Násilí v Amsterdamu namířené na Izraelce otřáslo Evropou. Mluvilo se o pogromu a nizozemská vláda za viníka označuje migraci. Vynořila se zároveň spousta polopravd a mylných informací, šířených i velkými médii. Jak vše skutečně probíhalo?
V noci ze čtvrtka 7. listopadu na pátek zažil Amsterdam násilné výtržnosti, které propukly po fotbalovém zápase mezi místním týmem AFC Ajax a hostujícím Maccabi Tel Aviv FC.
Detailní průběh noci je stále ve vyšetřování policie. „I my se snažíme zjistit přesný vývoj událostí,“ říká Voxpotu novinářka Marjolein van de Water z nizozemského deníku de Volkskrant, která násilnosti pokrývala v terénu.
Ve městě se stále zatýká – celkově zadržela policie ve spojení s násilím šedesát osm lidí. Naposledy toto úterý odvedla pět mužů s nizozemským občanstvím ve věku od osmnácti do sedmatřiceti let.
Přesný průběh dramatu z minulého týdne se začíná postupně vyjasňovat, přestože řada okamžiků zůstává nejasných. K jejich zamlžení přitom kromě internetových dohadů přispěla také mnohá média.
Překroucené video odvysílala i Česká televize.
Zatímco například náctiletý reportér projektu Bender, který svou práci popisuje jako „humornou žurnalistiku s kritickým ostřím“, sledoval řádění izraelských fotbalových ultras i místních útočníků přímo v terénu, velké mediální domy přinášely záběry se zcela mylným popisem.
Vyloženě lživě bylo použito například video fotografky Annet De Graaf, které ukazuje násilné činy páchané právě izraelskými fanoušky. Média jako německý Bild, americký The Wall Street Journal nebo britská BBC ho popsaly jako útoky opačné strany.
Většina médií se omluvila a video nahradila nebo odstranila. Ještě dva dny po upozornění autorky ho však podobně překrouceně odvysílala třeba Česká televize.
Objevila se také tvrzení, že útoky proti Izraelcům v Amsterdamu byly naplánované už před příjezdem fanoušků telavivského klubu. To ale Nizozemci oslovení Voxpotem jako potvrzenou zprávu odmítají.
„Informací je málo, ale útoky se zdají být z velké části neplánované,“ komentuje události odborník na fotbalové násilí v Nizozemsku, profesor Ramon Spaaij působící na Amsterdamské univerzitě a Victoria University v Melbourne.
„Vypadá to jako eskalace během pobytu fanoušků Maccabi, se situační mobilizací třetích stran, které do všeho byly zataženy,“ dodává.
Novinářka Marjolein van de Water doplňuje, že nic nenasvědčuje plánování útoků předem. S týdenním odstupem už navíc známe přehlednější časovou osu událostí.
Město chuligánů
„Nenoste tento týden v Amsterdamu propalestinské symboly,“ vyzývaly na začátku minulého týdne zprávy v propalestinských skupinách na WhatsAppu.
Doporučení následovalo po napadení propalestinského demonstranta v sobotu 2. listopadu večer na hlavním nádraží. Zbili ho přívrženci Ajaxu, protože kritizoval příjezd týmu Maccabi Tel Aviv, jehož ultras mají silně rasistickou minulost.
Spaaij vysvětluje, že mezi Ajaxem a Maccabi neexistuje historická rivalita, spíše naopak. Mnozí fanoušci amsterodamského klubu o svém týmu říkají, že má „židovské kořeny“.
Nenávist k židům proto podle odborníka nehraje u Ajaxu roli – naopak jsou často terčem antisemitských nadávek. „Hamás! Hamás! Všichni židi do plynu!“ křičí na ně například fanoušci jiných nizozemských týmů.
S přihlédnutím k pokračující izraelské válce v Gaze a Libanonu starostka města deset dní před výkopem požádala Národního koordinátora pro bezpečnost a boj proti terorismu (NCTV) o „dodatečné posouzení hrozeb.“
Dostala odpověď, že „neexistuje žádná konkrétní hrozba pro tuto skupinu fanoušků nebo hráče“. V prohlášení ze 12. listopadu, které má Voxpot k dispozici, však radnice uvádí, že si byli dobře vědomi „zvláštního kontextu“.
Čtěte také: Síla radikálů a dvojí metr západu. Co všechno ukázal rok od 7. října?
V den zápasu se navíc měl v tamní Portugalské synagoze konat memoriál kvůli blížícímu se výročí Křišťálové noci, německého pogromu z roku 1938.
