Politika

24. 07. 2024, 06:13

Bangladéš v plamenech. Studenti bojují proti kvótám a za změnu režimu

Filip Brychta

Protesty v hlavním městě Bangladéše Dháce / Zdroj: nazmulislam41633 / Shutterstock

Nejprve byly studentské protesty v Bangladéši namířené proti kvótám na pracovní pozice. Přerostly ale v celonárodní povstání volající po změně vlády. Při střetech s policií zemřelo již více než 170 lidí a v zemi nefunguje internet. Situaci přitom eskalovala jediná poznámka premiérky.

„Chystáte se vést dialog s mrtvými těly?“ zní jeden nápis na zdi v bangladéšském hlavním městě Dháce. Tam vyšli lidé protestovat proti zavedení systému kvót na pracovní místa ve státní správě. Poslední čísla hovoří o 173 mrtvých a více než 1 200 zatčených. „Je toto ten nezávislý Bangladéš?“ ptají se studenti v ulicích.

Symbolem protestů se stalo video, na kterém stojí mladý muž v černém tričku s rozpřaženýma rukama a v jedné drží hůl. Naproti němu je několik policistů s helmami, neprůstřelnými vestami a zbraněmi. Mladík se nehýbe, avšak vyzývá strážce pořádku ke střelbě.

Ti začínají pálit.

A to není jediné video ze střetů, které se šíří internetem. Na jiném například policisté odhazují tělo studenta z obrněného vozidla, přičemž předtím s ním podle svědků jezdili v ulicích.

Minulý víkend policie v Bangladéši dokonce vyhlásila přísný zákaz vycházení s příkazem „střílet na potkání“. Pátek 19. července byl pak pravděpodobně nejsmrtelnějším dnem. Televize Somoy informovala o 43 mrtvých a reportér AP viděl 23 těl v nemocnici v Dháce.

Čtěte také: Keňa je na nohou. Mladí umírají za lepší budoucnost

Protesty vypukly na začátku července poté, co soud obnovil kvóty na pracovní místa, které byly zrušeny v roce 2018. Tehdy se tak stalo po celostátním studentském protestu.

Nyní opět demonstranti zablokovali klíčové křižovatky hlavního města a prolamovali policejní barikády. Vláda reagovala velmi tvrdým zásahem, vypnula internet, zavedla zákaz vycházení a povolala armádu. Reportéři Netra News byli dokonce svědky palby do skupin lidí z vrtulníků.

Velvyslanectví USA v pátek uvedlo, že zraněny byly „stovky, možná až tisíce“ lidí a situace je „extrémně nestabilní“. Bangladéšské úřady nesdělily žádné oficiální počty zabitých a zraněných.

V neděli 21. července Nejvyšší soud nařídil snížení kvót. Z velké části tak vyhověl požadavkům protestujících. Studentští vůdci ale slíbili, že budou pokračovat, dokud nebudou splněny všechny jejich požadavky.

Jedno slovo jako rozbuška

Bezprostřední příčinou demonstrací byl hněv studentů kvůli znovuzavedení kontroverzního systému kvót. Ten byl poprvé zřízen v roce 1972.

Ve své poslední platné podobě se tyto kvóty týkaly 56 procent míst ve státní správě. Nejvíce pobuřující bylo, že pro děti a vnoučata bojovníků za svobodu, tedy těch, kteří bojovali v osvobozenecké válce v roce 1971 proti režimu tehdejšího Západního Pákistánu, bylo vymezeno 30 procent pracovních pozic. Pro ženy 10 procent, 5 procent pro menšiny a jedno procento pro lidi s tělesným postižením.

Současné protestní hnutí už není jen o reformě kvót, ale stalo se hrozbou pro existenci současného režimu.

Pracovní místa ve státní správě jsou přitom velmi žádaná, protože jsou spojena s vyšším společenským postavením, lepším platem, jistotou zaměstnání a později také důchodem.

V roce 2018 vypukly proti těmto kvótám masivní protesty, kdy studenti veřejných vysokých škol po celé zemi požadovali reformu. A intenzita byla tak vysoká, že vláda od systému vyhrazených míst upustila. Demonstranti následně ulice opustili.

Jako reakci na žalobu podanou bojovníkem za svobodu soud 5. června 2024 kvóty opět obnovil. Ve verdiktu soudci uvedli, že zrušení systému bylo „protiústavní, nezákonné a neúčinné“.

Nejprve bylo vše klidné a pokojné. Demonstrace začaly na univerzitě v Dháce a krátce nato se přidali studenti na dalších školách. Protesty se proměnily v celonárodní hnutí.

@sonali_5348 #save_Bangladeshi_students #fypシ #foryou #foryourpage #bangladesh🇧🇩 #viral ♬ original sound - Ms Sonali

Politici odmítali jakoukoli spojitost s rozhodnutím soudu, studenti naopak naléhali na premiérku šajch Hasínu Vadžíd, aby jednala.

Eskalace přišla 14. července, když Vadžíd v rozhovoru pronesla velmi kontroverzní poznámku. „Proč mají tolik zášti vůči bojovníkům za svobodu? Pokud vnoučata bojovníků za svobodu nezačleníme do systému kvót, měli bychom tam dát vnoučata Razakarů?“

A právě přivedení otázky Razakarů a označení protestujících za jejich podporovatele přeplnilo poháry trpělivosti. Slovo „razakar“ znamená „dobrovolník“, ale v Bangladéši je považováno za hanlivé.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Studenti, Demokracie, Politika, Protesty