Také poslední zářijový týden otevírá Brífink Petra Jedličky. Co čekat ve světě v následujících dnech a co pozorně sledovat?
Osmatřicátý týden roku, který právě skončil, přinesl očekáváné spory okolo uprchlíků na jihu Evropy, tuarežskou ofenzívu v Mali i projevy hlav států a vlád v OSN. Trochu méně očekávané byly ukrajinské údery na Krymu. Takřka z čistého nebe přišla pak indo-kanadská roztržka a samozřejmě krátký, leč zřejmě fatální útok Ázerbájdžánu na Náhorní Karabach.
Hlavními tématy začínajícího týdne by měly být opět zejména krize a konflikty. Významné věci se ale mohou dít i v americké politice a v sobotu 30. září bude konečně volit Slovensko.
Co konkrétně tedy v devětatřicátém týdnu letošního roku ve světě očekávat a sledovat?
Další vývoj okolo Náhorního Karabachu a v Arménii celkově
Porážka karabašských Arménů bleskovou ázerbájdžánskou ofenzívou z minulého týdne se zdá být naprostá. Sporné území Náhorního Karabachu teď přejde nejspíše celé pod ázerbájdžánskou kontrolu.
Ázerbájdžánci vedou aktuálně rozhovory s karabašskými Armény o jejich budoucím postavení, samozřejmě z pozice síly. Tyto rozhovory ale zřejmě skončí až za další dobu. V začínajícím týdnu tak bude případnější sledovat bedlivěji dvě jiné věci: jednak osudy karabašských civilistů a jednak vývoj ve vlastní Arménii. Zde mohou nastat významné posuny.
Jde-li o civilisty, v oblasti je dle přítomných reportérů zjevný strach z etnického čištění. Řada rodin se má údajně chystat k odchodu. Masově nicméně karabašští Arméni zatím v minulých dnech neutíkali, spíše se sháněli po bezpečí a základním zboží, zatímco místní ozbrojenci odevzdávali dle kapitulační dohody s Ázerbájdžánci zbraně. To se však může rychle změnit.
Pokud jde o vlastní Arménii, zájmu hodný bude teď zejména osud premiéra Pašinjana, který odmítl vyslat proti Ázerbájdžáncům arménskou pravidelnou armádu. Mnozí ho proto nyní označují za zrádce. Už v pátek se proti premiérovi silně protestovalo. Mezi novináři koluje dokonce teorie, že tichým patronem Ázerbájdžánu je v jeho současném snažení nejen Turecko, ale i Rusko, jež chce tak vyvolat bouře právě v Arménii a Pašinjanův pád. Z událostí v příštích dnech uvidíme, zda na tom může něco být.
Čtěte více: „Cílem Ázerbájdžánu je hlavně vyhnat etnické Armény,“ říká expert o napětí na Kavkaze
Povstání gangů na Haiti
Jedenáctimilionové karibské Haiti je už druhým rokem v rozvratu. Stát nemá od vraždy prezidenta Moïseho v červenci 2021 plnohodnotnou hlavu. Vláda v čele s Arielem Henrym vládne jen velmi omezeně. Skutečnou moc drží desítky nejrůznějších gangů. V hlavním městě kontrolují na 90 procent ulic a o část z nich neustále bojují.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.