Nedávno býval oblíbencem s vyhlídkami na post premiéra. Jenže teď se okolo Rishiho Sunaka objevilo hned několik kauz – utajená zelená karta coby zadní vrátka do USA, nepřiznaný osobní majetek i daně jeho movité manželky. Z konzervativního oblíbence je najednou figura s pochybným finančním pozadím. A politikova kariéra se může brzy začít hroutit.
„Když jsem vyrůstal, nikdy jsem si nemyslel, že budu dělat tuhle práci, hlavně proto, že jsem chtěl být Jedi…“ říká o sobě britský ministr financí Rishi Sunak, velký fanoušek Star Wars. Ve škole býval premiantem a spíš než o studentský život se zajímal o politické dění.
Teď je kancléřem státní pokladny a také jedním z nejbohatších britských poslanců. Sunak má rád hezké oblečení a vždy působí perfektně upraveně. Během pár let v politice si stihl vybudovat obraz schopného muže z Downing Street. Média ho popisují jako pohotového a šarmantního, a řeší se, že by v budoucnu mohl nahradit Borise Johnsona. Stačí to všechno ale k tomu, aby se stal premiérem?
Zatímco mnoho politiků koktá a je pro ně těžké poprvé mluvit ve sněmovně, Sunakovo uvolněné chování bylo zábleskem toho, co mělo v budoucnu přijít.
Britský ministr v posledních týdnech ztrácí svou důvěryhodnost. Jeho netransparentní hospodaření se soukromým majetkem i podivný daňový status jeho bohaté manželky vyvolávají u veřejnosti otázky. Navíc dostal společně s Johnsonem pokutu za večírky pořádané v Downing Street během epidemie. V Británii se začíná zhoršovat ekonomická situace – a Sunakova politika ke zlepšení nepomáhá.
Rishi Sunak lies about lying to Parliament pic.twitter.com/Ex2kTKvkIJ
— Phantom Power (@PhantomPower14) April 21, 2022
Pokud by Sunak vystřídal Borise Johnsona, byl by jedním z nejbohatších premiérů v britské historii. Pakliže by to stihl před svými 42 narozeninami v polovině května, byl by navíc nejmladším premiérem Británie za posledních 250 let. To se ale nejspíš nestane – kritici ho vyzývají k rezignaci a pod bohatým politikem se třese židle.
Drahé školy, investiční fondy a indická dědička
Kdybychom si měli vybrat jeden motiv, skrze který sledovat život britského ministra financí, pak by šlo jednoznačně o peníze. Sunakův život opsal křivku směřující od drahých soukromých škol přes Oxford a investiční fondy v londýnském City až do Downing Street.
Jeho rodiče Yashvir a Usha Sunak sice pocházejí z Indie, vyrůstali ale v Africe. V 60. letech se odtud přestěhovali do anglického Southamptonu. Otec byl praktickým lékařem a matka vedla lékárnu. Údajně měli oba dva velkou „vášeň pro Británii“. Rishi byl nejstarší ze tří dětí. Rodinné zapálení pro vše britské odráží jeho záliba v kriketu i to, že fandil raději anglickému než indickému týmu.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Přestože nakonec nedostal stipendium, Rishi studoval na prestižní Winchester College, jedné z nejstarších anglických internátních škol, kterou navštěvovalo několik minulých britských ministrů financí. Nestaral se o studentský život, byl silně konzervativní a zajímala ho politika.
Když vyhrál volby v roce 1997 Tony Blair, Sunak napsal naštvaný článek do školního časopisu, v němž si stěžoval na Evropu a mluvil dokonce o tom, aby se Británie oddělila od Evropské unie. „Nová labouristická rétorika je znepokojivě proevropská a do Bruselu jsou posíláni zanícení Proevropané,“ stěžoval si. Jeho politické směřování k toryům bylo jasné od začátku.
Po nástupu na Oxford, kde začal studovat politiku, filozofii a ekonomii, o něm spolužáci říkali, že jeho přáním je stát se konzervativním premiérem. „Myslím, že to ale nikdo nebral moc vážně – byl to spíš vtip,“ vzpomíná Sunakův učitel Michael Rosen. Po promoci v roce 2001 budoucí ministr nezamířil do politiky, ale do Goldman Sachs a dalších investičních firem. Později dokonce založil vlastní firmu Theleme, která je registrovaná v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech.
