Z Kanárských ostrovů se stává migrační hotspot. K břehům souostroví připlouvají čím dál větší počty běženců – a ve vodách Atlantiku jich stále více umírá. Jak vypadá cesta na El Hierro, nejzápadnější ostrov Kanárů?
El Hierro je nejmenší z Kanárských ostrovů. V malých vesničkách a městech rozesetých po kopcovité krajině žije okolo deseti tisíc lidí a z jeho zeleného středu věčně skrytého v mracích vyrůstá sopka Tanganasoga.
Co do pozornosti převyšovaly ostrov ležící na západě Kanárů jeho výraznější protějšky. Na Tenerife nebo Gran Canarii vyrostly turistické komplexy, zatímco El Hierro zůstávalo do velké míry mimo zájem veřejnosti. To se ale loni změnilo.
Od loňského roku k němu plavbu přes oceán podstoupilo přes sedmdesát tisíc běženců převážně ze subsaharské Afriky. Prchají před chudobou, válkami i dopady klimatické krize.
Nikdo neví, co se mi může v těch vodách přihodit.
Z Atlantické nebo také Západoafrické trasy se tak rychle stává nejvytíženější cesta do Evropy. A také jedna z nejnebezpečnějších.
„Ačkoliv má Středozemní moře stále nejvyšší počty příchozích, cesta na Kanárské ostrovy letos vykazuje největší nárůst oproti roku 2023,“ říká Voxpotu představitel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Jesús Diaz.
To riziko musíte podstoupit
El Hierro je nejzápadnějším výběžkem španělského souostroví. Pokud se nepodaří takzvané cayucos navigovat k jeho břehům, dřevěné motorové lodě se potom nemají čeho chytit. Na západ od Kanárů leží až Severní a Jižní Amerika.
Rybáři v Brazílii nebo Karibiku pak tu a tam narazí na „lodě duchů“, plavidla nesoucí seschlé ostatky jejich pasažérů.
Donedávna na El Hierro připlouvali běženci spíše omylem – narazili na něj ztracení v oceánu. V posledních letech se ale ze španělského ostrova stala žádoucí destinace.
Ze Senegalu na západě Afriky je to na malý sopečný ostrov přes 1400 kilometrů a cesta trvá dlouhé dny, někdy i týdny. Lidé, kteří se ji rozhodnou pokořit, tak stráví desítky až stovky hodin na širém moři.
Stanice BBC Africa Eye zveřejnila v polovině října patnáctiminutovou reportáž mapující snahu Senegalce Mouhameda Oualeyho dostat se na El Hierro.
Mladý muž má v Senegalu rodinu, v zemi je ale čeká podle jeho slov jen beznaděj. „Dělal jsem všechny práce, které vám přijdou na mysl. Nic se ale nezlepšilo. Pokud nemáte peníze, nezáleží na vás. A já jsem jejich (rodiny) jediná naděje a peníze nemám,“ říká Mouhamed v reportáži.
„Nikdo neví, co se mi může v těch vodách přihodit. Zlí duchové moře by mě mohli zabít. Loď by se mohla převrátit, zabít všechny. Když spadnete do vody, čeho se chytíte? Smrt je jediná možnost, ale to riziko musíte podstoupit,“ konstatuje z bezpečí břehu Senegalec.
Dokument BBC ukazuje záznamy přímo z jeho cesty. Malým, přeplněným motorovým plavidlem zmítají vysoké atlantické vlny a jeho pasažéři si kvůli úspoře místa nemohou pořádně ani sednout. Spodní část těla jim bez ustání omývá nebezpečný koktejl slané mořské vody a paliva.
Po několika dnech na moři, jen kus od kanárských břehů, se Mouhamedova loď otáčí a pluje kvůli problémům s motorem zpět do Senegalu.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.