Washington se chystá na návštěvu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který začal ostře kritizovat Bílý dům. Ve světle protestů některých demokratů se dá očekávat, že z návštěvy bude velké drama.
Nejsnáze poznáte, kdo je cílem proslovů izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, podle toho, jakým jazykem zrovna mluví. Když tento týden zveřejnil video s krátkým vzkazem, nebylo sebemenší pochybnosti o tom, komu je určeno. Mluvil tu anglicky a naprosto bez obalu se pouštěl do současné administrativy Spojených států.
„Je nepřípustné, že v posledních několika měsících [Bidenova] administrativa Izraeli zadržuje zbraně a munici,“ říká tu izraelský premiér. „Dejte nám potřebné nástroje a my dokončíme náš úkol mnohem rychleji,“ dodává.
Z USA ale vypadá vše jinak. Prezident Biden a jeho administrativa několik měsíců mluvili o pomyslné „červené linii“, kterou Izrael nenechá překročit. Tou měl být útok na Rafah v Gaze. Když ale izraelské ozbrojené síly úder skutečně zahájily, reakce od Bidena byla minimální. Spojené státy jen pozastavily zásobování úzce vymezenými typy munice, které mohly být použity pro útok na Rafah.
Čtěte také: Měsíc invaze do Rafahu: Přesun hladomoru, falešné bezpečné zóny i červené linie
Součástí washingtonských tahanic se pak stala pozvánka Netanjahua do Kongresu. Návštěva se má uskutečnit na konci července a vzbuzuje mnohé vášně. Zpunktovali ji především republikáni na Kapitolu v čele s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem.
Demokratický rozkol
Republikáni se snaží využít Bidenova váhání ohledně toho, jak s celým problémem Gazy a Izraele naložit. Donald Trump letos na jaře v sérii rozhovorů naznačoval, že podle něj Izrael ztrácí podporu a měl by válku ukončit. Když byl ale sám v Bílém domě, jednal jako zřejmě nejvíce pro-izraelský prezident v historii USA. Drtivá většina republikánů pak kritizuje současnou demokratickou administrativu za nedostatečnou podporu Izraele.
U demokratů je vše daleko chaotičtější. Jakkoliv je středovější křídlo strany také velmi proizraelské, jsou tu i daleko kritičtější hlasy. Nikoho asi nepřekvapí, že levicové křídlo v čele se zastupitelkou Alexandrií Ocasio-Cortez nebo původem židovským senátorem Berniem Sandersem se vůči Izraeli vymezuje. Většina z této skupiny se Netanjahuův plánovaný proslov v Kongresu chystá bojkotovat.
Tak jako tak bude návštěva zcela jistě cirkus bojkotů a Netanjahuových provokací.
O co déle ale násilí v Gaze trvá, tím spíše se přidávají ke kritice i středovější a „establishmentovější“ demokraté. Jedním příkladem za všechny budiž jihokarolínský kongresman Jim Clyburn. Ten patří mezi nejvlivnější demokraty ve Sněmovně a při volbách roku 2020 sehrál klíčovou roli – bez Clyburnovy podpory by tehdy Biden možná nevyhrál ani demokratické primárky. Clyburn nedávno řekl, že ani on se projevu izraelského premiéra nehodlá účastnit.
Dle průzkumů veřejného mínění se podpora Američanů pro izraelskou vojenskou operaci v Gaze v uplynulých měsících dramaticky propadla. Prezident Biden se ale zjevně bojí, že kdyby kritikům vyhověl, přijde o podporu silné frakce proizraelských demokratických voličů. Vzhledem k tomu, že listopadové volby mohou být dle dosavadních předpovědí dost těsnou záležitostí, není to zcela planá obava.
Zároveň pokud Biden setrvá v současných snahách vše opatrně vyvažovat, hrozí, že neuspokojí nikoho, a navíc tím půjde na ruku republikánům. Ti totiž v rámci prezidentské kampaně vykreslují současného prezidenta jako nemohoucího staříka, který neví, co dělá a nemá nic pod kontrolou.
Tak jako tak bude návštěva zcela jistě cirkus bojkotů a Netanjahuových provokací. „Netanjahu se nikde necítí pohodlněji než ve Washingtonu, D.C., když mluví před Kongresem a plive jed na demokratického prezidenta. To je jeho silná stránka, která mu vždycky přinese nárůst v průzkumech,“ řekl izraelský komentátor Shaiel Ben-Ephraim pro podcast Counterpoints.
Například v roce 2012 Netanjahu zjevně fandil republikánskému kandidátu Mittu Romneymu, od kterého si zřejmě sliboval nekritičtější podporu. Dokonce se objevil v jednom pro-romneyovském předvolebním spotu. Když následně Barack Obama mandát proti Romneymu obhájil, musel Netanjahu hasit, co napáchal.
Plánovaná návštěva D.C. na sklonku července naznačí, jestli izraelskému premiérovi letos sázka na republikánského kandidáta nemůže vyjít lépe, než před dvanácti lety. Drama to bude už zcela určitě.