Ve 24 letech dostal Rishi Sunak Fulbrightovo stipendium a pokračoval ve studiích v Kalifornii na Stanfordu. Tady potkal dceru indického miliardáře Narayanu Murthyho, zakladatele IT společnost Infosys. Akshata Murty (ze svého příjmení vypustila písmeno „h“, pozn. redakce) má podíl v otcově firmě ve výši až 430 milionů liber. Média píší, že je bohatší než britská královna.
Čtěte také: Sexuální obtěžování, propaganda krajní pravice a vyčerpání. Jak Indie trápí svého olympijského hrdinu
O čtyři roky později se vzali. Jejich svatba se konala v indickém Bangalúru, trvala dva dny a objevili se na ní i politici a celebrity této druhé nejlidnatější země světa. Miliardář Murthy si zetě zamiloval natolik, že z něj udělal ředitele svého investičního fondu Catamaran Ventures. Když pak Sunak poprvé kandidoval, Murthy prý rozdával předvolební letáčky.
Loajalita se vyplácí
Do politiky pronikal Rishi Sunak postupně. Nejdřív pracoval pár dní v týdnu coby dobrovolník pro britské konzervativce. V květnu 2015 kandidoval za svůj okres Richmond v Yorkshiru a byl zvolen poslancem. „Zatímco mnoho politiků koktá a je pro ně těžké poprvé mluvit ve sněmovně, Sunakovo uvolněné chování bylo zábleskem toho, co mělo v budoucnu přijít,“ chválí list Daily Mail politikovo bravurní vystupování.
„Do téhle země můžete přijít s málem… Moji prarodiče přišli ze severní Indie jen s tím nejnutnějším a o dvě generace později má jejich vnuk privilegium kandidovat do parlamentu,“ hodnotí svou kariéru ministr.
Odhaduje se, že ministrova manželka Akshata Murty připravila Británii na daních o 20 milionů liber během posledních sedmi let.
Sunak rychle stoupal a dostával se mezi vysoké politiky. Už v červnu 2017 začal pracovat jako asistent na ministerstvu obchodu, o rok později byl náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj. V roce 2019 se přesunul jako hlavní tajemník na ministerstvo financí. Mezi toryi byl dlouho vnímán jako osobnost, kterou čeká velká kariéra.
Pouhé čtyři roky od vstupu do politiky se stal Rishi Sunak ministrem financí v konzervativní vládě Borise Johnsona. Tomu dlouhodobě projevoval loajalitu, což se mu nakonec vyplatilo. Během předvolební kampaně konzervativců dokonce Sunak napsal s dalšími mladými poslanci článek „Toryové jsou v hlubokém nebezpečí. Jen Boris Johnson nás může zachránit“.
Jeden z poslanců popisuje, že politická loajalita je Sunakova silná stránka, a právě ta mu kromě dalšího nejspíš pomohla k dosažení postu ministra v tak rekordně krátké době.
Bohatý ministr, chudá ekonomika
Perfektně upravený Rishi Sunak působí přívětivě, pracovitě a velmi důstojně. Vystupování na veřejnosti má vypilované a sociální sítě mu spravují profesionálové na marketing. Ale mezi řádky lze číst, že finanční zázemí a upravený zevnějšek nestačí k tomu, aby se takový člověk stal i schopným státníkem. Jeden z poslanců dokonce řekl: „Většina jeho politického myšlení pramení z obchodních válek ve Star Wars, kde jde o nezávislost různých království na Impériu. Není to žádný intelektuál…“
Za Sunakovým perfektním vystupováním stojí celá řada nepopulárních politických rozhodnutí, která pro mnoho Britů ve výsledku znamená propad k hranici chudoby.
V říjnu minulého roku rozhodl ministr o zvýšení daní. Toto platební zatížení bude na stejné úrovni, na jaké byla Británie naposledy v 50. letech. Jeho návrh státního rozpočtu navíc podle webu Politico zvyšuje výdaje státu na nejvyšší úroveň od konce 70. let. Sunak argumentuje, že opatření mají pomoci zemi po pandemii covidu-19, která britské finance zdevastovala.
Čtěte také: Případ Ghislaine Maxwell: Když ženy ubližují ženám
Letos na konci března navíc Sunak odmítl zvednout dávky o výšku inflace. To znamená, že Britové, kteří dostávají finanční pomoc od státu, budou mít od dubna nižší příjem. Má jít údajně o největší pokles podpory v nezaměstnanosti od roku 1972.
