Konflikty

24. 04. 2024, 18:46

Izrael stále nedodal důkazy o vazbách humanitární agentury OSN na Hamás

David Scharf

Palestinci vyzvedávají potravinovou pomoc od UNRWA, tedy Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě. Foto: Shutterstock.

Komise pověřená OSN zveřejnila dlouho očekávaný report, který měl prověřit neutralitu UNRWA, největší humanitární agentury v Gaze. Dokument vznikl v reakci na obvinění z napojení jejich zaměstnanců na ozbrojence. Ze zjištění vyplývá, že izraelští představitelé nemají pro svá obvinění důkazy. Škody, které kauza napáchala, ale již nevrátí.

Střecha nad hlavou, jídlo a zdravotní péče. To vše a mnohem víc zajišťuje ve izraelskou armádou zničené Gaze agentura jménem UNRWA – Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě.

V jejích budovách se schovává okolo milionu lidí. Podle odhadů na jejích službách závisí okolo 87 procent z více než 2 milionů obyvatel Pásma. „Bez UNRWA by uprchlické tábory [v Gaze a na Západním břehu] zkolabovaly,“ popsal výzkumník Jørgen Jensehaugen z Peace Research Institute Oslo.

Čtěte také: Když je i zvířecí krmivo vzácnost. Proč je Gaza na cestě k hladomoru?

Zaměstnanci této největší organizace čelili stejně jako ostatní Palestinci od 7. října brutálním podmínkám – jen v listopadu jich přes stovku zabila izraelská armáda.

V lednu se ale v existenční tísni ocitla instituce jako taková. Izraelští představitelé ji obvinili ze spolupráce s Hamásem a začali požadovat od západních států, které agenturu spadající pod OSN převážně financují, aby svoje toky peněz zastavily.

„Nejde o ‚pár špatných jablek‘ zapojených do masakru 7. října. Celá organizace je rájem pro extremistickou ideologii Hamásu a je zaplavena jeho členy,“ prohlašoval na konci ledna Mark Regev, tehdy ještě speciální poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Agentura pravidelně zasílá izraelským autoritám seznamy svých zaměstnanců a umožňuje mu jejich prověření

Kromě veřejných obvinění přímo z úst izraelských představitelů se objevovaly také stejně zaměřené zprávy i v médích. New York Times či Wall Street Journal publikovala informace z „dokumentů izraelských zpravodajských služeb“ – ty měly v jednom případě poskytnout konkrétní jména 12 zúčastněných, v dalším zase tvrdit, že vazby na ozbrojené skupiny v Gaze má 10 procent ze zhruba 13 tisíc zaměstnanců agentury.

Západní státy izraelské volání do velké míry vyslyšely. Svoje dotace pro UNRWA pozastavilo 19 zemí, které zajišťovaly přes polovinu rozpočtu. To vše navzdory tomu, že vedení agentury ukončilo spolupráci se zaměstnanci, kteří údajně byli do útoku 7. října zapojení. Zároveň – stejně jako celá řada západních médií – poukazovalo na to, že Izrael pro svoje tvrzení nemá žádné důkazy.

Na začátku tohoto týdne vyšel najevo dlouho očekávaný report, který jim dal za pravdu.

Nepohodlná zpráva

Report vypracovala komise pod vedením Catherine Colonna poté, co si jej „objednala“ samotná OSN právě v reakci na obvinění.

„Izrael pro ně stále neposkytl důkazy,“ píše se ve zprávě na straně 22. Komise i tři další výzkumné instituce ze severní Evropy, jež prováděly doprovodné vyšetřování, neobdržely navzdory opakovaným žádostem nic, co by podporovalo izraelská tvrzení.

Více než 50stránkový dokument ale rozebírá fungování UNRWA mnohem šířeji. Vyplývá z něj třeba to, že agentura pravidelně zasílá izraelským autoritám seznamy svých zaměstnanců a umožňuje jim jejich prověření. Izrael ale na tyto informace reagoval naposledy v roce 2011.

