Platí za mizogyna, prohlásil, že za znásilnění nese odpovědnost i žena a také že „život je válka“. Před populárním britsko-americkým influencerem Andrewem Tatem nejdřív zavřely dveře sociální sítě. Teď sedí ve vazební věznici v Rumunsku kvůli obvinění z obchodu s lidmi a znásilnění. Jeho výroky, v nichž oslavuje nadřazenost mužů i násilí na ženách, se ale šíří nerušeně dál.
Pózuje u luxusních aut i soukromých letadel, potrpí si na drahé doutníky, k jeho image patří sluneční brýle i kožené bundy. A především rozdělující rétorika, která možná řadu lidí pohoršuje, nespočet dalších na ni ale slyší. Takový je ve zkratce Andrew Tate, bývalý kickboxer a obchodník, který se v posledních letech vyšvihl mezi nejznámější a nejvlivnější osobnosti sociálních sítí.
Nejefektivnější je nicméně představit šestatřicetiletého Tatea skrze jeho vlastní výroky. Jen namátkou: Ženy jsou podle něj majetkem mužů a patří do kuchyně. „Vzal bych mačetu, praštil ji do obličeje a chytil za krk,“ popsal svou reakci na to, kdyby jej partnerka osočila z podvádění. Deprese podle něj neexistují. A „slabí muži jsou pro svět nebezpeční“.
Nejde o žádnou obskurní personu ze zastrčeného koutu internetu, rozhodně je na místě mluvit o tom, jaký vliv na své příznivce má. Čísla mluví jasně – Tateova videa na TikToku měla loni v srpnu, kdy na něm ještě mohl působit, přes 11,6 miliardy zhlédnutí. A loni v červenci lidé hledali jméno Andrewa Tatea ve vyhledávači Googlu častěji než amerického exprezidenta Donalda Trumpa nebo celebritu Kim Kardashian. Nyní si v tomto žebříčku drží čtvrté místo.
Tate na sítích vypráví o bytí plném bankovek a polonahých žen, které muži-vítězi patří, jsou mu podřízené a mají na těle vytetované jeho jméno.
Přinejmenším kontroverzní výroky Tatea by možná bylo nejjednodušší prostě nechat být. Rezonují ale ve světě, kde mu naslouchají zástupy mužů – především těch mladých a dospívajících. Tate vliv rozhodně má, a to i nyní, kdy má na sociálních sítích (kromě Twitteru) už několik měsíců utrum a od konce prosince si „užívá“ pobytu v rumunské vazbě.
Aura „nadmuže“
Emory Andrew Tate se narodil na konci roku 1986 ve Spojených státech, většinu života ale strávil ve Velké Británii. Jméno si začal budovat jako profesionální kickboxer, čtyřikrát zvítězil na světovém šampionátu, do povědomí veřejnosti se ale dostal v roce 2016 jako jeden ze soutěžících v britské verzi reality show Big Brother.
Odtud ho vyloučili. A to předčasně – mimo jiné kvůli znepokojujícímu videu, které zveřejnil bulvární deník The Sun. Na záznamu muž bije svou expartnerku ve spodním prádle páskem do hýždí a nakonec ji uhodí i do obličeje. A to s tím, že ji „ku*va zabije“, pokud napíše jinému muži. Tate tehdy uvedl, že šlo o předem domluvenou sexuální hru, která se líbila oběma, a že bylo video sestříhané. Nadnesl ale, že vyhazov ze show dostal proto, že se tvůrci báli o bezpečí ostatních účastníků.
Recept na slávu a bohatství Tate nakonec našel na internetu. Skrze veleúspěšná videa donedávna promlouval k mladým mužům a utvářel jejich pohled na svět, v čemž nyní pokračuje alespoň na Twitteru a vlastní platformě. Západní svět, v němž rezonují liberální hodnoty, označuje Tate za „Matrix“, z něhož je potřeba se vymanit.
Své postoje Tate navíc zahalil i do náboženského roucha. Na podzim konvertoval k islámu, což vzbudilo – zejména v muslimské komunitě – rozruch. „Buddhisté si získali Beastie Boys a Tinu Turner. Hinduisté zase Julii Roberts. A bohužel, my dostaneme jednoho z nejvlivnějších a nejznámějších mizogynů, kterého teď drží v Rumunsku kvůli možnému znásilnění, organizovanému zločinu a obchodu s lidmi,“ napsal pro americkou MSNBC komentátor Wahajat Ali. Mladí muslimové mu ale naslouchají – i přesto, že influencer žije způsobem, který pravidlům islámu ani zdaleka neodpovídá. Prostě přivřou oči.