Kritiku si kancléř britské pokladny vysloužil i svým přístupem k pandemii. V létě 2020 se v restauracích a kavárnách objevily nápisy „Eat out to help out“, tedy „Najíst se venku a pomoci“. Šlo o program, který měl dát vydělat podnikům zavřeným během tvrdého lockdownu. Sunak vymyslel, že bude Brity motivovat, aby začali chodit do znovu otevřených restaurací tak, že bude dotovat jejich obědy a večeře. Jenže se ukázalo, že projekt, který stál 850 milionů liber, nakonec přispěl k tomu, že ve Spojeném království začalo růst množství nakažených.
Podle některých poslanců už je Rishi Sunak za svým politickým vrcholem. „Je ohromně talentovaný a každý ho má rád, ale není úplně politicky bystrý,“ myslí si jeden z britských konzervativců.
„Mahárádža z Yorkshire Dales“
Minulý rok si Rishi Sunak vysloužil další kritiku, když zrušil příspěvky, které měly pomáhat nejchudším rodinám zasaženým pandemií. Podle odhadů se kvůli tomu mohlo dostat pod hranici chudoby až 200 tisíc lidí. Chvíli předtím se ministr rozhodl postavit si soukromý bazén, posilovnu a tenisový kurt na svém panství.
Všechny Sunakovy kauzy dost často souvisejí s jeho bohatstvím, které politik dává otevřeně na odiv. V roce 2020 se na veřejnosti objevil s „chytrým hrnkem“, vymožeností za 180 liber. Minulý rok na jaře, když oznámil, že snižuje daň na palivo, ho zase vyfotili, jak tankuje auto Kia Rio. Jenže pak se zjistilo, že si vozidlo jen půjčil od pracovníka pumpy, aby se mohl vyfotit. Ve skutečnosti jezdí Range Roverem, BMW nebo Lexusem.
Letošní Velikonoce Sunakova rodina trávila v luxusním apartmánu v Kalifornii. Vlastní také dům v Kensingtonu, byt v Londýně a panství v Yorkshiru, kde je i jezero. Právě tady každé léto pořádá okázalé večírky. Média ho kvůli majetku nazývala „mahárádžou z Yorkshire Dales“ a bulvár mu začal říkat „Dishi Rishi“ (Dishi je hovorové označení pro přitažlivého Inda z Paňdžábu, pozn. redakce).
Zobrazit příspěvek na Instagramu
O Rishim Sunakovi se ví, že je bohatý, neví se ale, co všechno jeho majetek zahrnuje. Když se stal ministrem, musel své jmění uvést v takzvaném Registru finančních zájmů ministrů. Aby se zabránilo střetu zájmů, umístil své investice do slepého svěřeneckého fondu – předal tak kontrolu nad majetkem třetí straně. Tento fond Sunak uvedl ve zmíněném registru, neví se ale, co přesně obsahuje. Novinář Adam Bychawski si všímá také toho, že majetek uvedený v registru je podezřele malý, neboť Sunakovo jmění se odhaduje až na 200 milionů liber.
Britští ministři musejí uvádět i finanční zájmy své blízké rodiny, a to včetně svých tchánů. Tohle se Rishiho Sunaka dotýká právě kvůli zmíněnému otci-miliardáři jeho ženy. Jenže Sunak přiznal jen jednu z firem, které jeho manželka vlastní. Akshata Murty má také podíl v Infosys ve výši 690 milionů liber. Tato indická společnost přitom pracuje i na vládních zakázkách v Británii.
Navíc se před několika týdny zjistilo, že Sunakova žena má takzvaný daňový status bez domicilu, a proto ve Spojeném království nemusí platit daně ze svých velmi vysokých zahraničních příjmů. Odhaduje se, že Akshata Murty nejspíš připravila Británii na daních o 20 milionů liber během posledních sedmi let. Jednala ovšem v souladu se zákonem, protože na ostrovech nemá trvalé bydliště. Jde tedy o legální kličku jak ušetřit na daních – což ale u manželky ministra může představovat etický problém.
Murty nakonec prohlásila, že britské daně ze zahraničních výdělků platit bude – ne proto, že by musela, ale proto, že chce. Svůj status bez domicilu si ale ponechá. Díky tomu by se v budoucnu mohla vyhnout dědické dani. „Je to nepříjemné, zvláště když neudělala nic špatného… Neporušila žádné zákony,“ vyjádřil se ke kauze Sunak.
10/ My decision to pay UK tax on all my worldwide income will not change the fact that India remains the country of my birth, citizenship, parents’ home and place of domicile.
