Politika

01. 03. 2024, 06:10

Bolsonaro je ze hry, ať žije bolsonarismus. Nepovedený puč ho neoslabil

Tomáš Trněný

Bolsonarova podobizna vyvěšená ještě během jeho prezidentství. Foto: Shutterstok

Brazílie se v závěru února stala svědkem protestů na podporu exprezidenta Jaira Bolsonara. Ten čelí podezření z podněcování k převratu, jehož vyšetřování nadále probíhá. Rozdělení země navíc nezmírňují ani poslední přešlapy prezidenta Luly da Silvy.

„Co je to převrat? To jsou tanky v ulicích, zbraně, konspirace. Nic z toho se v Brazílii neodehrálo,“ řekl svým příznivcům v São Paulu exprezident Jair Bolsonaro.

Nad 68letým krajně pravicovým politikem se přitom v posledních týdnech spíše stahovala mračna.

Jenže v neděli vyšly do ulic na jeho podporu desetitisíce lidí a město označované za metropoli brazilské ekonomiky zbarvily do národních žlutozelených barev.

Důvodem je vyšetřování pokusu o převrat, který se odehrál v lednu 2023. Krátce po začátku úřadování Luly da Silvy, jeho nástupce v prezidentském úřadě, zaútočili Bolsonarovi podporovatelé na vládní budovy a pokusili se zvrátit výsledek voleb. Za vzor jim posloužily o dva roky starší události ze Spojených států.

Po několika hodinách ale pokus o převrat ukončily bezpečnostní složky.

Policie pozatýkala stovky účastníků nepokojů, o své místo přišlo hned několik Bolsonarových spojenců a vyšetřování ze strany Nejvyššího soudu čelí dokonce i samotný exprezident.

Razie uvnitř armády

Ačkoli od útoku na vládní budovy uplynul už více než rok, policejní vyšetřování ani razie neustávají. Dosud policie zadržela na 2200 osob spojených s neuznáním výsledků voleb, z nichž nejméně 30 odešlo od soudu s vysokými tresty. Pro některé z účastníků útoku na vládní budovy pak podle BBC dosahují výše až sedmnácti let.

Policie ale krouží také kolem Bolsonarova bezprostředního okolí. Na začátku února v něm proběhlo 33 domovních prohlídek, přičemž všichni zasažení museli do 24 hodin odevzdat policii své cestovní pasy a bylo jim zakázáno komunikovat s dalšími podezřelými. To platí i pro bývalého prezidenta.

Čtěte také: Lula převzal zemi, kterou nepoznává. Chce zlepšit vztahy doma i v zahraničí

Razie federální policie se týkala také čtyř armádních generálů, mezi kterými je i bývalý ministr obrany Walter Braga Netto. Domovní prohlídce se pak nevyhnul ani předseda Bolsonarovy Liberální strany či jeden z jeho poradců. Ve vazbě pak skončily celkem čtyři osoby včetně dvou vysoce postavených příslušníků armády.

Největší pozornost nicméně vyvolalo zadržení generála Estevama Teóphila. Právě ten měl podle brazilských médií Bolsonarovi slíbit vyslání vojáků do ulic za účelem státního převratu.

Informace měl vyšetřovatelům poskytnout podplukovník Mauro Cid, a to v rámci dohody o vině a trestu. V současné době oba vypovídají u soudu.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Tomáš Trněný

Více článků od autora