The Matrix will tell you that not everyone can become exceptional.
My message is that with enough concentrated effort, anybody can.
— Andrew Tate (@Cobratate) January 25, 2023
Andrew Tate se rád poslouchá, mluví obšírně a sebevědomě. Ideálně s doutníkem mezi prsty. Vypráví o tom, jak dosáhnout úspěchu, jak v životě vyhrát, jak život změnit. A má o něm ale dost vyhraněnou představu – vypráví o bytí plném bankovek a polonahých žen, které muži-vítězi patří, jsou mu podřízené a mají na těle vytetované jeho jméno. Nabádá k životu, jehož jediným cílem je prozřít a bezvýhradně uspět. Svou „ideologii“ Tate dokresluje zmiňovanými luxusními statky, které jeho auře „nadmuže“ dávají ještě jasnější barvy. A nevydělal si na ně pouze vyhranými zápasy v kickboxu.
Směr Rumunsko
Zatímco jeho publikum pochází z různých koutů zeměkoule, sám Tate se už před lety usídlil v Rumunsku. V jednom ze svých videí influencer vysvětlil svůj přesun do na Balkán „ze 40 procent“ i tím, že je v této zemi snazší se vyhnout obviněním ze znásilnění.
„Nejsem někdo, kdo by znásilňoval, ale líbí se mi představa, že si mohu dělat, co chci. Líbí se mi být svobodný,“ řekl. Přitom právě na východě Evropy svou svobodu ztratil a za mřížemi si o ní teď může jen nechat zdát.
Andrew Tate vedle své sportovní kariéry odstartoval na začátku desátých let spolu s bratrem Tristanem zpoplatněné webové stránky s pornografickým obsahem. Pro jejich webcam byznys pracovalo v jeden moment 75 žen na čtyřech různých místech.
Šest z nich měl v rámci organizovaného zločinu, jak tvrdí prokuratura, k natáčení porna donutit. Obviněný je z kuplířství, obchodu s lidmi i zločinného spolčení – odvolal se, ale soud jeho stížnost zamítl.
Jisté každopádně je, že si Tate takovým podnikáním měsíčně přišel na statisíce dolarů. Že jsou peníze vždy „až na prvním místě“, nakonec Tate připomíná i „učedníkům“ své Hustlers University 3.0. Tedy on-line kurzu, v němž influencer a jím vybraní muži školí v otázkách freelancingu, krypta, investic, byznysu i vztahu k ženám přes sto tisíc příznivců. Ti za jejich rady platí v přepočtu tisíce až desetitisíce korun.
Dřívější verze kurzu fungovala na modelu pyramidové hry – „sudenti“ dostávali provize z náboru nováčků a byli vyzýváni k tomu, aby šířili videa s Andrewem Tatem a jeho kontroverzními výroky na sociálních sítích. Právě tak se o Hustlers University dozvídalo čím dál více lidí, kteří pak rozšiřovali jeho členskou základnu. A Tateovi se množil zisk.
TikTok: S „Jakubem“ na lov
Poprvé v životě jsem si do telefonu stáhla TikTok. Sociální síť mě dosud nelákala, měla jsem pocit, že mi nemá co nabídnout. Až doteď. Přihlašuji se pod e-mailem [email protected] – chci si udělat obrázek o tom, k jakému obsahu se na této síti dostane mladý muž. Mám jeden velmi konkrétní cíl: čekám, za jak dlouho na mě začnou cílit videa s Andrewem Tatem.
Jako uživatel pokos02, v mé hlavě zhruba dvacetiletý muž, na začátku zaklikávám, o jaký obsah mám zájem: vzdělávání, life hacks a komediální videa. Poté se přede mnou rozprostře hlavní feed, tedy neustávající a ještě nevybroušený proud videoobsahu.