Už v pondělí 4. listopadu oznamují propalestinští aktivisté, že v reakci na předchozí zbití demonstranta uspořádají demonstraci proti příchodu izraelského týmu před stadionem Ajaxu.
Asociace fanoušků Ajaxu naopak uvádí, že zasáhne do politických projevů na stadionu i mimo něj. Ve středu 6. listopadu radnice rozhoduje o přesunu demonstrace na prostranství Anton de Komplein, které je asi kilometr od stadionu.
Stejný den večer pak na několika místech v centru města proběhnou výtržnosti ze strany příznivců Maccabi. Záběry ukazují, jak fanoušci strhávají palestinskou vlajku, zapalují ji a rozbíjejí okna domu, kde visela.
Útok na taxikáře zmobilizuje ostatní řidiče.
Na sociálních sítích se zvedá vlna nevole. Začínají se také šířit informace, že s fanoušky Maccabi do Amsterdamu přijeli agenti Mosadu. O tom informuje i The Jerusalem Post, který píše, že agenti mají zaručit maximální ochranu izraelských fanoušků.
Kolují také obrázky, na kterých chuligáni tlučou železem do taxíku a kopou do taxikáře. To zmobilizuje ostatní řidiče. Ti pronásledují útočící fanoušky do kasina a jeden z Izraelců skončí s hlavou ve vodě a je nucen křičet „Free Palestine“.
Druhý den jsou opět na propalestinských kanálech všichni vyzýváni, aby nikam nechodili. Mnoho z nich ale tento názor nesdílí. „Gaza je bombardována a my kňučíme po trošce krve?“ píše jeden uživatel.
Jedna žena na WhatsAppu varuje před „důsledky pro muslimskou komunitu, na kterou bude svalena veškerá vina“.
„Stejně se to stane,“ píše ale někdo jiný. „Bitva začíná. Nyní je to mládež v Amsterdamu proti IOF (Izraelské okupační síly, pozn. red.),“ dodává. V chatech se objevují antisemitské výroky.
Tento článek vznikl díky podpoře členstva našeho Voxpot Klubu. Přidejte se a pomozte nezávislé novinařině za časů nakolejování.
V jednu hodinu odpoledne se stovky fanoušků Maccabi Tel Aviv shromáždí na náměstí Dam. Propukají první střety s propalestinskými demonstranty. Podle deníku Het Parool reagují agresivně hlavně Izraelci, policie nicméně situaci zvládne a lidi s palestinskými symboly vyhání.
Po cestě ke stadionu proběhne ještě několik potyček. Cestou skandují izraelští fanoušci protiarabská hesla, podobně jako ve dnech předtím. V hebrejštině prozpěvují: „Nechte zvítězit IDF, aby vyjebala s Araby“.
Den před zápasem také křičeli: „V Gaze nejsou žádné školy, protože tam nezůstaly žádné děti.“
Policie obdrží informaci, že se opět svolávají taxikáři, ale samotný zápas proběhne v klidu. Izraelští fanoušci pouze naruší minutu ticha drženou za oběti povodní ve Španělsku. Domácí Ajax vítězí 5:0.
Máme hole v ruce
Po zápase měla pořádková jednotka policie plno práce s udržením fanoušků a protestujících od sebe, ale kolem jedenácté hodiny nastal v ulicích města klid.
Policisté se přesouvají do centra, na hlavní nádraží a k hotelům, kde jsou fanoušci hostujícího týmu ubytováni. Policejní zpráva uvádí, že až s půlnocí příznivci Maccabi „chodí s holemi v rukou a páchají vandalismus“.
Krátce po půlnoci jsou pak hlášeny odvetné akce místních typu „udeř a uteč“. Starostka Halsema nejprve útočníky popisuje jako „hochy na koloběžkách“.
K útokům na izraelské fanoušky dochází na nejméně čtrnácti místech, převážně v centru města. Na sítích kolují desítky videí, kde muži v kápích s palestinskými vlajkami na zádech bijí fanoušky Maccabi.
Podle nizozemských médií tak došlo k napadání Izraelců hlavně místními podporovateli Palestiny a mládeží, která se rozhodla na předchozí výtržnosti fanoušků reagovat agresivně. „Viděli jsme součet fotbalového a společenského napětí,“ komentuje eskalaci Spaaij.
