Byznys

24. 04. 2024, 06:20

Mezi Muskem a Mileiem je „spousta chemie“. Spojuje je argentinské lithium

Simone Radačičová

Argentinský prezident Javier Milei v únoru 2024 během jedné ze tří návštěv USA od začátku úřadování. Foto: Shutterstock

Argentinský prezident Javier Milei se setkal s byznysmenem Elonem Muskem. Spojují je nejen podobné názory, ale také zájem o lithium, které miliardář a šéf Tesly potřebuje pro baterie do svých elektromobilů.

„Byla to jako láska na první pohled.“ Těmito slovy popsal argentinský velvyslanec v USA setkání mezi prezidentem své země Javierem Mileiem a Elonem Muskem, šéfem společností jako X (dříve Twitter), Tesla nebo Space X. „Byla mezi nimi hodně dobrá chemie,“ doplnil ještě diplomat Gerardo Werthein, který se setkání mezi oběma muži zúčastnil. 

Už několik měsíců si Musk na své sociální síti X společně s argentinským prezidentem vyměňovali vzájemné komplimenty. Byznysmen původem z Jihoafrické republiky patřil mezi jeho nejhlasitější příznivce už během vyhrocené předvolební kampaně. Často sdílel rozhovory, ve kterých argentinský politik vyzdvihuje zastánce volného trhu, jako byl Milton Friedman. 

Milei je přitom na Muskově sociální síti X neustále velmi aktivní a přidává hodně příspěvků. Podle svých slov na sítích, především pak právě na X, denně tráví „dvě až tři hodiny“. 

Aktuálně druhý nejbohatší muž světa, který má na kontě 195 miliard dolarů, zase vychvaloval třeba Mileiův projev na Světovém ekonomickém fóru, kde se prezident Argentiny opřel do socialismu a vyzdvihl volný trh. „So hot,“ komentoval to Musk. 

„Velký spojenec na straně anarchokapitalisty“

Argentinský prezident Milei zavítal do Spojených států už na svou třetí cestu od té doby, co se dostal k moci. Tentokrát přijel do texaského Austinu, aby si prohlédl tamní továrnu Tesly a setkal se s Muskem. 

Šéf automobilky provedl Mileie, který si s sebou vzal mimo jiné nejbližší poradkyni – svou sestru Karinu –, po výrobním závodě. Společně se několikrát vyfotili a Milei si vyzkoušel jízdu Cybertruckem.

Čtěte také: Bůh s tebou, má Argentino. Země sužovaná hospodářskými problémy se řítí do další krize

Prezidentův mluvčí se nechal slyšet, že oba muži hovořili o volném trhu a potřebě „bránit svobodu“. Podle nich je třeba omezit byrokratické překážky, které prý omezují podnikatele a jejich aktivity.

Nabídl, že jeho země poskytne pomoc každému, kdo podle něj bude bránit svobodu projevu.

Milei také nabídl pomoc v právní bitvě, kterou miliardář – označující se za zastánce absolutní svobody slova – vede v Brazílii. Tamní úřady ho vyšetřují, protože se odmítl řídit rozhodnutím brazilského Nejvyššího soudu, na jehož základě by jeho síť X měla blokovat uživatele šířící dezinformace. Kvůli tomu ale hrozí, že někteří zaměstnanci X skončí ve vězení. Musk dokonce obvinil brazilského člena Nejvyššího soudu z cenzury sociálních sítí a označil ho za „diktátora“.

Také Milei má s Brazílií napjaté vztahy. O tamním levicovém prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva kvůli jeho předchozím skandálům mluví jako „zkorumpovaném“ politikovi nebo „socialistovi s totalitářským posláním“. 

Čtěte také: Lula převzal zemi, kterou nepoznává. Chce zlepšit vztahy doma i v zahraničí

Lídr Argentiny nabídl, že jeho země poskytne pomoc každému, kdo podle něj bude bránit svobodu projevu. „Tato vláda bude vždy pro svobodu a svobodu žít v demokracii. Naše země a velvyslanectví nabídnou útočiště všem, kteří budou kvůli těmto hodnotám pronásledováni,“ napsala na X krátce před setkáním obou mužů argentinská ministryně zahraničí Diana Mondino.

Musk mu na oplátku slíbil, že se brzy vydá na návštěvu Argentiny, kde uspořádají konferenci. 

Na svém účtu na X pak zveřejnil společnou fotku, na které mají oba palce nahoru. K tomu Musk připsal „Na vzrušující a inspirující budoucnost“. Podobný příspěvek zveřejnil Milei – oblečený do své oblíbené kožené bundy a černých kapsáčů – a doplnil jej svým předvolebním sloganem „Ať žije svoboda, krucinál!“.

Prezident, který sám sebe označuje za „anarchokapitalistu“, se k moci dostal loni na podzim. Od té doby se pokouší ozdravit tamní ekonomiku radikálními kroky.

Zavřel několik ministerstev, snížil energetické a dopravní subvence a osekal státní výdaje. Do potíží se kvůli tomu dostaly desetitisíce lidí, kterým neustále přidělává problémy vysoká meziroční inflace – ta v březnu vyskočila na 288 procent. Na druhou stranu, podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) by měla letos klesnout na zhruba 150 procent. 

Prezident se také potýká s potížemi v tamním Kongresu, kde nemá většinu. Proto je pro něj složité prosadit některé z jeho kroků. Šíří se také protesty lidí, kteří odmítají podle nich příliš ostré škrty a úspory.

I kvůli tomu pro něj může být Muskova podpora důležitá. „Setkání je pro Mileie způsob, jak dát na domácí půdě i na mezinárodním poli najevo, že má na své straně velkého spojence,“ komentoval setkání Nicolás Saldías, analytik z Economist Intelligence Unit.

Za vším hledej lithium

Oba muže, které světová média často označují za excentrické, ale spojuje mnohem víc než jen podobné názory. Javier Milei je totiž prezidentem země, která se pyšní cenným nerostným bohatstvím. Na část jejího území zasahuje takzvaný lithiový trojúhelník – oblast bohatá na tento kov, jež vedle ní zasahuje do sousedního Chile a Bolívie.

Lithium je klíčový materiál, kterému se někdy díky jeho barvě a vysoké ceně přezdívá „bílé zlato“. Představuje klíčovou složkou baterií jak v elektromobilech, tak třeba v chytrých telefonech nebo noteboocích.

I to může být jeden z důvodů, proč se Musk o jihoamerickou zemi tolik zajímá. Jeho automobilka Tesla se pokouší vnořit do dodavatelského řetězce baterií a miliardář se už nechal slyšet, že má obavy zejména z narušení dodávek lithia.

Už loni v prosinci přitom Milei v rozhovoru pro argentinská média potvrdil, že Musk a nejmenované americké podniky se zajímají o možné investice do rozvoje argentinského „lithiového“ sektoru.

Čtěte také: Rodit děti proti migraci. Vzorný otec Elon Musk se v Římě sešel s Meloni

„Mluvili jsme o investičních příležitostech do lithia v Argentině. My jsme odhodláni nejen vyvážet suroviny, ale také jim dodat přidanou hodnotu,“ poznamenal k tomu velvyslanec Werthein pro argentinský deník La Nación. 

„Musk řekl, že chce Argentině pomáhat. Chceme pracovat v tomto duchu a zjistit, jaké možnosti se mohou v oblasti lithia objevit, ať už se jedná o baterie, nebo výrobní řetězec,“ uzavřel.

Simone Radačičová

Více článků od autora