Pozornost věnuji videím, která jasně cílí na muže. A dějí se věci – po půl minutě na Tiktoku dostávám rady, jak zbohatnout a jak se v posilovně co nejvíc nabušit. Po další chvíli už ke mně z černobílých záběrů promlouvá kanadský psycholog Jordan Peterson, kterého si před pár lety oblíbila americká alternativní pravice.
Tuším, že jsem na správné cestě. Pět minut na TikToku, feed mi ukazuje už jen videa s mužskými protagonisty. Ti mě, tedy Jakuba, vyzývají k tomu, abych přestala prokrastinovat, „opustila Matrix“ (což je mimochodem rétorika Andrewa Tatea), protože jedině tak budu „alfa“. O určité nadřazenosti vůči ženám ani nemluvě.
A skutečně, vyskakuje na mě první video s influencerem Tatem. Jde o část rozhovoru s britským moderátorem Piersem Morganem, Tate v ní promlouvá k mladíkům: „Život je pro muže výjimečně složitý. Nejkrásnější a zároveň nejděsivější fakt je, že se narodíte bez jakékoliv hodnoty. Společnost nezajímáte.“ A pokračuje (ve zkratce) s tím, že je potřeba vzít situaci do svých rukou a jít až na vrchol.
Influencerův účet sice platforma zrušila, jeho videa a úryvky z rozhovorů se šíří nerušeně dál. Vnímám navíc, jak jeho rétorika prostupuje i videy, v nichž se fyzicky ani neobjevuje. Dílo přežije autora.
Chtít být lepší verzí sám sebe
Andrew Tate stojí na špici takzvané manosféry, shluku influencerů, on-line fór a dalších internetových mužských komunit, které stojí v opozici vůči feminismu a spojuje je apel na maskulinitu a často i mizogynie.
Fanoušků má Tate dost, s jedním z nich jsem se proto spojila. David studuje a žije v Praze, ke svému oblíbenci se dostal typickým způsobem – přes sociální sítě. Konkrétně Instagram.
Čtěte také: Šrámy způsobil ženám i literatuře. Sexuální násilí v elitních kruzích rozkryla švédská novinářka
„Jeho videa mě baví. Je vtipný, charismatický, dobře se poslouchá a ve spoustě věcí má pravdu. Mladým mužům Tate připomíná, že chodit do posilovny, chtít vydělat peníze, mít hezkou holku a jezdit pěkným autem, neznamená být toxicky maskulinní. Znamená to být mužem,“ vysvětlil David na úvod.
Student nicméně doplnil, že Tateovo vystupování na internetu bere s určitou mírou nadhledu, což je podle něj přístup, který by měl mít každý. „Hlavním cílem jeho tvorby bylo bezesporu zaujmout co největší množství lidí a to následně monetizovat, což se mu povedlo. I díky kontroverzním a vyhraněným názorům na některá témata,“ podotkl.
Moc, sláva a bohatství. Léty ozkoušené atributy mužství, které však v sobě nemají skulinu pro progres.
Kontroverzní jsou například právě postoje Andrewa Tatea k ženám. David má vlastní interpretaci: „Podle něj jsou ženy zranitelná stvoření, která ve svém životě coby muži potřebujeme a bez kterých se neobejdeme. A je naší povinností se o ně za každých okolností postarat a chránit je. S tím nemůžu jinak než souhlasit.“
A kýve i na pohled Andrewa Tate na takzvané „slabé muže“. „Označuje tak ty, kteří se nesnaží naplno využít svůj potenciál, nemají život pevně ve svých rukách a nedokáží se finančně postarat o sebe a svou rodinu. A nejsou disciplinovaní. Zkrátka: takoví muži se nesnaží být každý další den lepší verze sebe samého, což je podle mě výstižné.“
David však míní, že si nedokáže – a podle něj ani většina dalších lidí – Tateův reálný život za obrazovkou představit. Nejde tedy pro Davida o návod, který je potřeba naplnit jedna ku jedné. „Když Tate mluví o tom, že má několik partnerek zároveň, všechny je podvádí a ony mu to tolerují, věřím mu to. Ale přece to neznamená, že bych měl začít podvádět svoji partnerku, protože to dělá on,“ zdůraznil influencerův příznivec.
„Pokud člověk dokáže vyslechnout celou myšlenku nevytrženou z kontextu a vyčíst, kdy se jedná o nadsázku a vtip, a kdy je něco myšleno vážně, nemůže ho Andrew Tate v ničem pohoršovat,“ myslí si student.
