Tech

18. 10. 2024, 08:19

AI versus copyright. Proč v tomhle sporu prohráváme všichni

David Scharf

Šéf firmy OpenAI Sam Altman | Foto: World Economic Forum/Benedikt von Loebell (CC BY-NC-SA 2.0)
Šéf firmy OpenAI Sam Altman | Foto: World Economic Forum/Benedikt von Loebell (CC BY-NC-SA 2.0)

OpenAI a další firmy čelí žalobám z narušování autorského práva. Výsledky těchto soudních sporů ovlivní budoucnost knihoven i médií.

„Auto byste neukradli. Peněženku byste neukradli. Televizi byste neukradli.“

Tato slova doprovázená intenzivní elektronickou hudbou mají v paměti obtisklé všechny generace, které zažily dobu, kdy se filmy sledovaly na DVD přehrávačích. „Film byste neukradli. Pirátství je zločin,“ zní v závěru výchovného spotu, který se během nultých let dokolečka přehrával v kinech i obývacích pokojích.

V roce 2024 by se mohlo zdát, že spory spojené s takzvaným duševním vlastnictví a technologiemi představují možná dramatickou, ale uzavřenou kapitolu dějin.

Kdysi kvůli nim sice vznikaly dokonce politické strany, ale ty buď zanikly, nebo se snaží svůj původ co nejvíce zakrýt – dnes přece všichni máme „dokonale legální“ streamovací platformy typu Netflixu nebo Max.

Opak je ale pravdou. Autorské právo hraje hlavní roli v dramatu okolo nejdiskutovanější technologie dneska: velkých jazykových modelů generativní umělé inteligence.

Zrušte ChatGPT

Aby mohly tyto modely generovat text či obrazy na základě pokynů svých uživatelů, musí se nejprve vytrénovat na obrovském množství obsahu, sebraných ze všech možných koutů internetu. A bez svolení autorstva tohoto obsahu.

Což se pochopitelně lidem a institucím, kteří k němu vlastní autorská práva. Loni proto přišla vlna žalob firmám jako OpenAI, Anthropic a dalším hráčům, které generativní modely umělé inteligence provozují.

Vytrénovat špičkové AI modely je bez materiálu chráněného copyrightem nemožné.

První jmenovanou firmu, která stojí za nejrozšířenějším ChatGPT a dnes ji spoluvlastní Microsoft, u soudu napadla organizace Authors Guild sdružující americké spisovatele a spisovatelky. Pod žalobu se přidal mimo jiné George R. R. Martin, autor ságy Hra o Trůny.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.