Brífink Petra Jedličky pravidelně představuje to nejdůležitější dění ve světě, které by vám v nadcházejícím týdnu nemělo uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 2. do 8. října?
Kompletní Brífink Petra Jedličky dostávají členové Voxpot Klubu každé pondělí ráno také jako newsletter.
Září uzavřel devětatřicátý týden roku exodem Arménů z Náhorního Karabachu, stávkami v USA, prvním pokusem o nastolení nové vlády ve Španělsku a samozřejmě volbami na Slovensku. Říjen teď otevírá týden čtyřicátý, ve kterém by měly mít všechny zmíněné procesy další vývoj.
Mimo to se mají v nejbližších dnech oznamovat letošní držitelé Nobelových cen. Budou se volit zemské parlamenty v Bavorsku a Hesensku, bude pokračovat válka na Ukrajině i stahování Francouzů z Nigeru. Vývoj budou jistě mít i tahanice o státní výdaje ve Spojených státech s důležitou kapitolou podpory Ukrajiny. Čemu konkrétně tedy věnovat v následujících dnech pozornost?
Zisky německé AfD v západních zemích
Byly-li hlavními volbami minulého týdne ty na Slovensku, v aktuálním týdnu půjde zřejmě o dvoje německé: v Hesensku a v Bavorsku. Oboje se konají v neděli 8. října a oboje jsou do zemských parlamentů důležitých spolkových zemí. V obou případech jde také o hlasování v západních částech Německa. Oboje volby tak budou barometrem aktuálních západoněmeckých nálad.
Šestimilionové Hesensko kolem Frankfurtu nad Mohanem je tradičně průmyslová oblast se silným zastoupením sociálnědemokratické SPD. V posledním období zde ovšem vládla koalice křesťanských demokratů (CDU) a zelených.
Třináctimilionové Bavorsko je naproti tomu domovským státem pravicových konzervativců z Křesťansko-sociální unie (CSU) a ti zde vládnou nepřetržitě již sedmdesát let. Právě zelení zde přitom tvořili v posledním období hlavní opozici.
Jak v Bavorsku, tak v Hesensku se v neděli očekává vítězství pravice, tedy CDU/CSU. Zatímco hesenské CDU se ale podařilo přes léto posílit z 25 na 30 procent, a to zejména na úkor sociální demokracie a krajně pravicové AfD, bavorská CSU pozvolna slábla. Podporu má však i tak okolo 36 procent a je jasné, že opět povládne. Její chyby však živí radikálnější soupeře: opět AfD a potom místní specifické uskupení Svobodní voliči.
V Hesensku bude obzvláště zajímavé sledovat, zda a případně o kolik překoná AfD svůj výsledek z posledních voleb – 13,1 procenta – a jestli sociální demokraté předběhnou zelené. Ti i ti mají dnes podporu přibližně 18 procent.
V Bavorsku bude nejzajímavější rozdíl mezi AfD, Svobodnými voliči a zelenými. V průzkumech mají všechny tři strany cca 15 procent, přičemž AfD vyrostla od roku 2018 z deseti, zatímco zelení klesli ze sedmnácti.
Čtěte víc: „Protipožární zeď“ proti AfD se drolí. Krajní pravice v Německu nebývale posiluje
Povolební dění na Slovensku
Jak je už všeobecně známo, slovenské volby vyhrál Směr Roberta Fica. K většinové vládě však bude potřebovat nutně Hlas Petera Pellegriniho. Hlas je strana, která se vydělila v roce 2020 ze Směru pro neshody. Právě s Hlasem by přitom dokázal postavit nyní většinovou koalici i nový protificovský blok v čele s Progresivním Slovenskem.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.