Ozkoušené atributy mužství
Přestože u Davida to tak úplně neplatí, k Tatemu vzhlíží mnoho dalších mužů vysloveně zbožně. Stačí se podívat na Twitter, kde svého oblíbence brání s hashtagy #FreeTopG, nebo na YouTube, kde se zase zpovídají z toho, že jim Tateovy myšlenky pomohly vstát na nohy v nejslabších chvílích jejich života.
Psycholog Martin Jára z Ligy otevřených mužů to okomentoval s tím, že Andrew Tate pro mnohé funguje jako projektivní figura, která sama nabízí různé interpretace světa.
„Takoví lidé vždycky budou existovat. K Tateovi bychom našli paralely v politice i jiných vrstvách společnosti. Napadlo mě, že jde o stejně nekonečný boj, jako je ten s dezinformacemi. V obou případech to nelze zastavit, můžeme se ale vzdělávat. Je tedy potřeba všechno hned nebaštit každému prorokovi, který sebe sama do role proroka postaví,“ upozorňuje Jára.
Čtěte také: 5 let MeToo z 5 pohledů: Ani teď není společnost k sexuálnímu násilí dostatečně tvrdá
Že se osobnosti jako Tate začaly objevovat a získávat široké publikum, není vlastně žádným překvapením. Společnost se prostě vyvíjí, a to i genderově. „Muži by o sobě nezačali přemýšlet, kdyby je neznejistily emancipované ženy. Někteří to řeší tak, že se ještě více přimkli k tradičnímu modelu, třeba jako Tate, jiní se vydali novou cestou,“ rozlišil psycholog.
Druhá možnost je přirozeně ta složitější: „Odpovědi pak musí hledat sami a taky připustit, že mužství je pestré a má různé barvy. Není ale snadné si vybrat. Tate a mnozí další nabízejí jasné, jednoduché odpovědi, které jsou ale v konečném důsledku škodlivé.“
Najít útočiště v tradičních oporách mužství tak může být pro některé vítaným řešením. Jára s nimi spojuje tři slova: moc, slávu a bohatství. Tedy léty ozkoušené atributy mužství. „Považuji to ale za konzervativní pohled, který v sobě nemá skulinu pro progres. Chybí sebereflexe toho, že nejsme dokonalí. Život je prostě bohatší, ovšem svět, který si muži za pomoci různých platforem vytvářejí, je tomu velmi vzdálený. Nabízí jen úzký, svazující profil muže,“ podotýká odborník.
Když se nakazí část populace, nastává epidemie temnoty, která se začne rozmáhat. Snadno se pak například zruší hranice mezi silou a násilím.
Přestože se v poslední době rozmohla debata o „toxické maskulinitě“, Martin Jára tento pojem považuje za nešťastný: „Mluvil bych spíš o temných stránkách mužství, které Andrew Tate vydává za světlé. Což vede ke škodám a ublížením – když se takhle chováme, ubližujeme sobě i druhým.“
Jistá toxicita se nicméně v Tateových výrocích (i jeho jednání) objevuje. A to při jejich šíření, kdy se nakazí část populace. „Nastává pak epidemie temnoty, která se začne rozmáhat. Snadno se například zruší hranice mezi silou a násilím. Síla je v pořádku, potřebujeme ji pro život, abychom se někam dostali. Jednoduše se ale přemění na násilí, což znamená, že věci prosazuji tím, že ubližuji,“ připomíná psycholog.
Jednou ze zdravějších cest je tak nahlédnout sám na sebe a přijmout za své jednání zodpovědnost. „Je potřeba o sobě přemýšlet a dívat se na sebe kriticky, ne pouze obdivně. Mluvíme tu totiž o kultuře obdivu – buď někoho obdivujeme, nebo se máme stát ‚lepšími‘ tím, že sledujeme, jak jsme úžasní. To je falešné. A dřív nebo později na to každý dojede,“ uzavírá psycholog.
Andrew Tate teď vyčkává v rumunské cele, úřady mu zabavily ona luxusní auta i arzenál zbraní. Média ho rámují jako krále mizogynů a z jeho příběhu se stalo společenské téma. Ovšem Tateova největší zbraň, jeho myšlenky, si dál volně žije vlastním životem v digitálním světě.