Politika

20. 06. 2024, 06:00

Naprosté delirium, marxismus a dárky voličům. Francii před volbami zaplavil populismus

Simone Radačičová

Francii čekají volby. Foto: Shutterstock

Ve Francii se rozjela předvolební kampaň. Favorité voleb – Národní sdružení Marine Le Pen a Nová lidová fronta – vsadili na populistickou kartu a slibují kroky, které mají výrazně zvýšit kupní sílu. Analytici si myslí, že jejich sliby by vyšly na desítky miliard eur, což si podle nich země nemůže dovolit.

Národní sdružení Marine le Pen plánuje omezit migraci a prosadit, aby při zaměstnávání měli přednost Francouzi před lidmi z jiných zemí. Jenže takový krok může zásadně omezit chod francouzských firem a start-upů zabývajících se rozvojem umělé inteligence (AI).

„Ve dvou předchozích start-upech, ve kterých jsem pracoval, byl příchod kvalifikovaných lidí ze zahraničí velkým zdrojem talentu. Zejména studenti, kteří sem přišli, absolvovali stáže v různých firmách a nakonec zůstali,“ řekl pro agenturu Reuters Julien Launay, výkonný ředitel francouzského start-upu Adaptive ML, který se zabývá jazykovými modely.

Čtěte také: Mistrovství světa ve zradě a smlouva s ďáblem. Francie se před volbami otřásá

Průzkumy veřejného mínění „lepenovce“ zatím označují za favorita nadcházejících parlamentních voleb a ve hře je tak možnost, že se nakonec ujmou vlády. V takovém případě by do premiérského křesla usedl Jordan Bardella.

Také Camille Lemardeley ze start-upu Superprof se obává, že plány Národního sdružení vytvoří méně přívětivou atmosféru pro kvalifikované pracovníky ze zahraničí. A to by mohlo mít dopad na celkové byznysové prostředí v zemi. Národní sdružení mimo jiné volá po tom, aby třeba při výběru kandidátů do zaměstnání nehrál hlavní roli talent, ale národnost. Přednost by měli dostat rodilí Francouzi.

Prezident Emmanuel Macron. Foto: Shutterstock

Ve Francii už částečně pominul prvotní šok po tom, co prezident Emmanuel Macron nečekaně vyhlásil předčasné volby do dolní komory parlamentu. Nyní se naplno rozběhla předvolební kampaň, která bude tentokrát jen velmi krátká. Jednotlivé strany, a především ty populistické, se snaží získat voliče štědrými sliby. Uvědomují si, že u Francouzů hraje prim kupní síla.

Do dění na francouzské politické scéně ale nepřímo zasahují finanční trhy. A ty mají obavy ze scénáře, že se k moci dostanou populisté – ať už ti, které politologové označují za krajní pravici, nebo krajní levici – , kteří ještě více uvolní rozpočtová pravidla v druhé největší ekonomice eurozóny.

Na finančních trzích se tak rozlila nejistota. Okamžitě se objevily otázky, jak by vypadala případná vláda tvořená Národním sdružením, nebo nesourodou levicovou koalicí Nová lidová fronta.

Minulý týden kvůli tomu hlavní akciový index CAC 40 odepsal zhruba šest procent (část těchto ztrát tento týden smazal), Francii se také zvýšily náklady na obsluhu dluhu.

„Svolání předčasných voleb a představa, že se Národní sdružení dostane do Matignonu (tradičního sídla francouzských premiérů, pozn. red.) vytvořily atmosféru nejistoty,“ řekl Mathieu Plane, ekonom z francouzského ekonomického institutu OFCE.

Macron vsadil na byznysovou kartu

Prezident Macron od svého příchodu do Elysejského paláce v roce 2017 prosadil několik klíčových reforem od uvolnění pravidel pro najímání a propouštění zaměstnanců přes rozsáhlé daňové změny po úpravu důchodového systému – ten počítá s postupným navýšením věku odchodu do penze na 64 let.


Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora