Je tu další týden, který na Voxpotu startuje už pravidelně Brífinkem Petra Jedličky. Co stojí za to sledovat ve světě v týdnu od 18. do 24. září?
Ve skončivším sedmatřicátém týdnu byly nejfrekventovanějšími tématy zahraničního zpravodajství záplavy v Libyi a summit Kim-Putin ve Vladivostoku. V začínajícím osmatřicátém týdnu roku by se pak mělo hlavně vyjednávat, hledat východiska z různých krizí a finišovat v předvolebních kampaních.
Vývoj v Libyi po povodňové katastrofě
Celý minulý týden visela na hlavních stránkách zpravodajských webů zpráva o katastrofě ve východolibyjské Derně. Povodně způsobené bouří Daniel tam protrhly dvě záchytné hráze. Voda pak zničila velkou část města a usmrtila 12 až 20 tisíc lidí.
V začínajícím týdnu lze předpokládat, že zájem o Dernu bude postupně polevovat. Mnoho důležitého se přitom dít teprve začíná. Co bude s přeživšími, kteří ztratili střechu nad hlavou? Podle dostupných informací jich budou desetitisíce a zatím přežívají pouze v provizorních táborech. Jak si poradí rozvrácený správní systém s hrozbou tradiční popovodňové epidemie? V závěru končícího týdne ještě ležela četná těla v ulicích.
Snad vůbec nejzásadnější otázkou zůstává, zda přiměje nastalá pohroma znesvářené strany v Libyi konečně spolupracovat alespoň na věcech společného zájmu. Země je ve stavu vleklé vnitřní války v podstatě od roku 2011. Rozpad státu se nyní projevuje například zanedbáním péče o hráze či neschopností zorganizovat včasnou evakuaci. To má přitom zjevně smrtelné následky.
Vláda Meloniové a nárůst počtu uprchlíků v Itálii
O nové uprchlické vlně na jihu Evropy se mluví již delší dobu. Koncem léta jsou ostatně nárůsty počtu migrujících obvyklé. Jen na italskou Lampedusu ovšem v minulém týdnu dorazilo přes deset tisíc lidí, což je bezmála dvakrát tolik, než počet stálých obyvatel tohoto ostrova. Další mají být podle všeho na cestě.
Italská premiérka Giorgia Meloniová žádá dlouhodobě ostatní členy EU o větší zapojení, tedy o více peněz a pomoci. Příliš sluchu však u dalších států nenachází.
Bude zajímavé sledovat, jak si bude počínat tato již rok vládnoucí politička nyní, v opravdu náročnější situaci. Meloniová je modelovou představitelkou ukřičené pravice, která na kritice „přílišné vstřícnosti“ k uprchlíkům získávala v opozici body. Nyní bude muset ukázat, zda má připravenou i nějakou skutečnou alternativní politiku.
Čtěte více: Nová pravice, nebo noví fašisté? Itálie se chystá na vládu Giorgie Meloni
Projevy hlav států ve Valném shromáždění OSN
Druhá polovina září je tradičně obdobím, kdy se sjíždějí do newyorského sídla OSN hlavy členských států, aby pronesly projev na začínající schůzi Valného shromáždění. Celkově jde o vyčerpávající maraton, v němž dostávají prostor i různí diktátoři či provinční politikové přesvědčení o vlastní výjimečnosti – vzpomeňme si například na rady ohledně boje s terorismem, které zde udílel svého času Miloš Zeman.
Sledovat se ovšem patří projevy výběrově. Vždy je záhodno slyšet, s jakým poselstvím vstupují do nového období hlavní velmoci. Lokálně důležité mohou být také projevy hlav států ze sousedství.
Letos specificky budou zajímavé například proslovy vůdčích představitelů Saúdské Arábie a Íránu, které se pod čínským vlivem usmiřují a míří do skupiny BRICS, Indie, která se pozvolna stává globální mocností, a samozřejmě Ukrajiny. Prezident Zelenskyj by měl mluvit před Valným shromážděním OSN v úterý, stejně jako americký prezident Biden.
Čtěte více: Martin Palouš: Tak jako Liga národů nemohla řešit reformu s Hitlerem, OSN nemůže s Putinem
Pokusy o překonání politického rozvratu v Izraeli
Oficiálně trvají v Izraeli stále politické prázdniny, neoficiálně je ale už živo. Důvodem je vracející se konflikt ohledně justiční reformy premiéra Netanjahua, která výrazně oslabuje suverenitu postavení soudní moci ve státě. Opozice – a s ní i liberálnější část společnosti – ji považuje za útok na samotné demokratické zřízení.
V minulém týdnu se začal první částí reformy zabývat Nejvyšší soud. Různé významné postavy se mezitím snaží smířit netanjahuovský blok s opozičním alespoň natolik, aby mohl začít fungovat nějaký politický provoz.
Nejnadějněji se zatím jeví iniciativa prezidenta Herzoga. Jeho lidé vyjednávají s různými stranami separátně a pak se pokoušejí formulovat společnou pozici. Bude zajímavé sledovat, zda uspějí. Rozkol nad reformou je oprávněně vážný a politická atmosféra v zemi už bezmála nedýchatelná.
Čtěte více: Izraelci protestují proti Netanjahuově vládě. Budoucnost jejich demokracie je podle experta nejistá
Ofenzíva tuarežských separatistů v Mali
I když v sahelské Africe váže v současnosti větší pozornost popřevratový Niger, dějí se zajímavé věci i jinde. Například z Mali, kde vládne od roku 2021 také junta, přichází čím dál víc zpráv o vítězstvích tuarežských islamistických povstalců ze severu země. V minulém týdnu měli dle některých zdrojů dobýt i dvacetitisícové město Bourem – sídlo na spojnici mezi historickými centry Gao a Timbuktu ve středu země.
Velkou ofenzívu vedli tuarežští povstalci naposledy před deseti lety. Tehdy je zastavila až francouzská intervence. Nynější junta Francouze vypověděla a proti Tuaregům začala využívat ruské wagnerovce. Jejich výsledky v Mali však nebyly – na rozdíl od okolních zemí – nikdy moc valné. Od prázdninové likvidace šéfa wagnerovců Prigožina v Rusku jsou přitom ještě rozpačitější.
Bude zajímavé sledovat, jak bude stávající ofenzíva pokračovat. V roce 2013 měli povstalci namířeno až na hlavní město Bamako.
Čtěte více: Z komunisty džihádistou: Příběh povstalce, který stojí za nejvlivnější frakcí al-Káidy
Pokračování horké volební kampaně na Slovensku
Blížící se slovenské volby se v minulém týdnu připomněly i českému publiku telegenickou strkanicí mezi Igorem Matovičem a Robertem Kaliňákem, bývalým premiérem a bývalým ministrem vnitra. Na větší drama však ukazují poslední průzkumy.
Zatímco v modelu agentury AKO stáhlo Progresívne Slovensko (PS) náskok Smeru už na 1,2procentního bodu a do Sněmovny s ním postupují všichni potenciální partneři, podle volebního modelu NMS Smer stoupl už na 22 procent a tři potenciální spojenci PS – KDH, SaS a OĽaNO – se do Sněmovny vůbec nedostanou. Nervozita je teď zjevná snad u všech slovenských politiků.
V začínajícím týdnu budou pokračovat i velké televizní debaty. Ve středu bude mít svoji TV JOJ, v pátek pak TV Markíza. Jde o velké komerční televize se svým specifickým diváctvem. Uvidíme, jak se do výkonů pozvaných politiků promítne poslední vývoj a jak se debaty projeví v poslední sérii průzkumů. Jejich výsledky budeme znát po 24. září – těsně před volbami.
Poslechněte si: PULS | Fico jako „stabilita“, nebo „hrozba“? Slovensko možná ovládne krajní pravice
To je z očekávaných událostí pro tento týden vše. Na další várku informací se můžete těšit zase za týden, kdy přijde jako newsletter všem členkám a členům Voxpot Klubu přímo do mailové schránky. Jestli ještě stále nejste členy Voxpot Klubu, může být právě toto důvodem se jimi stát. Kromě bonusových článků a pravidelných newsletterů je tu pro členstvo Klubu také možnost být s naší redakcí i komunitou Voxpotu ve stálém kontaktu na našem Discordu. Nenechte si to ujít a přihlaste se hned teď ZDE.