Politika

10. 07. 2024, 06:06

Propaganda ve videohrách na Putinův rozkaz. Jak vypadá herní průmysl v Rusku

Filip Brychta

Hráči na Comic Conu v Moskvě v roce 2014 / Zdroj: Shutterstock / magicinfoto

Ruská propaganda využívá ke svým cílům kromě filmů také videohry. Proniká třeba do Minecraftu a velebí úspěchy ruských esportovců. Videoherní průmysl v zemi přitom válka i sankce značně poškodily. I přesto si ale Rusové stále mohou zahrát české hry.

Olympijských her v Paříži, které začínají 26. července, se zúčastní i někteří sportovci původem z Ruska. Kvůli válce je ale nebude doprovázet hymna, vlajka ani barvy jejich vlasti. Soutěžit navíc budou  jen v individuální disciplínách – žádný tým z Ruska či Běloruska do Francie nepřijede.

Je Team Spirit ruský tým?

Spirit sice na začátku invaze přesídlil z Moskvy do Bělehradu a jeho hráči vystupují proti válce, mnoho ruských propagandistických kolovrátků je ale stále považuje za reprezentanty Kremlu.

I s tím si ale ruská propaganda umí poradit. Když to nejde na olympiádě, začala v poslední době velebit kolektivy, které jsou úspěšné v esportech. Jedním z nich je Team Spirit, který soutěží ve strategické hře Dota2.

Když například Team Spirit vyhrál největší mezinárodní turnaj Dota2 informovaly, o jeho vítězství mnohé postavy ruské propagandy. Vyzdvihoval je i Vladimir Saldo, gubernátor okupovaných okresů Chersonské oblasti, který napsal, že „pozice ruské školy elektronických sportů je jednou z nejlepších na světě“.

Orientace na esporty je od ideologů Putinova režimu dobrý tah. Organizované soutěžní hraní si získalo obrovskou popularitu po celém světě a stejně tak roste i hráčská základna. Ostatně, tento trh digitální zábavy v roce 2023 vygeneroval zisk asi 184 miliard dolarů.  

Vrátit úder a vyvažovat ruskou přítomnost v Minecraftu se ale nyní snaží i Ukrajina. Otevřela tím tak další frontu konfliktu – tentokrát v herním světě.

Videohry tak získaly jedinečnou schopnost ovlivňovat veřejné mínění. Díky své interaktivní povaze mohou vývojáři vytvářet alternativní reality, které jim umožňují manipulovat s fakty, jak chtějí. Nevyhýbá se to ani globálně úspěšným hrám jako Minecraft, World of Tanks nebo Roblox.

Propaganda z kostiček

V Minecraftu, hře s otevřeným světem vlastněné Microsoftem, ruští hráči zopakovali bitvu o Soledar. Ten ruská armáda dobyla v lednu a video ze hry následně kolovalo na síti VKontakte. Najít lze také spoustu videonávodů, jak budovat nejrůznější propagandistické výtvory. V jednom například hráč opakoval „Sláva Rusku“ – ukazoval, jak postavit stožár s ruskou vlajkou, která vlála nad zastavěnou krajinou označenou jako Luhansk. To je ukrajinská provincie anektovaná Ruskem.

Ve ruské verzi World of Tanks, válečná hra pro více hráčů, si uživatelé připomněli 78. výročí porážky nacistického Německa rekonstrukcí přehlídky tanků Sovětského svazu v Moskvě z roku 1945. 

Vrátit úder a vyvažovat ruskou přítomnost v Minecraftu se ale nyní snaží i Ukrajina. Otevřela tím tak další frontu konfliktu – tentokrát v herním světě.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: videohry, Rusko, Ukrajina