Konflikty

28. 10. 2024, 08:15

A teď si probereme smrt nepřátel. Ruské školy drtí propaganda

Eva Čeplová

Školák v novokuzněcké třídě | Foto: Smile19/Shutterstock
Školák v novokuzněcké třídě | Foto: Smile19/Shutterstock

Miliony školáků po celém Rusku stále urputněji pohlcuje válečná propaganda. Podíl vojensko-patriotických kurzů se oproti loňsku v osnovách zdvojnásobil. Souběžně podává čím dál více učitelů a učitelek výpovědi. Nahradí je navrátilci z frontové linie?

Odměna za výborné studijní výsledky? Sešity s fotkami padlých ruských „hrdinů“ války na Ukrajině. Právě takovou odměnu už brzy dostanou premianti ve školách západoruské Pskovské oblasti.

S nápadem přišla letos v létě matka jednoho ze zabitých vojáků Taťana Ščerbakova a představila svou ideu tamnímu gubernátorovi. Výsledek? Nové sešity se již chystají v tiskárně.

Chybět na nich nebude ani podobizna nejstaršího syna Ščerbakové, jehož pamětní deska už zdobí jednu z místních škol. Adeptů na přední stránku školní pomůcky je ale v regionu mnohem víc.

Bojovníci ve školkách

Přestože město Pskov leží pouhých dvacet kilometrů od estonské hranice, odchází odsud na frontu více mužů než z leckterých koutů Uralu či Sibiře. Sídlí zde Pskovská výsadková divize, na Ukrajině nechvalně proslulá – přisuzuje se jí mimo jiné spoluúčast na masakru v Buči i vraždy válečných zajatců.

V domovském regionu se těší respektu místních a vzrůstající podpora přichází i od školáků. Ozvěny bojové linie k nim pravidelně donáší Marija Filonova, předsedkyně sdružení žen vojáků pskovské divize.

„Pleteme maskovací sítě. Děti jsou nadšené, že mohou bojovníky zachraňovat. Zpíváme přitom s nimi Kaťušu, Den vítězství. Další školy se přidávají,“ pochlubila se s nadšením Filonova a dodala, že se kvůli velkému zájmu vzdělávacích institucí musely se sítěmi přemístit do větších prostor.

Propaganda nesnese srovnání ani s posledními roky SSSR.

Útok na Ukrajinu sice zaklepal na dveře ruských tříd hned po jeho zahájení, od té doby ale stále hlouběji prorůstá do běžné výuky a mimoškolních aktivit. Propaganda ve školách sílí do takových rozměrů, že podle Voxpotem osloveného experta na vzdělání Dmitrije Zicera nesnese ani srovnání s posledními roky SSSR.

Od poloviny října například začaly v mateřských školách lekce takzvaně vlasteneckých „rozhovorů o důležitém“, veřejně podpořených Vladimirem Putinem. O „tradičních hodnotách“ a válce na Ukrajině pohledem Kremlu se tak nyní dozvídají děti od pěti let.

Podle zdrojů nezávislého serveru Meduza do jedné ze školek ve městě Bogdanoviči na Urale zavítal hned na první hodinu veterán z Ukrajiny a Kurské oblasti a předčítal dětem básně z takzvané „zvláštní vojenské operace“, jak Rusové nadále válku oficiálně nazývají.

Dvanáct procent na ideologii

S řadou novinek včetně masivního posílení vojensko-patriotické výchovy se v září musely popasovat i školy. Ruské žáky letos podle Radia Svoboda čeká dohromady 1300 hodin věnovaných militarizaci a vlastenectví.

Úřady se tak rozhodly vydělit na ideologii zhruba dvanáct procent z celkové výuky, což je dvakrát více než loni. K „rozhovorům o důležitých věcech“ jen od 1. září přibyla rodinná výchova pro 10. a 11. ročníky či takzvané základy bezpečnosti a obrany vlasti (ОБЗР).

Někde mají studenti ještě výživnější rozvrh. Na více než pěti stovkách škol odstartovaly lekce řízení bezpilotních letadel. Nákladný projekt vzešel z iniciativy samotného ministra obrany Andreje Bělousova, který neváhal a nakoupil 17 tisíc cvičných dronů.

Žáci, do jejichž škol ještě bezpilotní letouny nedorazily, se zatím mohou těšit na hodiny ОБЗР. Předmět tento rok prošel výraznou proměnou a přesunul se pro starší žáky – především chlapce – ze školních učeben do kasáren.

„Pět dní pochodování, pět dní nových známostí, setkání s novými lidmi, bojovníky… Ať vojenský výcvikový tábor zůstane jen výcvikem!“ pochlubila se účastí svých studentů na pětidenním armádním školení jedna ze středních škol v sibiřské republice Tuva.

Čtěte také: Jít za lepším, padnout za Putina. Jak Rusko verbuje Afričany

Podobně kurzy pro náctileté nyní probíhají v celém Rusku. „Osvojují si zde základy střelby, taktickou přípravu nebo například metody obrany proti radiochemickým zbraním,“ napsal svá zjištění na konci září nezávislý server Vjorstka.

Podmínky v centrech se přibližují těm na skutečných armádních výcvicích: chození v maskáčích, dril i přítomnost veteránů z ukrajinské války.

Právě „hrdinové operace Z“ se za více než dva a půl roku invaze stali ve školách i na školních akcích běžnou záležitostí. Mnozí dokonce nastoupili do tříd jako učitelé a vychovatelé. Podle šéfky nadace ochránců vlasti Anny Civilevové takto mezi dětmi a studenty působí zhruba tři a půl tisíce bývalých bojovníků.

Za řadou z nich se přitom skrývá temná kriminální minulost. „Zvát zločince do škol? Něco takového bylo v Sovětském svazu naprosto nemyslitelné. A to se na konci osmdesátých let už vraceli domů veteráni z Afghánistánu,“ míní Dmitrij Zicer.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.