Společnost

26. 12. 2024, 17:24

Co poslouchat v novém roce? Vyzkoušejte podcastové tipy od Voxpotu

Redakce

Ilustrační foto: Jusdevoyage/Unsplash
Ilustrační foto: Jusdevoyage/Unsplash

Série o politice i historii, denní zpravodajství a také oddechovky. Tohle jsou některé z podcastů, na které v naší redakci (a jejím spřízněném okolí) nedáme dopustit.

Máte podcasty, na které nedáte dopustit? Napište nám, které to jsou – na naše sociální sítě nebo Discord, pokud patříte mezi členstvo Voxpot Klubu.

Než tak uděláte, máme pro vás v rámci bilancování končícího roku několik objevů od naší redakce, českého novinářstva i hlasu z nezisku.

Na jakém podcastu se novinářky a novináři shodli nejčastěji? U čeho se dobře usíná? A co prostě nesmíte vynechat?

Matěj Schneider, redaktor a autor podcastu Redneck

Letos mě nejvíc bavily dvě podcastové série a obě z nich jsou relativně krátké, takže se nebojte, že by vás zahltily.

První se jmenuje Master Plan a připravil jí tým amerického webu The Lever. Přináší čerstvý pohled na jeden z nejpalčivějších problémů americké politiky: enormní množství peněz, které teče do tamních kampaní a vychyluje je tak ve prospěch zájmů nejbohatších Američanů na úkor většiny populace.

Master Plan ale není žádný sucharský poslech – David Sirota a jeho tým umí i příběh postupného rozvolňování a obcházení finančních regulací vyprávět velmi záživně a hned vás do něj vtáhnou.

Druhým tipem je podcastová minisérie American Carnage. Natočil ji skvělý ekonomický reportér Jeff Stein z The Washington Post a o to více vás možná překvapí její téma.

Stein v pěti dílech vypráví příběh radikálního abolicionisty Johna Browna, jehož rebelie proti nespravedlnosti otrokářského systému v USA přispěla k propuknutí občanské války. Brown byl pozoruhodnou postavou a Stein je zkušený vypravěč komplikovaných příběhů, vyžadujících nuancovaný přístup.

Jolana Humpálová, zástupkyně šéfredaktora a autorka podcastu Puls

V posledním roce jsem si ve volných chvílích navykla poslouchat rozhovorový podcast The Gray Area, který připravuje Sean Illing z amerického Voxu. Je mi hodně blízký jeho přístup k výběru témat i jejich zpracování. Občas je velmi aktuální, občas zase vysloveně nadčasový – vždy jde ale se zajímavými hosty a hostkami do hloubky.

Dozvíte se tak o paralelách mezi pádem Římské říše a stavem současné Ameriky, poslechnete si rozbor myšlenek a díla George Orwella z dnešního pohledu nebo dojde na povídání, proč není dobré být cynickým člověkem. A to mám ráda.

Navíc mám pocit, že se tým podcastu snaží mít co nejotevřenější přístup, přemýšlet o věcech takzvaně „jinak“ a nacházet nové perspektivy, což je velmi inspirativní.

Moje zvláštní uznání pak míří ke zpravodajskému Global News Podcast od BBC, který si vybojoval pevné místo v mé ranní rutině. Bez hlasů Jackie Leonard, Alexe Ritsona a dalších by to prostě ani nebylo ráno.

V každé epizodě, sedm dní v týdnu, najdete základní shrnutí většiny toho, co se ve světě děje – obvykle s reportážemi přímo z místa.

Lucie Gregorová, spoluzakladatelka organizace Sola pomáhá zaměřené na menstruační chudobu

Podcasty u mě z velké části nahradily čtení o aktuálním dění, a tak střídám různé zpravodajské podcasty podle toho, o čem zrovna chci poslouchat, jaké odbornictvo je tam pozvané, nebo jestli důvěřuju objektivnosti a těm, kdo pořad moderují.

Dalo by se říct, že nejčastěji poslouchám Puls, Vinohradskou 12, Šťastné pondělí, Alarm5:59. Každý z nich má trochu jiný styl, což mě baví, a můžu si tak snadno vybírat podle témat nebo nálady.

