích, celé jednání probíhalo pod širým nebem a vysílala ho místní televize.

Vůdce pokusu o převrat Christian Malanga s červeným baretem. Snímek z živého vysílání / Zdroj: Facebook / Christian Malanga / osobní profil

Na sítích lidé spekulují, že obžalovaní Američané pracovali pro CIA a měli za úkol svrhnout vládu DRK, která se nepodvoluje Washingtonu. U toho samozřejmě – podle nich – nesmí chybět ani belgický pučista jakožto zástupce bývalé koloniální mocnosti.

Čtěte také: Vlajky Belgie a USA v plamenech. Boje v Kongu můžou přerůst ve válku

Naopak blízcí prezidenta země Felixe Tshisekediho ukazují při hledání viníka na Rwandu a Mosambik. Podle nich existují důkazy o tom, že jejich vlády byly napojeny na vůdce puče. Sám prezident se k události nevyjadřuje.

Co se tedy vlastně stalo a jak do toho zapadají občané západních zemí?

Na dovolenou do Afriky

Jedním z Američanů, kteří se podíleli na pokusu o násilný převrat, je Tyler Thompson. Své matce mladý muž řekl, že jede na dovolenou do Jihoafrické republiky se svým nejlepším kamarádem – Marcelem Malangou.

Tylerovi je 21 let a žil s rodiči na předměstí Salt Lake City. Toto měla být podle zjištění The Times jeho první cesta do zahraničí. Výběr Afriky ale dával smysl.

Dozor měl oběma dělat kamarádův otec  Christian, který dokonce zaplatil Tylerovi letenky. Za to mu měl prý mladý Američan pomoct dronem mapovat zlaté doly, které Christian Malanga dle svých slov vlastnil (nic takového se ale nepotvrdilo).

Tylerovi rodiče si Malangu staršího našli na Wikipedii a potvrdili si tak, že je věrohodný. Stránka ho vyobrazovala jako smějícího se muže v obleku a tvrdila o něm, že je opoziční politik v DRK.

Jeho syna znali dobře. S Tylerem se seznámili ve středoškolském týmu amerického fotbalu už před pěti lety a stali se z nich dobří přátelé. A to je velmi důležitý bod v příběhu, který končí pokusem o puč v africké zemi.

Christian Malanga totiž oběma mladíkům v Africe nenaplánoval jen dovolenou s občasným pilotováním dronu.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.