Byznys

10. 02. 2025, 08:45

Čára přes rozpočet. Jaká je opravdová cena bilionové The Line

Marianna Klimundová

Sto sedmdesát kilometrů bláhových představ? | Vizualizace: NEOM
Sto sedmdesát kilometrů bláhových představ? | Vizualizace: NEOM

Saúdská Arábie staví město budoucnosti. Za lesklou fasádou však číhají kontroverze: od porušování lidských práv a ekologických otázek až po technologické a finanční výzvy. Je The Line průlomovou vizí budoucnosti, nebo dystopickou fata morgánou?

Život bez aut, silnic i emisí, poháněný pouze čistou energií. A zároveň domov pro devět milionů lidí. Ten má nabídnout futuristické město The Line, které má vyrůst v saúdskoarabské poušti.

Jedná se o jeden z nejambicióznějších projektů současnosti. Plány se za pochodu mění, ale ten původní mluvil o sto sedmdesát kilometrů dlouhé konstrukci, široké dvě stě a vysoké pět set metrů.

Cena? Bilion dolarů.

„Projekty v Saúdské Arábii jsou z evropského hlediska až megalomanské, protože nic takového tady nemáme. Tamní region se chce odlišit od Evropy, chtějí tam přivést turismus, zviditelnit se marketingově,“ vysvětluje Vojtěch Voláček, obchodní ředitel a spolumajitel české společnosti Conteg, která do Saúdské Arábie přes dvacet let dováží své výrobky.

Vyznačené umístění plánovaného projektu | Mapa: Wikipedia

Do „čáry“ dlouhé jako cesta z Prahy do Velkého Meziříčí se mají vejít obchody, nemocnice, banky, školy, pošty nebo také parky. A vždy tak, aby měli obyvatelé vše potřebné v pětiminutovém dochozím okruhu.

Plány zobrazují projekt jako dva do šířky natažené mrakodrapy postavené naproti sobě, propojené pěšími mosty a cestičkami. Vertikální struktura má za cíl minimalizovat zastavěnou plochu a umožnit celou řadu inovací, včetně ochlazování vzduchu jeho přirozeným tokem.

Po celé délce města se má pohybovat rychlovlak, spojující oba konce dvacetiminutovou jízdou. Britský kanál Tomorrow’s Build pak mluví rovnou o plánech na létající taxi, umělá mračna, robotické služebnictvo a pokročilé zdravotnictví.

Bezpečnost má obyvatelům The Line zajistit nepřetržité sledování každého z nich. A nejpozději tady přicházejí zásadní pochybnosti o celém projektu.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Marianna Klimundová

Více článků od autora