Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v začínajícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit od 12. do 18. února?
Minulý týden přinesl neúspěch dalšího pokusu vyjednat příměří v Gaze, volební drama v Pákistánu i rozsáhlé protesty evropských zemědělců. V Rusku podržel Tucker Carlson mikrofon Vladimiru Putinovi, v Brazílii přišel exprezident Bolsonaro o pas, v Maďarsku odstoupila prezidentka Novák a na Ukrajině proběhla zatím nejvýznamnější změna v armádním velení.
V aktuálním týdnu by mělo mít mnohé z řečeného pokračování. Izraelská armáda se chystá ke vpádu na samý jih Gazy, kde dnes přežívá většina uprchlíků. Na Ukrajině se vyhlíží, čím se bude chtít nové velení odlišit od starého. Farmářské protesty se přesouvají do postkomunistických zemí a v Pákistánu zavládlo povolební napětí. Mimo to by se mělo volit ve čtvrté nejlidnatější zemi světa, která má ambici proniknout do první ekonomické desítky.
Co konkrétně tedy v nejbližších dnech sledovat?
Další vývoj v Gaze
Izraelská vláda v minulém týdnu odmítla návrh na další přerušení palby a výměnu rukojmích za palestinské vězně, který jí na základě předjednání Katarem, Egyptem a Spojenými státy poslali zástupci Hamásu. Premiér Netanjahu uvedl, že chce-li Izrael předejít dalšímu 7. říjnu, musí vést válku až do „vítězného konce“.
Mezi analytiky se nyní vyhlíží, co se bude dít dále. Oficiálně se izraelské jednotky připravují na další boje v poslední fází tažení – přesun na samotný jih pásma Gazy, kde se dnes tlačí 1,2 milionu Palestinců, ale kde údajně zůstává i dosud netknutá část hamáských tunelů. Někteří autoři se ovšem domnívají, že Netanjahu blafuje – že si nemůže dovolit nechat strádat 132 zbylých unesených Izraelců v Gaze ještě ony „měsíce“, za něž má válka skončit, a že pouze chce lepší deal.
Uvidíme, jak se situace vyvine v začínajícím týdnu. Hodně se mluví o silové evakuaci Rafahu, hodně také o hladu… Vyjednávací aparát, jenž daly uvedené mocnosti dohromady v Paříži, je na každý pád stále v pohotovosti.
Čtěte také: Češi milují Izrael víc než sami sebe. Tak už prosím kupte naše zbraně
Američané vs. íránské proxy skupiny
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.