Konflikty

19. 08. 2024, 06:15

Amazon a Google vydělávají na válce v Gaze. Izrael se bez nich neobejde

David Scharf

Protest před budoovami Googlu v San Franciscu, prosinec 2023. Foto: Shutterstock

Izraelská armáda potřebuje v Gaze nejen munici, ale také digitální infrastrukturu na ukládání dat o milionech Palestinců či využití AI. Proto od 7. října ještě víc využívá služeb Amazonu, Googlu a Microsoftu. Proti tomu se ale bouří jejich zaměstnanci.

„Šílené množství služeb. Velká data. Umělá inteligence. Dostali jsme se do bodu, ve kterém to naše systémy potřebovaly,“ líčila s úsměvem velitelka počítačové jednotky izraelské armády Racheli Dembinski na červencové konferenci nedaleko Tel Avivu.

Tím, co IDF potřebovala, byla digitální infrastruktura nad rámec armádních kapacit. A v její prezentaci se objevila loga Amazonu, Googlu a Microsoftu.

Prohlášení Dembinské je zásadní, protože poprvé veřejně potvrzuje to, co mnozí tušili už dlouho: IDF k vedení války, během níž v Gaze zabila přinejmenším 40 tisíc Palestinců, využívá služby firem z kalifornského Silicon Valley.

Armádní velitelka totiž během prezentace popisovala, jak se její kyber jednotka známá pod akronymem Mamram vypořádávala s – konferenčním jazykem řečeno – výzvami, které před ně postavila izraelská invaze do Gazy.

Čtěte také: „Továrna na masové vraždění“. Izraelská AI generuje tolik cílů, že je armáda nestíhá bombardovat

Na konci loňského října totiž podle Dembinski začaly být digitální systémy IDF přetížené. Její tým proto zprovoznil všechny servery v armádních skladech a vybudoval dokonce nové datové centrum.

Ani to však nestačilo. Pro vyřešení problému se rozhodli, slovy Dembniski, „vyjít ven, do světa civilistů.“

V něm čekaly hlavně tři firmy, které byly velmi dobře připravené. Amazon Web Services (AWS) a Google Cloud už v roce 2021 uspěly v obří veřejné zakázce na digitální infrastrukturu pro izraelský stát, známé jako Projekt Nimbus. Microsoft Azure zase s Izraelem dlouhodobě spolupracoval ještě před tímto tendrem.

Čtěte také: Projekt Nimbus: Google a Amazon vyvíjejí pro Izrael dokonalý systém dohledu

Od října se pak nákup služeb ještě zrychlil. A podle zdrojů z izraelské bezpečnostní komunity proběhla většina nákupů u Amazonu a Googlu právě skrze kontrakt uzavřený v rámci Projektu Nimbus.

Vyplývá to z investigativy magazínu +972 a jeho hebrejské verze Local Call, která se opírá o zdroje z izraelského ministerstva obrany, zbrojního průmyslu, třech zmíněných firem z USA a výpovědí sedmi zpravodajců, kteří se přímo podíleli na činnosti spojené s izraelskou invazí do Gazy.

V čem přesně tedy zapojení technologických gigantů spočívá?

„Jako objednat z Amazonu“

„Když hledáte člověka, kterého chcete ‚eliminovat‘, sbíráte k tomu miliardu detailů, které jsou zdánlivě nezajímavé. Ale musíte je mít někde uložené,“ vysvětluje pro +972 Avi Dadon, který měl v izraelské armádě až do loňska na starost zadávání zakázek.

„Ty informace jednoduše potřebujete. Ale nemůžete je skladovat na vlastních serverech, protože to tam musíte zbytečně neustále mazat.“

Dává nám to nekonečné úložiště. [...] Na cloudu jsou informace skoro o všech.

Roli firem jako Amazon či Google také dobře vysvětluje bezpečnostní riziko, které zmiňuje Dadon i další představitelé IDF. Armáda potřebuje skladovat obrovské množství dat, ale na to nestačí její vlastní servery.

Komerční cloudová infrastruktura tohle řeší, ale vytváří bezpečnostní riziko, ať už skrze teroristický či hackerský útok, nebo potenciální vymáhání informací ze strany zahraničních soudů.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.