Podcasty, které poslouchám bez výjimky, mám dva. První je Rapspot od Karla Veselého a Děcáka. Jejich hodnocení fotbalu a rapu je moje oblíbená kratochvíle – baví mě jejich humor, a už jsem si zvykla pouštět je před spaním. Občas mám pocit, že už jsme skoro kamarádi, i když oni o tom, že mě „uspávají“, samozřejmě nemají tušení.

Přiznám se, že to je taky úplně jediný podcast, který si platím – a dělám to ráda, protože mi za to prostě stojí mít tyhle „kámoše“ o hodinu déle.

Druhý tip je Ponorka od Ireny Hůlové a Johanny Nejedlové, který mě v posledních měsících chytl tak, že ho poslouchám pravidelně. Protože jsme opravdu kamarádky, mám radost, že jejich podcast nejen existuje, ale že mě i baví.

Feministický pohled na aktuální dění v jejich podání je skvělý mix – obě dvě jsou velmi chytré, ale zároveň dost vtipné, což je kombinace, která je prostě top.

Filip Brychta, redaktor Voxpotu

Sledovat dění na africkém kontinentu je opravdu náročné. Přece jenom to není stát, ale kontinent s desítkami zemí. A to znamená i s miliony příběhů. Jsem proto rád, že když se ponořím do nějakého tématu, na kterém zrovna pracuji, stačí mi půlhodina denně a dozvím se ty základní události. Přesně to přináší podcast Africa Link od Deutsche Welle.

Každý pracovní den obsáhne přehled nejnovějších zpráv a jedno hlavní téma. Nejvíc oceňuji, že k tématům mluví odborníci a odbornice z Afriky stejně jako lidi, kterých se téma bezprostředně týká.

V podcastu pak nezaznívají pouze informace o válkách a politice, ale také lifestylová témata. Pestrobarevný kontinent vám díky tomu podcast přiblíží z mnoha úhlů.

Dominika Píhová, redaktorka Deníku N

Má rána už přes rok pravidelně začínají se zpravodajským podcastem BBC Global News Podcast, který se stal nedílnou součástí mojí rutiny. Aktuální informace o světovém dění, vstupy přímo z místa, zajímavé hlasy, reportážní prvky, ale vždycky i něco trochu pozitivního, co člověku dodá naději.

Je přitom fascinující (a občas zdrcující) poslouchat, jak se prioritizace světového dění v podcastu BBC liší od pokrývání těch stejných událostí v českých médiích. Jen si dávejte pozor – je to trochu návykové a občas depresivní.

Při jedné z letošních rešerší jsem se taky pustila do série The End of Apartheid – South Africa’s Human Story z dílny jihoafrického rozhlasu SABC o komisi pravdy a usmíření a její komplikované historii i pachuti, kterou za sebou v zemi nechala.

Pokud se na tohle dobrodružství vydáte taky, čeká vás pět řad a několikahodinový ponor do komplikovaného procesu, pro který se v JAR rozhodli. A zároveň přijde uvědomění, že v podobných situacích neexistují dobrá řešení. Úspěchy i selhání komise, jejíž práce tak často slouží jako příklad pro ostatní, ovlivňuje zemi dodnes.

Martin Pavlík, korespondent Voxpotu z Turecka

Základem k snídani je asi každý den Global News Podcast od BBC, shrne mi většinou důležité dění a občas nabídne i trochu odlehčenější příběhy ze světa. Ze zahraniční scény si pak ještě pravidelně rád poslechnu Today, Explained.

Vzhledem k tomu, že jsem delší dobu v zahraničí, tak se rád informuji o dění v Česku skrz Studio N nebo Vinohradskou 12, případně si poslechnu i 5:59.

Zahraniční dění ale stále v podcastech dominuje, proto málokdy přeskočím epizodu Bulletproofu nebo Pulsu od Voxpotu. Občas ale preferuji i relax, zvlášť při dlouhých přejezdech autobusem, které mi zpříjemňuje většinou bizarní humor rozhlasového pořadu Buchty.

Témata: Společnost, Kultura, Podcasty, Politika