Byznys

13. 08. 2024, 13:24

Čína už tolik netáhne. Zahraniční investoři stáhli miliardy dolarů

Simone Radačičová

Pohled na ulici v Macau. Foto: Shutterostock

Zahraniční investoři ve druhém čtvrtletí z Číny „stáhli“ rekordní množství peněz. Důvodem je především zpomalení tamní ekonomiky a uvadající domácí poptávka.

Auta, pivo i kosmetika. Nadnárodní společnosti se v Číně potýkají s menším růstem zájmu o své zboží nebo rovnou s poklesem poptávky. 

Své by o tom mohla vyprávět automobilka Volkswagen, pivovarnická společnost AB InBev nebo kosmetická společnost L’Oréal. Na vině je nejen zpomalující ekonomika, ale také menší poptávka po zahraničních značkách a sílící domácí konkurence.

Britskému reklamnímu gigantu WPP v posledních třech měsících klesly tržby na čínském trhu téměř o jednu čtvrtinu. A ani do budoucna se nedívá s optimismem, popisuje britský deník Financial Times.

Čtěte také: Čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu válku nepřinese. Tedy aspoň zatím

Podobně je na tom třeba i automobilka Porsche. Tato značka luxusních vozidel během prvního pololetí zaznamenala v Číně meziroční propad tržeb, a to hned o třetinu. O poklesu poptávky na čínském trhu mluví také výrobce hodinek Swatch.

„Jediná část světa, kde důvěra spotřebitelů zůstává velmi nízká, je Čína,“ komentoval situaci výkonný ředitel L’Oréalu Nicolas Hieronimus.

Pracovní trh podle něj není zdravý. „Mnoho Číňanů také vložilo své úspory do nemovitostí, které ztratily velkou část své hodnoty,“ shrnul Hieronimus s narážkou na potíže tamního realitního trhu, jenž je dlouhodobě v hlubokých problémech.

Cesta k pětiprocentnímu růstu je náročná

S koncem koronavirové pandemie mnoho podniků – ať už přímo z Číny, nebo těch zahraničních, které tam působí – očekávalo, že se tamní hospodářství opět naplno rozjede. Doby, kdy aktuálně druhá největší ekonomika světa rostla o deset a více procent, jsou už ale dávno pryč.

Například v období od dubna do května 2024 čínské hospodářství vzrostlo o 4,7 procenta. To je vůbec nejnižší číslo od prvního čtvrtletí 2023. Je to také mnohem méně, než čekali analytici oslovení agenturou Reuters. Ti totiž počítali s meziročním růstem až o 5,1 procenta.

Tato čísla, která zůstala za očekáváním analytiků a trhů, znovu oživila spekulace, že Peking bude muset přijmout další stimulační kroky – dříve zahrnovaly třeba velké investice do infrastruktury. A to aby tentokrát povzbudil uvadající domácí poptávku.

Bez toho totiž čínská ekonomika možná jen těžko naplní svůj dlouholetý závazek, tedy udržet si pětiprocentní meziroční růst.

„Neuspokojivá data ukazují, že cesta k tomuto cíli bude náročná,“ okomentoval  Lynn Song, hlavní ekonom pro Čínu z ING.

Pokulhávající poptávka i geopolitické napětí

To ale není jediná negativní zpráva, která v posledních týdnech přišla z čínské ekonomiky. Zahraniční investoři ve druhém čtvrtletí z Číny „stáhli“ rekordní množství peněz, což odráží celkový pesimismus, jenž obklopuje výkon tamního hospodářství.

Zpomalení ekonomiky, zmíněná nižší domácí poptávka a rostoucí geopolitické napětí – zejména kolem Tchaj-wanu, který si Peking nárokuje – vedlo některé zahraniční firmy k tomu, aby snížily své zastoupení v Číně.

Země tak „přišla“ o 15 miliard dolarů, dodává agentura Bloomberg.

Důvodů je ale víc. Zpomalení ekonomiky, zmíněná nižší domácí poptávka a rostoucí geopolitické napětí – zejména kolem Tchaj-wanu, který si Peking nárokuje – vedlo některé zahraniční firmy k tomu, aby snížily své zastoupení v Číně.

Čtěte také: Počínštění Ruska. Jak Peking drží nad vodou Putinovu ekonomiku

Země také prožívá rychlý nárůst elektromobility a konkurence na tamním trhu je stále silnější. Což zaskočilo některé zahraniční automobilky, které v zemi působí. Ostrý boj o zákazníky ve stále konkurenčnějším prostředí některé z nich přiměl úplně stáhnout nebo zmenšit své investice.

Přes všechny tyto komplikace ale Čína nadále zůstává pro řadu zahraničních firem klíčovým zdrojem zisku, a to navzdory pokulhávající poptávce v některých sektorech.

Peking také zintenzivnil své úsilí přilákat a udržet si zahraniční investice. Tamní vláda se snaží vystupovat jako otevřená a atraktivní pro partnery ze zahraničí, popisuje agentura Bloomberg. Doufá, že se jí tím podaří získat firmy, které přinesou klíčové moderní technologie v sektorech, jako je třeba vývoj čipů nebo moderních baterií.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Investice, Čína, Ekonomika