V Amazonii žijí původní obyvatelé, kteří si stále ještě chtějí udržet svůj původní způsob života. Některé kmeny se možná ještě nikdy nesetkaly se zástupci západní civilizace. Dnes je ale čím dál tím více ohrožují zlatokopové, dřevorubci a farmáři. Tento text vyšel v prvním čísle letošního Voxpot Magu a my ho nyní publikujeme i na webu.
Hluboko v Amazonii, ukrytý v hustém porostu daleko od západní civilizace, žije kmen původních obyvatel Juma. Ještě nedávno se zdálo, že ho potká stejný osud jako mnohé další a vymře.
V roce 2021 už zbývali jen poslední čtyři členové. Aruká, kterému bylo asi 86 až 90 let, a jeho tři dcery – Mandeí, Boreá a Maytá. Toho roku ale Aruká zemřel na covid-19. Společně s ním odešly cenné znalosti a dovednosti. Byl to totiž poslední člověk, který plynně ovládal jazyk kmene a do detailu znal jeho tradice a rituály. Mnozí ochránci původních obyvatel si tak mysleli, že patriarchální kmen společně s Aruká vyhynul.
Nebyl to přelom jen pro tento kmen, Mandaí je vůbec první náčelníci v celé západní Amazonii.
Poslední zbývající muž ale ještě před svou smrtí společně se svými dcerami připravil plán, jak kmen a jeho kulturní dědictví udržet i v budoucnosti. „Začala jsem jako vůbec první žena v historii přebírat roli náčelnice. Moje sestry a otec mě povzbuzovali, abych tuto pozici přijala,“ řekla Mandaí.
Nebyl to přelom jen pro tento kmen, Mandaí je vůbec první náčelníci v celé západní Amazonii. Stejně jako její sestry se i ona vdala za muže z jiného kmene. Navzdory patriarchální tradici ale sestry udržují svůj původní kmen a jeho tradice naživu. Nyní žijí společně ve vesnici v pralese, jež je od nejbližší cesty vzdálená zhruba dvě hodiny.
Čtěte také: Poklad za 20 miliard dolarů po stovkách let nalezen. Hádají se o něj státy i soukromé firmy
„Protože je nás málo, lidé nás neuznávali, nerespektovali nás. Říkali, že žena nikdy nebyla náčelnice. Chodili za mnou a tvrdili: Ty jsi tu roli nikdy neměla převzít, protože jsi žena,“ vysvětlila. Nejprve ji podobná slova bolela, pak se ale rozhodla, že si je už nebude brát k srdci.
Místo toho se Mandaí a její sestry zaměřily na uchování jedinečných znalostí svého kmene. Jejich děti si ke svému křestnímu jménu a příjmení – což je v tomto případě název kmene, ze kterého pocházel jejich otec – přidávají ještě druhé příjmení: Juma, podle kmene, ze kterého pocházely jejich matky. To je přitom u původních obyvatel velmi neobvyklé. Kmen ale díky sestrám nevymřel a chystá se na nadcházející dekády.
Před několika lety také Mandeí do své vesnice pozvala lingvistu Wesleyho dos Santose. Ten jí pomohl vytvořit multimediální slovník a online databázi, jež obsahuje třeba původní písně nebo vyprávění kmene Juma.
Ani tak ale nemají vyhráno. Jejich rezervace na jihu brazilského státu Amazonas si vyhlédli nelegální těžaři a farmáři. Rozlehlý a jen těžko prostupný prales plný cenné fauny a flory chtějí vykácet a vypálit.
Nelegálním zemědělcům se přitom už daří výrazně měnit tvář tamní přírody a ohrožovat tak tradiční život kmene Juma a dalších. „Řeka se už nenaplňuje vodou tolik jako dřív. Voda by neměla takhle vysychat. Proč se tak děje? Kvůli odlesňování,“ říká Mandeí.
Čtěte také: Vraždy a drogy ve jménu božím. V Latinské Americe nic neobvyklého
Kmen proto hledá cesty, jak sebe a své území ochránit před cizím vpádem. Synovec Mandeí pravidelně jezdí po okolí loďkou a kontroluje, zda se něco neděje. Další členové kmene pak k hlídkování využívají drony, které jim poskytla nevládní organizace na ochranu původních obyvatel.
Do budoucna se přesto dívají s obavami. „Se sestrami máme největší odpovědnost: neztratit kulturu a tradice našeho kmene,“ dodává.
Vidět a opustit okolní svět
V Latinské Americe žije podle odhadů zhruba 43 až 50 milionů původních obyvatel. Tyto údaje ale nejsou přesné. OSN a mnohé tamní země nemají jasnou definici původních obyvatel jako takových. Na stránkách OSN se pouze píše, že jsou to „dědici a vyznavači jedinečné kultury“. „Udrželi si sociální, ekonomické, kulturní a politické charakteristiky, které se liší od těch v dominantních společnostech, v nichž žijí,“ doplňuje OSN.
Data o jejich počtu jsou tak postavena na tom, zda se tito lidé k identitě původních obyvatel sami hlásí.
Nekontaktovaní se vyhýbají jakémukoliv kontaktu s cizinci. Mohou to být celé kmeny.
Zvláštní kapitolou jsou takzvané nekontaktované kmeny. To znamená, že jejich členové se možná nikdy nesetkali se zástupci západní civilizace. Anebo se tak stalo někdy v minulosti – ať už daleké či nedávné – a rozhodli se od ní dobrovolně odvrátit a izolovat se hluboko v pralese.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.