Konflikt

17. 10. 2023, 09:37

Biden míří do Izraele. Jak se vyvíjí americká reakce na izraelsko-palestinskou krizi

Matěj Schneider

O Spojených státech a Izraeli se často říká, že mezi sebou mají „mimořádné vztahy“. V dříve skálopevném americkém veřejném mínění ohledně Izraele se v poslední dekádě ukazují trhliny, do nejvyšších úřadů ale zatím nedoputovaly.

Když se 7. října po útoku Hamásu rozhořel konflikt v Palestině a Izraeli, kromě samotného regionu se pozornost upnula k Washingtonu, DC. Právě Spojené státy jsou totiž pro Izrael nejdůležitějším bezpečnostním partnerem. USA k izraelským břehům neprodleně poslaly část svého námořnictva v čele s jadernou superletadlovou lodí USS Gerald R. Ford.

„Přicházím k vám nejen jako ministr zahraničí Spojených států, ale také jako Žid. Můj dědeček Maurice Blinken uprchl před pogromy v Rusku. Můj nevlastní otec Samuel Pisar přežil koncentrační tábory Osvětim, Dachau a Majdanek,“ řekl během své první návštěvy na úvod svého proslovu ministr Blinken po boku premiéra Netanjahua.

Vyhrocené výroky izraelských politiků z minulého týdne jsou v ostrém kontrastu s míněním ministra Blinkena.

Především ale zdůraznil dle něj neochvějné spojenectví Izraele a USA: „Poselství, které přináším Izraeli, je následující: Můžete být dostatečně silní, abyste se bránili sami, ale dokud bude existovat Amerika, nebudete muset.“

Blinken z Izraele po několika hodinách odletěl a podnikl cestu do Jordánska, Kataru, Bahrajnu, Saúdské Arábie, Egypta a Spojených arabských emirátů. Pochopitelně také v souvislosti s probíhající krizí. Jeho přijetí se různilo.

Čtěte také: Explained | Prověřili jsme virální zprávy i fámy z Izraele a Gazy

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí mu nevěrohodně tvrdil, že Židé v Egyptě nikdy nebyli „vystaveni jakékoli formě útlaku nebo pronásledování“. Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nechal podle deníku Washington Post Blinkena čekat na schůzku několik hodin až do rána.

Návrat po ultimátu

Mezitím izraelská armáda vydala ultimátum 1,1 milionu obyvatelů severní Gazy, aby se přesunuli na jih od Vádí Gaza. Původně tak měli učinit do 24 hodin, postupně se lhůta posunula. Drastická výzva byla zjevnou předehrou plánované pozemní invaze Gazy. Není přitom zřejmé, zda o ultimátu izraelský premiér informoval amerického ministra. Blinkenova návštěva tak mohla působit jako americké posvěcení kroku, o kterém ministr zahraničí neměl tušení.

Především v průběhu uplynulého víkendu pak začaly sílit obavy ohledně podoby nejen plánované pozemní invaze Gazy, ale také už probíhajícího bombardování. Vyhrocené výroky izraelských politiků z minulého týdne jsou v ostrém kontrastu s míněním ministra Blinkena, který před první návštěvou Izraele vyjádřil přesvědčení, že USA a Izrael i v těžkých chvílích „dodržují mezinárodní a válečné právo“.

Od svých vlastních podřízených ale vyžaduje Blinkenovo ministerstvo odlišný jazyk. Americký server Huffington Post přinesl zprávu o uniklých e-mailech z amerického ministerstva zahraničních věcí. Vysoce postavení úředníci na ministerstvu podle e-mailu vydali doporučení, aby američtí diplomaté nepoužívali v souvislosti s děním v Izraeli a Palestině slova jako „deeskalace/příměří“, „ukončení násilí/krveprolití“ a „obnovení klidu“.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Konflikt, Izrael, Joe Biden, Palestina, USA