Politika

13. 11. 2024, 08:03

Bílé a štíhlé. Jakým „ochráncem“ žen bude Trump?

Jolana Humpálová

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií | Foto: Mark Reinstein/Shutterstock
Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií | Foto: Mark Reinstein/Shutterstock

Donald Trump se vrací do Bílého domu – tentokrát jako samozvaný „ochránce žen“. Co to vlastně znamená? Voxpot se pokusil dopady jeho znovuzvolení nejen na práva žen rozklíčovat.

„Chci ochraňovat ženy v naší zemi,“ prohlásil necelý týden před volbami Donald Trump ve Wisconsinu na svém posledním mítinku.

„Udělám to, ať už se to těm ženám líbí, nebo ne,“ zdůraznil. „Budu je ochraňovat před přicházejícími migranty i cizími zeměmi, které na nás chtějí útočit raketami a spoustou dalších věcí,“ pokračoval prezidentský kandidát v zářivě oranžové bezpečnostní vestě.

V projevu nyní již zvolený prezident zmiňuje, že mu jeho poradci doporučili, aby takové věci neříkal – že „to není vhodné“. Trump se ale rozhodl jít proti nim.

Sklidil za to velký potlesk od svých příznivců i následné dloubnutí od protikandidátky Kamaly Harris.

„Trump si myslí, že by měl rozhodovat o tom, co děláte se svým tělem. Ať se vám to líbí, nebo ne,“ odkázala se demokratka na jedno z hlavních témat voleb: reprodukční práva.

Kdo vlastně zbývá v Trumpově množině hodné ochrany?

Donald Trump by totiž byl spíše nečekaným „ochráncem žen“. Právě jeho přičiněním mohl Nejvyšší soud s převahou konzervativních soudců zrušit federální právo na interrupce.

Rozhodnutí vedlo k úplnému zákazu procedury ve třinácti amerických státech a v několika dalších k částečnému omezení umělého potratu.

Nechvalně známé jsou i prezidentovy výroky, jak se k ženám chovat. „Když jste hvězda, dovolí ti to. Dovolí ti cokoliv. Chytni je za ku**u. Můžeš cokoliv,“ říká Trump na nahrávce z roku 2005.

V roce 2022 také newyorský soud shledal Trumpa zodpovědným za sexuální zneužití novinářky E. Jean Carroll. Další desítky žen pak proti Trumpovi v průběhu let vystoupily s obviněním, že se vůči nim dopustil různých forem sexuálního obtěžování či násilí.

Ochrana jakých žen?

I kdybychom ale vzali slova zvoleného prezidenta o ochraně žen vážně, ve své náruči by Trump nepřivítal zdaleka všechny bez rozdílu.

Ženy slovy Donalda Trumpa

O své rivalce z republikánských primárek Nikki Haley mluvil jako o „ptačím mozku, který nemá dost talentu ani temperamentu to zvládnout“. O Kamale Harris řekl mimo jiné, že je „retardovaná“. Výkon televizní moderátorky Megyn Kelly označil konstatováním, že „krvácela z jejího odkudkoli“. A o své dceři Ivance prohlásil: „Má velmi hezké tělo. (…) Kdyby nebyla moje dcera, chodil bych s ní.“

„Zcela určitě se ochrana nevztahuje na ženy-migrantky. Z dob jeho minulé vlády víme navíc i o nucených sterilizacích v detenčních centrech,“ vyjmenovává pro Voxpot amerikanistka Františka Schormová.

Trumpova slova se jistě nevztahují ani na trans ženy a ty, které nemají, nechtějí nebo nemohou založit vlastní tradiční rodinu. Podle expertky z Univerzity Hradec Králové a Ústavu české literatury AV ČR ale ochrana paradoxně nemíří ani na ženy, které děti naopak mají.

„Podpora – velmi úzce definované – rodiny zůstává na úrovni rétorických hesel. USA na federální úrovni negarantuje a nebude garantovat například rodičovskou dovolenou,“ upřesňuje Schormová.

Ochrana se pak jistě nebude týkat ani žen z nižších příjmových skupin, nebílých žen, žen bez domova, ani těch, které potřebují zdravotní péči. Je tedy otázkou, kdo vlastně v ženské množině hodné ochrany zbývá.

„Pokud vůbec někdo, možná Trumpem slibovanou ochranu ani nepotřebuje,“ komentuje Schormová.

Chvíli pro-choice, chvíli pro-life

Donald Trump je v současnosti velkým zastáncem takzvané tradiční rodiny: máma, táta, několik dětí.

Konzervativní postoj stvrdil ve chvíli, kdy i jeho přičiněním padlo federální právo na interrupce, tedy verdikt Roe vs. Wade z roku 1973.

Čtěte také: Nedožité padesátiny Roe vs. Wade: Boj o reprodukční svobodu dál hýbe americkými městy

„Zajímavé je zaměřit se ale i na to, jak jakožto lídr USA omezoval přístup k plánovanému rodičovství prostřednictvím vcelku dramatického snížení finančních prostředků a rozpočtu,“ podotýká pro Voxpot amerikanistka Kateřina Březinová.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Jolana Humpálová

Více článků od autora