Konflikty

24. 06. 2024, 17:29

Ozbrojenci zabili v ruském Dagestánu 15 policistů. Vraždil také zápasník MMA

Filip Brychta

Ruský policista se zbraní / Zdroj: Shutterstock

V ruské republice Dagestán zabili útočníci 20 lidí. Ozbrojenci nejspíš patřili ke skupině radikálních islamistů a cílili na kostely a synagogy. Jedním z nich byl i bojovník MMA, který byl spolu s komplici zastřelen policisty.

Na stole s červeným ubrusem stojí patnáct fotografií mužů v uniformách. U každé z nich jsou položeny květiny. Portréty patří policistům, které v neděli zabili ozbrojenci v Dagestánu.

Při útoku zemřelo nejméně 20 lidí – z toho čtyři civilisté a jeden kněz. Střelba se odehrála v metropoli Machačkale, letovisku Derben i v obci Sergokala.

Videa zveřejněná dagestánským ministerstvem vnitra ukazují, jak ozbrojenci způsobují chaos v Machačkale, zahajují palbu a nutí lidi vystupovat z aut.

Útočníci v obou městech cílili na pravoslavné kostely a synagogu. V Machačkale ale nejdřív napadli policejní kontrolní stanoviště, poté se odebrali do chrámu. V derbentském kostele zabili kněze Nikolaje Kotelnikova, který tam sloužil již čtyřicet let a vyučoval v tamní pravoslavné škole. Podle dostupných informací mu podřízli hrdlo.

K jaké přesně skupině se ozbrojenci hlásili, není jasné, ruská média však píší, že patřili k nejmenované mezinárodní teroristické organizaci.

O radikálních islamistech ze Sergokaly toho ale víme více. „Tam útočili příbuzní šéfa Sergokalinského okresu,“ upřesňuje pro Voxpot analytik žijící v Rusku Jiří Just.

Dagestán na severním Kavkaze je převážně muslimský a má za sebou dlouhou historii separatistického a militantního násilí. Napětí v regionu dále rozdmýchala ruská válka na Ukrajině. Tamní etnické menšiny totiž ve velkém mobilizovala na frontu.

Místní islám jde na ruku státním úřadům. Různé islamistické skupiny pak dávají mladým pocit rebelie.

Navíc, jak poukazuje Just, Dagestán je proslulý tradičně silným radikálním islámem. „To je mimo jiné tím, že tam není tak brutální a silná moc jak v Čečensku a potlačování islamistického podzemí bylo vždy problematičtější,“ vysvětluje analytik.

O separatisty ale pravděpodobně nešlo. Na severním Kavkaze sice možná stále působí Kavkazský emirát, což je islamistická teroristická organizace usilující o vlastní stát, ale ten nijak vlivný není. „Tamní islamisté chtějí spíše vyvolávat strach, terorizovat a ukazovat svoji sílu,“ říká Just. „Nicméně žádné odtržení od Ruska ve svých programech nemají,“ dodává.

Naposledy si Dagestánu zahraniční média všimla ve spojitosti s přepadením letadla davem lidí, kteří si mysleli, že přivezlo Izraelce. S protižidovskými pokřiky pak dagestánští muslimové cestující napadali.

Čtěte také: „Ze satanského Západu blíže k Bohu.“ Jak americké konzervativní rodiny prchají do Ruska

Podle Justa tam vyloženě napětí vůči pravoslavným křesťanům nebo židům ale není. Zmíněný útok na cestující z Izraele byl podle něj jednotlivý exces, který se neopakoval.

Z klece do teroristické skupiny

K ozbrojencům, kteří v neděli vraždili, patřil podle webu Sports Politika také zápasník MMA (smíšených bojových umění) Gadzhimurad Kagirov.

Ten byl mistrem sportu (čestný titul pro úspěšné sportovce v Rusku) v zápasu ve volném stylu a až později přešel k MMA. Nestalo se poprvé, že se zápasníci v Dagestánu podíleli na trestné činnosti. Kagirova účast na teroristickém útoku ale podtrhuje, jak se islámský extremismus šíří na místních sportovištích.

Čtěte také: Pomoc při útoku i dodávky jaderných technologií. Co znamená nové spojenectví Ruska a KLDR?

Kagirův bývalý trenér Abdulmanap byl přitom sám zastáncem využití bojových sportů v boji proti extremismu. Svůj život zasvětil tomu, aby dagestánským mladým nabízel alternativy k fundamentalismu.

Mladý zápasník pak reprezentoval klub syna svého bývalého trenéra Khabiba Nurmagomedova, který ale od vize otce Abdulmanapa ustoupil. Po vítězství nad Conorem McGregorem v roce 2018 byl například vyfotografován v Dubaji po boku Sagida Murtazalieva, zlatého olympijského medailisty ve volném zápase, který byl obviněn z financování terorismu a je podezřelý z několika vražd.

Hned po útoku už Khabib stihl obětem kondolovat na svém Instagramu. „Nechť nás Alláh všechny zachrání z takových situací a daruje nám mírové nebe nad našimi hlavami,“ napsal.

Pro mladé muže pak takoví lidé fungují jako vzory a jejich verbování k militantním aktivitám je jednodušší. To umocňuje také to, když se v úzké skupině věnují sportu.

Navíc Just připomíná, že Dagestán sice je islámská republika, ale místní islám jde na ruku státním úřadům. Různé islamistické skupiny pak dávají mladým pocit rebelie a v jejich očích jim poskytují cestu ke spravedlnosti.

I proto to nebyl první teroristický čin v Dagestánu. V roce 2018 tam dvaadvacetiletý Chalil Chalilov zabil pět lidí a desítky zranil, když začal střílet do davu vracejícího se z kostela. K tomuto činu se poté přihlásil Islámský stát.

Témata: Terorismus, Konflikty, Politika, Rusko