But I love the UK too.
— Akshata Murty (@anmurty) April 9, 2022
„Je zcela nevhodné, aby kancléř a jeho manželka využívali možnosti snížení daní způsobem, který není dostupný velké většině britských občanů,“ píší britské demokratické noviny The Observer a upozorňují, že zatímco ministrova žena na daních šetří, pro Brity bude v důsledku Sunakovy politiky zdanění ještě vyšší.
To ale není všechno. Někteří experti se znepokojením upozorňují také na Sunakovo napojení na několik think-tanků, které jsou hodnocené jako jedny z nejméně transparentních v Británii. Než se stal poslancem, pracoval například pro pravicový think-tank Policy Exchange, který neuveřejňuje své sponzory.
Průzkum ukázal, že víc než polovina Britů považuje Sunaka za nedůvěryhodného, což je o 30 % více než loni v lednu.
Ministr je uveden jako příjemce trustů, které se nacházejí v daňových rájích na Britských Panenských ostrovech a Kajmanských ostrovech. První zmíněná země je přitom vyšetřovaná britskou vládou kvůli korupci. Ukázalo se také, že Sunak měl až do minulého roku „zelenou kartu“, která mu zajišťuje otevřenou cestu do USA. Ta mu nepřinesla žádné daňové výhody, jenže žadatelé o ni musejí prohlásit, že mají v úmyslu stát se občany USA, aby jim byla karta udělená, což v případě vysokého politika jiného státu působí přinejmenším podivně.
Rishi Sunak vystupuje otevřeně jako bohatý představitel elity, který má od obyčejných Britů na míle daleko. I proto mu všechny jeho finanční prohřešky veřejnost asi jen tak neodpustí.
Stejně nepopulární jako Boris
„Dishi Rishi“ nejspíš mohl vést jak britské konzervativce, tak i celou Británii. Býval populárnější než Boris Johnson – a to díky obrovským výdajům jeho kabinetu během pandemie, kdy připravoval nejrůznější podpůrné programy.
Čtěte také: „Hladověla jsem po moci.“ Anna Sorokin si vylhala život v luxusu i ve vězení
Teď se na něj ale snáší kritika a jeho šance stoupat v politickém žebříčku nejsou příliš valné. Ministr dokonce poté, co vyšla na světlo kauza s daněmi jeho ženy, odstěhoval začátkem dubna svou rodinu z Downing Street. Spekuluje se, že Sunak chtěl své blízké dostat z centra pozornosti. Labouristická opoziční politička Rachel Reeves upozorňuje, že místo aby kancléř veřejnosti vše vysvětlil, má občas tendence zmizet. Podobnou maskovací taktiku prý měla i Theresa May, které se podle toho říkalo „ponorka May“.
„Toto je příklad, jak rychle se může změnit politické štěstí. Problém je pro něj (Sunaka) v načasování. Pokud si uvědomíte, jak moc zvýšil daně a že tu máme velmi závažnou krizi životních nákladů, není dobré, aby se okolo něj tohle dělo,“ řekl nejmenovaný vysoký představitel britské politiky.
Rishi Sunak is now seen as incompetent by more people than Keir Starmer, but still far fewer than Boris Johnson
Boris Johnson: 66% see as incompetent
Rishi Sunak: 40%
Keir Starmer: 32%https://t.co/CJMsNGFUrG+ pic.twitter.com/zePWkfotgz— YouGov (@YouGov) April 21, 2022
Ministrovy nepříznivé vyhlídky do budoucna naznačuje také průzkum organizace Yougov. Ten ukázal, že víc než polovina Britů považuje Sunaka za nedůvěryhodného (58 %), což je o 30 % více než loni v lednu. Ke všemu se proslýchá, že už ani mezi Sunakem a Johnsonem nepanují přátelské vztahy.
Případ Rishiho Sunaka v kontextu britské politiky ukazuje ještě jeden neveselý paradox: zatímco vláda očekává, že veřejnost bude dodržovat lockdown, v Downing Street probíhají večírky. A po Britech se chce, aby pečlivě platili daně, přičemž zřejmě nevadí, že ministr financí a jeho žena si je snaží krátit pomocí nejrůznějších právních kliček, kterých většina ostrovanů využít nemůže.
Nabízí se také otázka, na kterou asi odpověď nikdy nedostaneme. Jak si mohl vždy perfektně zorganizovaný a připravený Rishi Sunak myslet, že jeho neprůhledné hospodaření projde bez povšimnutí?