V Brífinku Voxpotu vám každé pondělí přinášíme přehled toho, co ze světového dění byste neměli přehlédnout. Co přinese poslední srpnový týden?
Ve střední Evropě bude i na konci léta většina pozornosti směřovat na rusko-ukrajinskou frontu. Od výpadu do Kurské oblasti se ale přesune k ukrajinské obraně města Pokrovsk.
Pro Česko je obzvlášť důležité také dění u německých sousedů, kde se ve dvou spolkových republikách na východě země konají volby. Ty ukážou, jak vážné je to s nástupem krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD).
Kromě toho pokračuje napětí mezi Izraelem a Hizballáhem, šíření nemoci mpox, ale také prezidentská kampaň v USA či debaty o bezpečnosti a svobodě slova na internetu ve Francii.
Ukrajinské obavy
Eva Čeplová
Situace na východě válkou zmítané země je čím dál napínavější. Zraky médií a analytiků se upínají zejména na strategicky významné město Pokrovsk v Doněcké oblasti. Právě k němu se totiž přibližuje ruská armáda. Ta se sice město snaží dobýt již několik měsíců, v srpnu její postup ale značně zrychlil. Podle BBC se Rusové aktuálně nacházejí jen pár kilometrů od města.
Souběžně s tuhými boji v okolí Pokrovska probíhá rovněž evakuace tamních obyvatel. Na tu mají maximálně dva týdny. Případná ztráta Pokrovska ve prospěch ruských sil by Ukrajině přidělala značně vrásky. Město je totiž považováno za významný logistický uzel pro ukrajinskou armádu. Leží na křižovatce několika důležitých silnic a zároveň se zde nachází klíčová železniční stanice. Dobytí Pokrovska by tak Rusku otevřelo cestu k dalším městům na Donbase.
Čtěte také: Kursk a Pokrovsk: Ukrajina i Rusko šlapou na plyn a čekají, kdo dřív uhne
Kyjev, jak píše BBC, patrně doufal, že vpádem do ruské Kurské oblasti donutí Moskvu přesunout část vojáků z Doněcké oblasti na sever. To se však nestalo a následující dny a týdny pravděpodobně Pokrovsk čekají tuhé boje.
AfD vyhlíží volební triumf
Simone Radačičová
V neděli 1. září se ve dvou německých spolkových zemích – Durynsku a Sasku – konají zemské volby. Jen tři týdny po nich pak následuje ještě Braniborsko – všechny přitom leží v bývalé NDR.
V těchto třech regionech žije dohromady 8,5 milionu lidí, tedy podobně jako třeba ve Švýcarsku. Tvoří asi deset procent německé populace.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.