Konflikty

11. 12. 2024, 12:02

Asadův režim byl stroj na zabíjení. Sbírejte důkazy o zločinech, zní Sýrií

Simone Radačičová

Svržený syrský diktátor Bašár Asad v časech své vlády | Foto: Valentina Petrov / Shutterstock
Svržený syrský diktátor Bašár Asad v časech své vlády | Foto: Valentina Petrov / Shutterstock

Nevládní organizace vyzývají Syřany i povstalecké skupiny, aby pomohli získat a uchovat dokumenty dokládající zločiny padlého režimu. Diktátorovy bezpečnostní složky si vedly rozsáhlé archivy.

V syrské vesnici Deraa poblíž hranic s Jordánskem vrátily v květnu 2011 syrské bezpečnostní složky umučené tělo teprve třináctiletého Hamzy Al-Khatiba jeho rodině. Teenagera předtím zadržely na protirežimní demonstraci.

Hamzova smrt a mučení dalších vesnických chlapců, kteří kreslili na zdi graffiti namířené proti diktátorovi Bašáru Asadovi, tehdy vyvolaly bouřlivé protesty. Režim je ale brutálně potlačil.

Dnes chlapcova rodina nijak neslaví, byť se konečně dočkala Asadova pádu, popisuje BBC. Příbuzní si na sociálních sítích všimli zveřejněných dokumentů z nechvalně známé věznice Sajdnájá, která leží kousek od Damašku.

Čtěte také: Místo popravy svoboda. Syrští rebelové osvobozují věznice

Dokumenty potvrdily, že ve vězení zemřel i Hamzův starší bratr Omar. Syrská policie ho zadržela v roce 2019 a od té doby po něm nebylo stopy.

„Doufám, že za to Bašár Asad zaplatí,“ řekla pro BBC matka obou zavražděných synů.

Lídr syrských rebelů Abú Muhammad Džulání oznámil, že zveřejní seznam zodpovědných za zvěrstva Asadova režimu. Na něj by se měli dostat všichni, kdo se „podíleli na mučení syrského lidu“.

Mnohé nevládní organizace mezitím upozorňují, že je třeba uchovat jakékoli záznamy a fotografie dokládající režimní zločiny.

„Sám syrský stát dokumentoval téměř všechny případy mučení, zneužívání a poprav ve svých vlastních archivech,“ popsal Peter Bouckaert, šéf nevládní organizace Fortify Rights, francouzskému deníku Le Monde. „Sýrie byla za vlády Bašára Asada jako byrokratický stroj na zabíjení,“ doplnil.

Bouckaert už v roce 2011 pomáhal organizaci Human Rights Watch získat desítky dokumentů z archivů vojenských i civilních zpravodajských služeb po pádu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Syrský právník Anwar Al-Bunni, který před svým útěkem do Německa léta zastupoval kritiky režimu, už požádal „všechny, kteří jsou na místě, aby sesbírali možné důkazy a uschovali je, dokud nebude možné je předat soudům“.

Vyšetřovací komise OSN pak vyzvala Haját Tahrír aš-Šám a další skupiny, aby během osvobozování věznic důkazy o zločinech neničily.

Syrské zločiny k syrským soudům

Bašár Asad uprchl před rychlým postupem rebelů do Moskvy. Není tedy jisté, zda se někdy bude před soudem zodpovídat ze svých rozsáhlých zločinů – mučení a vraždy odpůrců jsou jen zlomkem toho, čeho se rodina Asadů dopustila.

Už v listopadu 2023 přitom Francie vydala na Bašára Asada mezinárodní zatykač kvůli válečným zločinům a zločinům proti lidskosti za použití chemických zbraní ve městě Ghúta v roce 2013.

Zatím nelze říct, jak a kdy by měly proběhnout soudy lidí obviněných z režimního teroru. „Musejí být souzeny v Sýrii, ne v Evropě, protože právě tohle Syřanům vrátí naději a pocit bezpečí,“ myslí si právník Anwar Al-Bunni.

Čtěte také: „Nikdy jsem neviděl Syřany tak šťastné.“ Asadův pád slaví i za hranicemi

Odborníci na lidská práva připomínají, že vytvoření stabilní a nezávislé policie a také soudnictví, které by bylo schopné zajistit spravedlnost pro oběti a jejich příbuzné, ještě potrvá.

Klíčové je nejprve zajistit bezpečnost země, uzavírá deník The New York Times.

Simone Radačičová

Více článků od autora