rozpočet

02. 10. 2023, 09:28

Americký Kongres se vyhnul „shutdownu“. Jen dočasně a za cenu Ukrajiny

Matěj Schneider

Ve Washingtonu přes víkend probíhalo divoké jednání. Američtí zastupitelé se sice dokázali dohodnout na kompromisu ohledně rozpočtu, za 45 dní ale krize bude pokračovat a mezitím hrozí přerušení pomoci pro Ukrajinu. 

Američtí senátoři se v uplynulých týdnech hádali o tom, jaký má v horní komoře Kongresu vládnout dresscode. Jak je kdo oblečený ale kongresmany nakonec zajímalo velmi málo, protože se na přelomu září a října nouzově radili o tom, jak schválit nový rozpočet –  bavili se o tom do pozdních hodin. Šlo totiž o hodně: kdyby se jim nepodařilo dohodnout, hrozilo, že v noci ze soboty na neděli 1. října propukne federální shutdown.

Takzvaný shutdown nastává, když Kongres není schopný včas schválit nový rozpočet. V praxi znamená, že velká část federálních úřadů přeruší činnost. Primárně proto, že nemají na vyplácení platů – statisíce zaměstnanců federální vlády tak budou de facto dočasně propuštěni. Někteří o práci nepřijdou: takzvaní „nezbytní“ zaměstnanci sice budou i nadále do úřadů docházet, zaplaceno však dostanou až po konci shutdownu – a někteří peníze dostanou, jen jestli se na tom Kongres výslovně usnese.

Shutdown o ničem

Kongresmani si pomocí hrozby shutdownu mnohdy chtějí vynutit rozpočtové škrty. Například v roce 2013, během vlády Baracka Obamy, propukl shutdown kvůli neshodám o jeho reformu zdravotnictví, lidově přezdívanou Obamacare. Na přelomu let 2018 a 2019 pro změnu demokraté v Kongresu odmítali Donaldu Trumpovi financovat stavbu zdi na hranici s Mexikem.

O co šlo tentokrát? Tak trochu o všechno a o nic. Ekonomický novinář Washington Postu Jeff Stein cituje několik amerických konzervativců, kteří o shutdownu mluví jako o „seinfeldovském shutdownu“, v odkazu na známý sitcom Seinfeld, který se v 90. letech proslavil jako „seriál o ničem“.

„Nemůžete mít sedm důvodů, a každý týden nějaký jiný, a pak čekat, že Američané pochopí, o co vám jde. V předchozích shutdownech se kladl důraz na to, proč to děláte. Ale co by si z toho odnesl někdo, kdo vyjednávání o shutdownu sleduje v televizi? Je to o příliš mnoha věcech, což z shutdownu udělá věc o ničem,“ řekl pro Washignton Post republikánský operativec Grover Norquist.

Podle srpnového průzkumu CNN a SSRS si 71 % dotázaných republikánských voličů nepřeje, aby Kongres schválil další pomoc pro Ukrajinu.

Mezi měnícími se požadavky byly například změny ve sněmovních procedurách, nejrůznější rozpočtové škrty nebo naopak zvýšení výdajů na ochranu jižní hranice a zpřísnění imigračních zákonů. Nic z toho v současné dohodě nenajdeme.

Akceschopný Senát

Americký Senát má pověst „žvanírny“, kterou je těžké rozhoupat k rozhodnutí. Tentokrát byl ale akceschopnější než Sněmovna. Zatímco se republikáni v dolní komoře nebyli schopni dohodnout, co vlastně chtějí, z horní komory vyšel návrh, který nakonec prošel.

Nejjednoduší způsob, jak se shutdownu vyhnout, je takzvaná „continuing resolution“. Je to dočasné řešení, které znamená, že Kongres bude dočasně pokračovat ve vyplácení federálních peněz v úrovních předchozího rozpočtu. 

Čtěte také: Zelenskyj ve váhajícím Washingtonu: Bez další pomoci prohrajeme válku!

S návrhem takového řešení přišel minulý týden republikánský senátor Rand Paul, jenže se specifickou výjimkou – jeho návrh by chod federální vlády dočasně financoval v úrovních předchozího rozpočtu s výjimkou pomoci pro Ukrajinu. Přesně tuto podobu pak přes víkend Kongres schválil: federální vláda je financována do 17. listopadu. Jestli se do té doby Kongres nedohodne na trvalém řešení, celý cirkus se bude opakovat.

[infobox id=”2″]

Ani současná prozatímní dohoda ale nutně neznamená definitivní konec americké podpory pro Ukrajinu. Zastupitelé by mohli schválit samostatný návrh, který by vyplácení ukrajinské pomoci zajistil. Přesně to po Kongresu žádá prezident Joe Biden.

V tuto chvíli má na Ukrajinu dorazit ještě část už v minulosti schválených financí, byť ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí uznává, že některé probíhající programy mohou být rozpočtovou krizí narušeny.

