Politika

22. 07. 2024, 06:00

Chce Trumpův viceprezident hodit Ukrajinu přes palubu? Jeho mentor na ni naopak dodává drony

Matěj Schneider

J. D. Vance. Foto: Shutterstock

Viceprezidentský kandidát Donalda Trumpa J. D. Vance je celosvětově známý autobiografií o svém nuzném původu. Jeho kniha ale vypráví jen část osobního příběhu. Vazby na vlivné donory komplikují jeho postoje – například co se týká vztahu k Ukrajině.

Kniha Hillbilly Elegy, volně přeloženo do češtiny Americká elegie, je nejčastěji podávána jako jakási encyklopedie rurální Ameriky pro městské liberály zděšené ze vzestupu Donalda Trumpa. Vyšla v roce 2016 a rychle se z ní stal bestseller. Dodnes se jí prodalo přes 1,5 milionu kusů. Následná adaptace od Netflixu už tak úspěšná ale nebyla.

Vance v knize vypráví příběh svého vyrůstání uprostřed Apalačských hor a amerického středozápadu. Tuto takzvanou zapomenutou Ameriku tu vykresluje jako zchudlé, deindustrializované místo zmítané epidemií drogových závislostí – ta ostatně semlela i jeho matku, která se významnou část Vanceova vyrůstání potýkala se závislostí na opioidech.

Více než o samotné oblasti amerického Rezavého pásu ale Hillbilly Elegy vypovídá o svém autorovi. Leitmotivem knihy je Vanceovo přesvědčení, že nehledě na zmíněné strukturální procesy, jako je odliv průmyslu a systematické nadměrné předepisování opioidů, si za svou bídu zdejší bílí pracující Američané mohou z většiny sami.

Vance patří mezi ty republikány, kteří koketovali s myšlenkou vojenských úderů v Mexiku. Podobné jestřábí postoje razí ve vztahu k Íránu.

Kdyby se jen trochu více snažili, mohli by být tak úspěšní jako on. „Byl jsem šťastný z toho, kde jsem, a plný naděje do budoucna. Poprvé v životě jsem se v Middletownu (městečko, kde vyrůstal, pozn. red.) cítil jako outsider,“ píše Vance v závěru jedné kapitoly. Popisuje moment, kdy se díky službě v armádě, která mu nejprve otevřela dveře ke studiu na Ohijské státní univerzitě, dostal také na práva na prestižní Yaleově univerzitě.

Jakkoliv je kniha mnohými komentátory dodnes vnímána jako návod k chápání zapomenuté Ameriky, je mnohem zajímavější nahlížet na ni jako na příběh o tom, jak se Vance z těchto poměrů vyškrábal. Ten je ve světle jeho politického vzestupu zajímavější a na konci Hillbilly Elegy teprve začíná.

Ženy z Yaleu

Základní stavební kameny Vanceova budoucího úspěchu v elitních kruzích jsou patrné už v závěru jeho knihy. Kromě studia na Yaleu jsou jimi dvě klíčové ženy, se kterými se na univerzitě seznámil.

Jsou jimi profesorka práva Amy Chua a Vanceova budoucí manželka Usha (rozená Chilukuri). Vance v knize popisuje, jak mu obě ženy pomohly se zorientovat v pro něj neznámém prostředí prestižní univerzity a následně širším světě okupovaném jejími absolventy. „Usha byla můj duchovní průvodce Yalem,“ píše Vance.

Samotná kniha Hillbilly Elegy pak Vanceovi posloužila jako potvrzení toho, že do tohoto světa patří také. A byla to právě profesorka Chua, která ho ponoukala k tomu, aby knihu napsal. Sama o pět let dříve vydala autobiografický bestseller Battle Hymn of the Tiger Mother.

Chua seznámila Vance se svým literárním agentem a bez této pomoci by Hillbilly Elegy možná nikdy nevyšla nebo by si nenašla tak široké publikum.

„Když kniha vyšla poprvé, napsala snad každé televizní osobnosti a producentovi ve Spojených státech amerických,“ řekl Vance v roce 2017 časopisu The Atlantic.

O rok později čelila Chua menšímu politickému skandálu, když veřejně podpořila Trumpovo jmenování soudce Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu. Kavanaughovu nominaci provázela bouře obvinění ze sexuálního násilí – žádné z obvinění nebylo potvrzeno, některá se ukázala být smyšlená.

Za pozornost jistě stojí také to, že Vanceova manželka sloužila jako asistentka jak Kavanaugha, tak později předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse.

Technologický mentor

Nejdůležitějším klíčem k Vanceově politické kariéře ale není jeho vazba na profesorku Chua. Během studií na Yaleu se seznámil s investorem a technologickým magnátem Peterem Thielem. Ten si ho vzal pod svá křídla a Vance jej označuje za svého mentora.

Thiel je jednou z nejpozoruhodnějších postav amerického technologického světa. Stál u zrodu PayPalu, byl jedním z prvních investorů do Facebooku a jeho společnost Palantir je klíčovým uzlem, ve kterém se střetává Silicon Valley a americký národněbezpečnostní aparát.

Čtěte také: „Je to jako připojit se do Matrixu.“ Palantir odhalí vše – i to, co existuje jen ve vaší mysli

V půlce minulé dekády Vance pracoval pro Thielův investiční fond Mithril Capital. Když si v roce 2019 založil vlastní fond Narya Capital, Thiel byl jedním z prvních, kdo mu svěřil své peníze: po boku dalšího významného technologického investora Marca Andreessena a Erica Schmidta z Googlu.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: J.D.Vance, Donald Trump, Politika, USA, Volby