Čas Joea Bidena v Bílém domě se krátí. Stihl ale ještě rozvířit politické vody udělením prezidentské milosti svému synovi Hunterovi. Ten se díky ní vyhne pobytu za mřížemi i dalším možným žalobám.
„Doufám, že Američané pochopí, proč otec a prezident dospěl k tomuto rozhodnutí,“ nechal se v neděli 1. prosince slyšet dosluhující šéf Bílého domu.
Dlouhé měsíce přitom Joe Biden tvrdil, že svého syna obviněného z několika trestných činů neomilostní, ani mu trest nezmírní.
„Rozhodnutí poroty uznávám. (…) Milost mu neudělím,“ prohlásil v červnu po verdiktu poroty. Ještě v první polovině listopadu, po prohraných prezidentských volbách, Bílý dům zopakoval, že Hunter Biden milost nedostane.
Teď ale demokratický prezident otočil. V neděli večer přišel s tím, že syna omilostní v plném rozsahu.
Bidenovo rozhodnutí přišlo jen několik týdnů před vyčíslením trestů pro jeho syna – Hunterovi hrozily desítky let za mřížemi.
Prezidentská milost se týká případů nelegálního ozbrojování i daňových deliktů ve výši 1,4 milionu dolarů. A nejen jich: milost se vztahuje i na všechny ostatní možné prohřešky, kterých se syn Hunter „dopustil, mohl se dopustit nebo se na nich podílel“ mezi 1. lednem 2014 a 1. prosincem 2024.
Poslouchejte také: Redneck #75: Daně, zbraně, drogy a Hunter Biden
V plném znění milosti prezident podotýká, že „nikdo soudný, kdo se podívá na fakta týkající se Hunterových případů, nemůže dospět k jinému závěru, než že byl Hunter vyčleněn jen kvůli tomu, že je můj syn“.
Biden zmiňuje, že jiní lidé, kteří se v minulosti potýkali s vážnou závislostí na návykových látkách a čelili podobným obviněním, obvykle dojdou k řešení, která se obejdou bez trestu. „Je zřejmé, že k Hunterovi bylo přistupováno odlišně,“ konstatuje dosluhující americký prezident.
Na konci textu Biden upozorňuje, že věří v justiční systém. „Věřím ale také, že tento proces infikovala syrová politika, což vedlo k justičnímu omylu. Jakmile jsem o víkendu rozhodnutí učinil, nemělo smysl ho oddalovat,“ sděluje.
Postavil rodinu před svou zemi.
Političtí rivalové šéfovi Bílého domu pochybení jeho syna předhazovali – zákonodárci například při jednom slyšení ukázali fotku zdrogovaného nahého Huntera v zapadlém hotelu. Přes synovo pochybné podnikání v zahraničí se také republikáni ze Sněmovny reprezentantů snažili prezidenta sesadit z funkce.
Zatímco někteří vyjádřili pochopení, jiní političtí představitelé kontroverzní krok kritizují. Podle coloradského guvernéra Jareda Polise, Bidenova spolustraníka, by mohlo jít o špatný precedent – zneužitelný prezidentovými nástupci.
„Byť jako otec chápu přirozenou potřebu prezidenta Joea Bidena pomoci svému synovi milostí, zklamalo mě, že postavil svou rodinu před svou zemi,“ okomentoval rozhodnutí Polis.
Podle bývalého republikánského člena Sněmovny reprezentantů Joea Walshe tímto krokem Biden ukázal, že opakovaně lhal.
„Jen to prohlubuje cynismus lidí vůči politice, a ten zase posiluje Trumpa, protože může říct: ‚Nejsem jedinečná hrozba. Tohle dělají všichni. Když něco udělám pro své dítě, pro svého zetě, pro kohokoli, podívejte se – Joe Biden dělá totéž‘,“ varoval.
Hunter Biden se tak stal šestadvacátou osobou, kterou jeho otec za necelé čtyři roky svého prezidentského mandátu omilostnil. Joe Biden zároveň není prvním z řady lídrů Spojených států, kdo dal milost svým blízkým.
Jeho předchůdce i nástupce, republikán Donald Trump, v posledních týdnech prezidentství amnestoval otce svého zetě Jareda Kushnera stejně jako několik svých kumpánů. Z prvního prezidentského období tak odcházel s 237 udělenými milostmi.