Dubnový zákrok policie na Palestinském kongresu v Berlíně znovu rozproudil diskuzi ohledně politického zneužívání antisemitismu v Německu. I část německé židovské komunity přitom tvrdí, že stát selektivně chrání pouze některé. Odkaz holokaustu se tak podle nich používá k ospravedlnění nové genocidy probíhající v Gaze.
Divákům youtubového streamu z berlínského Palestinského kongresu se v pátek 12. dubna před jejich zraky odehrálo neočekávané drama.
Jen pár hodin po zahájení kongresu vstoupili do obrazu policisté, což vyvolalo u přítomných účastníků konference zmatek. „Prosím, zachovejte klid. Nedávejte jim žádný důvod k násilí,“ snažila se jej uklidnit jedna z organizátorek.
Čtěte také: Izrael zabil humanitární pracovníky, zničil nemocnici a zakazuje média
Poté se zvuk odmlčel a po několika dalších minutách bylo živé vysílání přerušeno. Diváci tak už neviděli, jak policie vypnula v budově elektřinu, vyklidila objekt a zadržela několika přítomných osob.
Kongres měl původně trvat další tři dny a promluvit se chystalo několik desítek řečníků napříč obory a národnostmi. Akce, jež kritizovala podíl Německa na současné válce v Gaze, byla tímto zásahem předčasně ukončena.
Die Polizei führt beim Palästina Kongress in Berlin, der amtlich „aufgelöst“ wurde einen jüdischen Veranstaltungsorganisator ab. Auf Nachfrage wird kein Grund angegeben. pic.twitter.com/MixS9khVAB
— Tarek Baé (@Tarek_Bae) April 12, 2024
Jako oficiální důvod berlínská policie uvedla video s řečí palestinského výzkumníka Salmana Abu Sitty, které mělo být součást programu. Krátce před začátkem kongresu mu totiž německé úřady zakázaly politickou činnost na území spolkové republiky.
Policisté se prý také obávali, že bude obsahovat antisemitské a násilí schvalující projevy. To zdůvodňovali dřívějším Sittovým kontroverzním výrokem z článku pro Mondoweiss: „Mohl jsem být jedním z těch, kteří prorazili plot, kdybych byl mnohem mladší a stále žil v koncentračním táboře zvaném Pásmo Gazy.“
„Nejenže šlo ze strany policie o zcela nestandardní krok, ale zákrok navíc nebyl dostatečně komunikován,“ popisuje zásah pro deník taz Michael Plötz, právník radící organizátorům konference.
Čtěte také: „Už to není jen o Izraeli a Palestině.“ Policie v NYC zatkla desítky protestujících
Ti o zákazu politické činnosti Abu Sitta předem nevěděli a policie je o něm neinformovala. Autority svůj postup obhajovaly – podle Plötze nesmyslně – právem na ochranu soukromí. Pořadatelé se navíc pokoušeli nahrávku předat úřadům, aby mohli zkontrolovat její obsah. Tato snaha ale přišla vyšla vniveč.
Plötz si absurdní situaci vysvětluje politickým a mediálním tlakem na to, aby policie aby zasáhla tvrdě a nekompromisně: „Pokud by postupovali podle základních práv a nechali akci proběhnout, [...] vyvolalo by to titulky, že policie chrání antisemity. O tom, že je to ‚Kongres nenávidějící Izrael‘, se už psalo všude.“
Německá vina
Naráží tím na tendenční články, které vycházely v deníku Bild a dalších médiích vlastněných skupinou Axel Springer SE. Ty systematicky označovaly její účastníky za „nenávidějící židy“. Tuto nálepku si vysloužili i bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis nebo britsko-palestinský chirurg Ghassan Abu Sitta (synovec Salmana Abu Sitty), který do Berlína přijel podat svou svědeckou výpověď o válce v Gaze, kde minulý rok působil 43 dní jako doktor.
K vystoupení ani jednoho z nich ale nakonec nedošlo. Krátce před zahájením konference jim byl vydán zákaz vstupu do země společně se zákazem politické činnosti. Média totiž nejsou v prosazování velmi jednostranného pohledu na válku v Gaze sama.
Kvůli využití definice antisemitismu podle IHRA se výroky jako „Free Palestine“ nebo „Allahu Akbar“ nachází bok po boku se „Zplynovat Židy“.
Klíčovou roli hraje německá vláda a její politika „nulové tolerance antisemitismu“, kterou deklarovala po 7. říjnu. Útoky vůči židům jsou v Německu skutečně dlouhodobým problémem. Podle výzkumného a informačního centra antisemitismu (RIAS) ale jejich počet během loňského podzimu vyletěl o 320 procent.
Nutno podotknout, že RIAS používá kontroverzní definici antisemitismu IHRA (International Holocaust Remembrance Aliance). Více než stovka izraelských a mezinárodních nevládních organizací ale tuto definici kritizuje za to, že zneužívá antisemitismus k ochraně Izraele před legitimní kritikou jeho politiky.
Poslouchejte také: PULS | Svědectví lékaře po návratu z Gazy: „Je to smrt a destrukce“
V analýze RIAS se tak dočteme, že největší procento antisemitských incidentů bylo označeno jako tzv. „anti-izraelský aktivismus“ (21 procent), následované těmi s „islamistickým“ (6 procent) a „levicově/anti-imperiálním“ pozadím (5 procent).
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.