Niger

21. 08. 2023, 02:30

Brífink Petra Jedličky: Další kroky wagnerovců, volby v Zimbabwe i rozuzlení v Nigeru

Petr Jedlička

Je tu další týden, který na Voxpotu startuje už pravidelně Brífinkem Petra Jedličky. Co byste měli sledovat ve světě v tomto týdnu od 21. do 27. srpna?

Druhá polovina letošního srpna svádí pozornost zase na USA. Jde jednak nadále o obžaloby Donalda Trumpa, nově se však také rozbíhají kampaně před prezidentskými primárkami. Velkým tématem by se v nadcházejícím týdnu mohli stát opět i ruští wagnerovci. V Africe se mezitím chystají volby v post-mugabovské Zimbabwe a k rozuzlení směřuje zřejmě i situace v popřevratovém Nigeru.

Vývoj v USA po Trumpově poslední obžalobě 

Čtyřiatřicátý týden roku 2023 měla původně otevřít velká pondělní tiskovka Donalda Trumpa, na níž americký exprezident sliboval představit „kupu dalších nezvratných důkazů“ o falšování posledních prezidentských voleb. Trump je aktuálně kvůli své snaze zvrátit minulé volby dvakrát obžalován. Všichni tak se zájmem čekali, s jakými novými důkazy bude svůj postup obhajovat, když soudy doposud žádnou z vážnějších stížností na údajné podvody neuznaly. 

Trump ovšem tiskovku na poslední chvíli zrušil. Učinil tak údajně na pokyn právníků, kteří chtějí s „důkazy“ pracovat při jeho obhajobě. Přesto má smysl vývoj pro Trumpově poslední obžalobě ještě sledovat. Právě v těchto dnech se řeší například data příslušných soudních líčení, což je důležité kvůli souběhu s prezidentskými kampaněmi. Velkým tématem je také, zda začne některý z Trumpových spoluobviněných spolupracovat.

Politicky zřejmě nejvýznamnější jsou potom reakce Trumpových vyzyvatelů z republikánských primárek. Dosud se proti exprezidentově bludu o ukradených volbách staví otevřeně jen dva významnější kandidáti: Chris Christie a Mike Pence. Pokud by se připojila i většina dalších, možná by se mohla diskuse na dané téma na americké pravici konečně posunout.

Čtěte více: Žaloby na Trumpa stručně a přehledně: Volby, tajné dokumenty a „držhubné“ pro milenky

První debata republikánských uchazečů o prezidentskou nominaci

U amerických republikánů začínají teď v týdnu také oficiální předprimárkové debaty. Vystupovat v nich budou zájemci o prezidentskou nominaci strany a budou prezentovat své postoje k nejfrekventovanějším otázkám současné americké politiky.

Kromě zmíněných záležitostí kolem Trumpa a posledních voleb bude důležitý zejména postoj k pokračování americké podpory bránící se Ukrajině, k přistěhovalectví či k právu na potrat. 

Sám Donald Trump se první – středeční – debaty zřejmě nezúčastní. Ve vnitrorepublikánských průzkumech ovšem drtivě vede, a chce-li se k němu některý z vyzyvatelů přiblížit, musí v debatě výrazně zaujmout.

Wagnerovci dva měsíce po revoltě

Proslulá vzpoura ruské žoldnéřské armády začala 23. června. Přesně o měsíc později majitel této soukromé armády Jevgenij Prigožin slíbil, že za měsíc budou wagnerovci „znovu v poli“. Daná lhůta vyprší právě tuto středu.

Kolem wagnerovců se točila v poslední době spousta spekulací. Podle jedné se měli připravovat na akce poblíž polsko-běloruské hranice. Podle druhé se měli přesouvat zpátky do Ruska, eventuálně i na Ukrajinu. Další výklad říkal, že začali v Bělorusku působit jako armádní výcvikoví instruktoři. Jiný zase, že se vrací do Afriky. Možná, že začínající týden otázku konečně rozjasní.

Čtěte více: Odříznuté Pobaltí? Wagnerovci se pohybují u obávaného Suvalského průsmyku

Volby nevolby v Zimbabwe

Středeční všeobecné volby v africkém Zimbabwe se konají čtyři roky po smrti Roberta Mugabeho, slavného diktátora a otce současného režimu. V zemi od Mugabeho konce vládne jeho někdejší viceprezident Emmerson Mnangagwa všeobecně přezdívaný Krokodýl.

Jen málokdo si dělá iluze, že by Mnangagwa po tomto týdnu o moc přišel. Jednak je opozice v zemi stále soustavně šikanována a perzekvována. A jednak se od Mugabeho dob přeci jen poněkud zlepšila hospodářská situace – i když inflace dosahuje 100 procent, HDP zvláště díky novým těžařským kontraktům roste a aspoň část společnosti znovu bohatne.

Přesto má smysl sledovat minimálně to, jakou míru politické soutěže režim při volbách 23. srpna připustí. Zimbabwe je země se silnou, byť nyní ne plně využívanou hospodářskou základnou. Kontroluje též největší zásoby lithia na africkém kontinentu.

Za Mugabeho režimu se Zimbabwe stala učebnicovým klientem, možno říct až kolonií Číny. V posledních letech se ale snaží sondovat cesty i na další světové strany.

Závěr summitu BRICS

Letošní setkání předních představitelů Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky začalo již v závěru minulého týdne. Podrobněji jsme se mu věnovali už v minulém Brífinku. 

Tento týden bude však summit v jihoafrickém Johannesburgu vrcholit a hlavní témata, jež při něm sledovat, zůstávají: vývoj postoje k ruskému tažení na Ukrajině, zájmový střet Indie a Číny a otázka případného rozšíření dosud pětičlenné skupiny, jež chce být pomyslnou protiváhou západní G7.

Čtěte více: Probudí se BRICS z letargie? Rozhodne se v Africe

Rozuzlení v Nigeru

V sobotu 26. srpna uplyne měsíc od okamžiku, kdy ve středoafrickém Nigeru svrhla část armády prezidenta Bazouma a sama uchopila moc. Různé státy, mocnosti i organizace se od té doby snaží s juntou buď vyjednávat, nebo na ni tlačit, aby umožnila restauraci civilního zřízení.

Nejangažovanější z organizací je dlouhodobě západoafrický ECOWAS, který se pod vedením Nigérie v minulém týdnu začal otevřeně připravovat na možnost vojenské intervence.

Doposud není jasné, v co celá situace nakonec vyústí. Pět států ECOWASu, konkrétně Nigérie, Benin, Pobřeží slonoviny, Senegal a Guinea-Bissau se však v posledních dnech dohodlo už i na takových podrobnostech, jako je velikost kontingentů, jež každý z nich na intervenci poskytne. Rozuzlení se tedy zjevně blíží.

Čtěte více: Poslední hodiny demokracie v Nigeru? Wagnerovci si už brousí zuby, Západ otálí

***

To je z očekávaných událostí pro tento týden vše. Na další várku informací se můžete těšit zase za týden. Od začátku září bude brífink chodit už jen jako newsletter členům a členkám Voxpot Klubu. Jestli ještě stále nejste členy Voxpot Klubu, může být právě toto důvodem se jimi stát.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Niger, Trump, USA, Wagnerovci, Zimbabwe