Čtěte také: Izrael zabil humanitární pracovníky, zničil nemocnici a zakazuje média

Izraelští kritici také dlouhodobě poukazují na to, že učitelé v gazánských školách provozovaných UNRWA nabádají studenty k nenávisti či rovnou antisemitismu – tyto argumenty používá i samotný premiér Netanjahu nebo další izraelští politici.

Ani tady jim zpráva OSN nedává za pravdu. Byť zmiňuje, že v jednotlivých případech výuka neodpovídá „humanitárnímu principu neutrality“, UNRWA má podle ní mnohem rozvinutější mechanismy k vyhodnocování a nakládání s takovými případy než jiné neziskové organizace nebo agentury OSN.

Nepotvrdila ani další často zmiňovaný argument: učebnice s údajným antisemitským obsahem. Dvě ze tří doprovodných studií nenašly ve výukových materiálech žádný takový obsah, jedna objevila dva případy v již nepoužívaných učebnicích.  

Výsledkům měla zajistit legitimitu mimo jiné šéfka komise Catherine Colonna.

Francouzská kariérní diplomatka, jež působila mimo jiné jako ministryně zahraničí ve vládě Emanuela Macrona, řekla po zveřejnění novinářům, že během vypracovávání zprávy měla s Izraelem „dobré vztahy“. Tím se liší od ostatních vyšetřování orgány OSN, se kterými Izrael principiálně nespolupracuje.

To ovšem nezabránilo izraelským představitelům, aby výsledky popřeli. Zpráva se prý „vyhýbá problému“ a „nabízí pouze kosmetická řešení“. Mluvčí ministerstva zahraničí Oren Marmorstein namísto toho přitvrdil ve vlastních obvinění – zaměstnanců UNRWA s vazbami na Hamás má být nově přes dva tisíce. Tedy jednou tolik, co Izrael tvrdil v lednu.

Nepřiznané vysídlení

To však není ani zdaleka překvapivé. Izrael se snaží UNRWA vyřadit z provozu už dlouho – například v březnu zveřejnila izraelská armáda plán na její rozpuštění.

Jedním z důvodů je i název agentury. Ta klasifikuje miliony palestinského obyvatelstva v Gaze, na Západním Břehu, ale také v sousedních státech jako uprchlíky. Těmi opravdu jsou, Izraelem byli ze svých domovů vyhnáni během Nakby v roce 1948 nebo šestidenní války v roce 1967. Uprchlický status však tehdejším běžencům a jejich potomstvu garantuje dle mezinárodního práva také „právo na návrat“ – což je pro Izrael nepřijatelné.

Čtěte také: Zatýká se i za lajk na Facebooku. Palestinské děti ví, že dlouho žít nebudou, říká český konzul v Betlémě

Snahy o přinejmenším zkomplikování fungování největší humanitární organizace v oblasti, kde stále hrozí hladomor, přitom zapadají také do stávajícího postupu izraelské armády v Gaze. Ta podle představitele EU, mezinárodníchizraelských lidskoprávních organizací používá „hlad jako zbraň“.

Za zmínku stojí rovněž načasování původního izraleského obvinění. To přišlo ve stejný den, kdy Mezinárodní soudní dvůr OSN vydal uznal za „uvěřitelné“ tvrzení, že Izrael páchá v Gaze genocidu.

Celá řada států pak svoje financování pro UNRWA již znovu obnovila – nejnověji se k nim přidalo i Německo. Například americký Kongres ale už schválil opatření, které pozastavuje financování agentury na celý rok.

I obnovení financování ale neodpáře škody, které již napáchalo. UNRWA totiž nedisponovala prostředky a nedostávala potřebná povolení od izraelských úřadů, kdy v Gaze lidé – slovy editora deníku The Guardian – umírali v davech.

25. dubna ve 12:45 bylo upraveno znění perexu. Podle původní formulace měl report prověřit vazby na ozbrojence, jeho záběr byl ale širší.

Témata: UNRWA, Gaza, Izrael, Konflikty, Palestina