Politika

17. 10. 2024, 06:00

Daně nahoru, preference dolů. Ficova vláda poprvé zavrávorala

Eva Čeplová

Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock
Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Dražší zboží v obchodech i elektřina. Obyvatelé Slovenska si od nového roku připlatí. Ficova vláda chystá od nového roku skrze konsolidační balíček zavést daňovou smršť. Co přesně obnáší? O tom Voxpot mluvil se slovenským politologem Radoslavem Štefančíkem.

Slováky čeká od ledna 2025 vítr v peněženkách. Tamní parlament začátkem října vystavil zelenou takzvanému konsolidačnímu balíčku. V novém roce přinese skrze nárůst daní plošné zdražování. Slováci si připlatí za většinu potravin, energie i služby.

Balíček počítá se zvýšením základní sazby DPH z 20 na 23 procent, zvýšením daně z příjmů pro právnické osoby s příjmy nad pět milionů eur nebo zavedením nové daně z finančních transakcí pro právnické osoby. Ta je vedle Slovenska uplatňována i v sousedním Maďarsku. 

Základní potraviny, léky či učebnice naopak zlevní, budou přesunuté ze současné desetiprocentní do pětiprocentní sazby.  Zbylé potraviny a energie se zařadí pod devatenáctiprocentní sazbu.

Politici si naopak navýšili paušální výdaje.

Změny vysvětluje kabinet Roberta Fica nutností stabilizovat státní finance. A ohlášení přináší první reakce: vládnoucí straně Smer klesly výrazně preference.

Vítězem parlamentních voleb by se nyní stalo s přehledem opoziční Progresívne Slovensko. Jedná se o ojedinělý výkyv, anebo skutečně ztrácí Robert Fico důvěru Slováků? A na koho nejvíc míří propíraný konsolidační balíček?

Na otázky Voxpotu odpovídá slovenský politolog Radoslav Štefančík.

Říjnový průzkum agentury NMS Market Research pro deník Sme ukázal, že vládní straně Smer padly po zveřejnění konsolidačního balíčku preference. Může za propad skutečně navýšení daní, nebo se jedná o delší trend?

Jestli Smer pomalu ztrácí voliče se teprve ukáže. Fico teď poprvé vede vládu ve zlých ekonomických časech – vždy předtím přebíral vládu po zodpovědnějších pravicových vládách. Odhaduji ale, že za současnými výsledky opravdu stojí konsolidační balíček. Na každém rohu se o něm totiž živě diskutuje.

Lidé zjišťují, že je čeká velké zdražení a budou tak nuceni více šetřit. Zároveň však musí sledovat, že stát, který by sám měl v první řadě utahovat opasky, nešetří nijak. Politici si naopak navýšili paušální výdaje a přiklepli i doživotní rentu pro Fica.

Oproti tomu ve školství či zdravotnictví nedostanou pracovníci nic navíc. Například ve školství v průběhu letošního roku zatím nestouply platy. za premiérů Hegera i Matoviče se přitom pravidelně navyšovaly. Lékařům nyní dokonce hrozí, že se jejich mzdy sníží.

Poslouchejte také: Naši politici se Rusku prodávají levně. Fico chce beztrestnost pro sebe a své lidi

Ficova vláda udělala za poslední rok řadu kroků od zrušení veřejnoprávní RTSV po úřad speciální prokuratury. Nic z toho premiérovi popularitu nesnížilo?

Ne, Smeru se až do přijetí konsolidačního balíčku dařilo, držel si svou kondici. Propadly se zato v průzkumech jeho dva koaliční partneři: Hlas a Slovenská národná strana (SNS).

Není se ovšem tolik čemu divit. Jak ukázaly předcházející vlády, jít do koalice se Smerem se rovná politické sebevraždě – další volby už jeho partneři nepřežili. Mimo parlament skončila v minulosti samotná SNS či například strana Most-Híd.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Daně, Ekonomika, Politika, Slovensko