Do jaké míry byli zapojeni taxikáři, policie vyšetřuje. „Zablokujte autobus hráčů. Těch židů s rakovinou,“ napsal jeden z nich do skupiny na Telegramu.
Fanoušci potvrzují, že se báli o své životy.
Nakonec policisté usoudí, že proti útokům nedokáží izraelské občany plně ochránit a změní taktiku. Shromáždí příznivce Maccabi a odváží je autobusy nebo eskortují pěšky do hotelů, kde je policie následně hlídá.
Mnoho z Izraelců ale uvedlo, že se ani na ubikacích necítili bezpečně a zabarikádovali dveře. Policie nicméně „nenašla téměř žádné lidi, kteří by u vstupů vyhrožovali“.
Následně další fanoušci potvrzují, že se báli o své životy. „V Izraeli vždy existuje podpora ze strany armády nebo Šin Bet,“ říká druhý den listu de Volksrant v jídelně jednoho z hotelů izraelská fanynka Menashe.
„Tady v cizím městě nemáte záchrannou síť. Byli jsme na to sami,“ konstatuje.
Politické body sbíráte?
V pátek 8. listopadu kolem půl čtvrté našeho času se pak na The Jerusalem Post objevuje zpráva, která píše o „pogromu“. Izraelský premiér říká, že posílá dvě letadla na pomoc, ale později se výroku zřekne.
Jako první nizozemský politik reaguje šéf ultrapravicové Strany pro svobodu Geert Wilders. Na síť X píše, že „to vypadá jako hon na Židy v Amsterdamu“ a vyzývá k zatčení a deportaci „multikulturní spodiny“, která útočila na fanoušky Maccabi.
Posléze vyjadřují znepokojení další evropští politici. Mnohokrát je opakováno, že útoky na Izraelce by se neměly brát jako odpověď na předchozí incidenty izraelských ultras.
Michael Pelíšek, tajemník Federace židovských obcí, například v rozhovoru pro DVTV tvrdí, že „hon na Židy po zápase vůbec nesouvisí s tím, co se dělo před zápasem.“
To ale rozporuje nezávislá výzkumnice Mira Oklobdzija, která pracovala například v týmu úřadu žalobce při Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii. „Fanoušci Maccabi to vyprovokovali,“ říká Voxpotu.
„Ani si nemyslím, že útočníci měli nějakou rozsáhlou antisemitskou agendu – oni reagovali. A to brutálně,“ pokračuje. „Jejich terčem se stali špatně se chovající izraelští občané, nikoli Židé obecně.“
Mluvit o pogromu je absurdita.
Takový pocit měl i Asjer Waterman, který pracuje pro neziskovou organizaci Židovská sociální práce a v pátek po útocích pomáhal fanouškům z Tel Avivu. Poznamenal, že útoky byly opravdu namířené jen proti izraelským hooligans.
Mluvení o pogromu je pak podle Oklobdzije „přehánění, absurdita, přilévaní oleje do ohně a strašení nizozemské židovské komunity“.
Po událostech z minulého týdne zaplavila nizozemské hlavní město vlna násilí. Starostka Femke Halsema uvedla, že pramení „z toxické kombinace antisemitismu, chuligánství a hněvu kvůli konfliktům na Blízkém východě“.
Už minulý pátek byla ve městě vyhlášena mimořádná opatření a policie posílila svou přítomnost v ulicích. Velké nepokoje vypukly například tento týden v pondělí po sedmé hodině večer.
V západním Amsterdamu byla zapálena tramvaj a výtržníci házeli na policisty kameny. Zaznívala hesla jako „free Palestine“, ale také antisemitské nadávky. Policie zatkla tři muže.
Pondělní výtržnosti propukly poté, co bylo v neděli zatčeno více než padesát lidí na zakázané propalestinské demonstraci v centru města.
Podle policejního ředitele Oliviera Dutilha se výzvy k násilí objevily také toto úterý večer. „Ozývají se upozornění, aby ženy a děti zůstaly doma,“ uvedl pro CNN.
Z nálady nizozemské společnosti se nyní snaží řada politiků těžit populistické body. Vyloženě xenofobní politici jako Wilders svádí problémy na migraci.
Podle Marjolein van de Water je společnost rozdělená i v pohledu na izraelskou válku v Gaze. „Pravicová vláda je velmi proizraelsky orientovaná,“ popisuje novinářka.
„Muslimové v Nizozemsku jsou velmi vystrašení, stejně jako Židé a mnoho dalších lidí – toxická polarizace vytváří velké napětí,“ uzavírá.