„Drtivá většina v obou stranách – u demokratů i republikánů, v Senátu i Sněmovně reprezentantů – podporuje pomoc Ukrajině,” řekl o víkendu americký prezident. „Přestaňte hrát hry a udělejte to,“ vyzval Biden Kongres.

Podle srpnového průzkumu CNN a SSRS si 71 % dotázaných republikánských voličů nepřeje, aby Kongres schválil další pomoc pro Ukrajinu. Největší bezprostřední problém navíc představují šarvátky u republikánů.

Občanská válka republikánů

Republikáni sice získali v loňských volbách do Sněmovny většinu, ale jen velmi těsnou. Když se pak na začátku letošního roku volil nový předseda sněmovny, bylo to drama. Skupina vzbouřených republikánů se rozhodla jedinému relevantnímu kandidátovi, kalifornskému kongresmanovi Kevinu McCarthymu, nedat své hlasy zadarmo. Mezi hrstkou rebelujících republikánů byli převážně blízcí spojenci Donalda Trumpa a také libertariánští fanoušci osekávání státu.

Poslouchejte také: Redneck | Inflace impeachmentu a věčný shutdown. Kongres je ve vleku divadýlka republikánských radikálů

Nakonec si v lednu vymohli řadu změn v čele se změnou sněmovního procesu k odvolávání úřadujícího předsedy. Dle nových pravidel k vyvolání takového hlasování stačí vůle jediného kongresmana, a nad McCarthyho předsednictvím se tak neustále houpe Damoklův meč.

Svou nepostradatelnost při těsné většině se teď rebelující republikáni pokusili využít při vyjednávání o rozpočtu. Předseda sněmovny McCarthy je ale obešel za pomoci hlasů demokratů, kteří na rozdíl od 90 nespokojených republikánů pro dočasné rozpočtové řešení hlasovali. Proti hlasoval jediný demokrat, zastupitel Mike Quigley z Illinois, který chtěl symbolicky vyjádřit nesouhlas s neprodloužením pomoci pro Ukrajinu.

Nejhlasitější z republikánských rebelů, floridský kongresman Matt Gaetz, je s výsledkem velmi nespokojený a hodlá prý v následujících dnech vyvolat hlasování o odvolání předsedy McCarthyho. Pro odvolání by se ale musela vyjádřit většina Sněmovny a není jisté, že by se tak stalo.

„Snaží se o to od chvíle, kdy jsem se měl stát předsedou. Přežiju to. Víte, tohle je pro Matta osobní záležitost,“ reagoval na Gaetzovu hrozbu McCarthy. „Budiž, jen do toho, ať to máme za sebou a můžeme začít vládnout,“ dodal. Podle zdrojů televizní stanice Fox News by někteří republikáni naopak chtěli ze Sněmovny vyloučit Gaetze – k tomu by ovšem potřebovali hlasy dvou třetin dolní komory.

Na stole jsou víceméně dvě varianty – a obě poměrně divoké. Buď republikánského předsedu podrží svými hlasy část republikánů, která je s ním spokojená, spolu s některými demokraty, bez jejichž hlasů se teď McCarthy velmi pravděpodobně neobejde. To by však v současné polarizované Americe jistě způsobilo velkou bouři. Druhou možností je, že se dostatečné množství demokratů nenajde, což by ale dolní komoru Kongresu opět uvrhlo v chaos, protože v tuto chvíli není jasný žádný alternativní kandidát na post předsedy, bez kterého Sněmovna nemůže fungovat.

Je otázkou, na čem se v následujících týdnech kongresmani dohodnou. Je jasné, že pro demokraty bude prioritou prodloužení pomoci pro Ukrajinu. McCarthy se bude snažit udržet si svůj post a zároveň se nechal slyšet, že pro něj je naopak prioritou zajistit nové finance pro zabezpečení hranice s Mexikem.

Shutdown stále na stole

Na přelomu jara a léta politici v DC řešili související krizi, když hrozilo, že federální vláda narazí na takzvaný dluhový strop. Republikáni a demokraté tehdy zvládli nalézt kompromis a krizi zažehnat – k nelibosti vesměs stejné skupince kongresmanů zmíněné výše, která teď usiluje o odvetu.

Velká část vrcholných republikánů se shutdownu obává – mimo jiné proto, že se obávají reakce amerických voličů. Mnoho republikánů v Senátu v čele s šéfem republikánské menšiny Mitchem McConnellem označuje shutdown za „škodlivý“. McConnell přímo varoval své kolegy ze Sněmovny, že se jim akce politicky vymstí.

Pokud se Kongres nezvládne dohodnout do poloviny listopadu, shutdown stále hrozí. Nebylo by to ani zdaleka poprvé, kdy k němu došlo. Za uplynulé půlstoletí se už federální vláda uzavřela 21krát. Naposledy se tak stalo na přelomu let 2018 a 2019 a shutdown tehdy trval rekordních 35 dní. Toto uzavření ale nastalo v momentě, kdy byly už schválené části federálního rozpočtu a vládní úřady se tak uzavíraly jen částečně. Tlak na ukončení shutdownu byl tedy menší.

Matěj Schneider

Více článků od autora