Politika

10. 04. 2024, 13:35

„Dělá chybu,“ řekl Biden o Netanjahuovi. Kritiků Izraele mezi demokraty přibývá

Matěj Schneider

Joe Biden a Benjamin Netanjahu Foto: U.S. Embassy Jerusalem, Flickr CC BY 2.0 DEED
Joe Biden a Benjamin Netanjahu / Foto: U.S. Embassy Jerusalem, Flickr CC BY 2.0 DEED

Demokraty děsí průzkumy veřejného mínění. Ty naznačují, že jejich nekritická podpora Izraele by je mohla výrazně poškodit v letošních prezidentských volbách. Vyostřují proto svou rétoriku vůči Netanjahuovi. Pouhá slova ale váhající voliče uchlácholit nemusí.

„Myslím, že to, co dělá, je chyba. Nesouhlasím s jeho přístupem,“ řekl americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro televizní stanici Univision. Mluvil o izraelském premiérovi Benjaminu Netanjahuovi v kontextu probíhajícího odvetného násilí v pásmu Gazy – konkrétně pak útoku izraelské armády na konvoj organizace World Central Kitchen.

„Je špatné shazovat tunové bomby v hustě obydlených civilních oblastech,“ řekla senátorka.

Od začátku vojenské operace 7. října loňského roku Bidenova administrativa plně podporuje Izrael a poskytuje výraznou podporu ve finanční, vojenské i diplomatické rovině. Americký prezident ale čelí sílícímu tlaku části své strany a především pak americké veřejnosti, která s postupujícím časem ztrácí důvěru v přístup izraelských vojsk pod vedením Netanjahua.

Čtěte také: Izrael zabil humanitární pracovníky, zničil nemocnici a zakazuje média

Na začátku dubna dokonce deník New York Times přinesl informaci, že i první dáma Jill Biden nesouhlasí s neochvějnou podporou, kterou její manžel propůjčuje Netanjahuově vládě.

Minulý čtvrtek pak měl Biden ve zhruba půlhodinovém telefonátu varovat svůj izraelský protějšek, že se jeho přístup ke Gaze musí změnit. Ani server Axios, který zprávu o hovoru přinesl, však neuvádí žádné konkrétní kroky, které by Bílý dům mohl podniknout, pokud by se izraelský postup nezměnil. Jako kdyby americký prezident neměl k dispozici žádné jiné nástroje než jen svá slova.

Nejen krajní křídlo strany

Nejhlasitější kritika vůči podpoře Izraele zaznívala za uplynulý půlrok u demokratů od levicového křídla strany. Michiganská zastupitelka Rashida Tlaib si za ni ostatně vysloužila sněmovní důtku.

V posledních týdnech se ale výrazněji ozývají i demokraté politicky bližší stranickému vedení. Delawarský demokratický senátor Chris Coons, který dlouhodobě patří k silně proizraelskému křídlu strany, například uvedl, že by Spojené státy měly svou pomoc pro Izrael podmínit změnou přístupu Izraele.

Šéf senátních demokratů Chuck Schumer zase volá po tom, aby se v Izraeli konaly nové volby. Soudě dle izraelských průzkumů veřejného mínění by to přitom pro Netanjahua nevěstilo nic dobrého.

Čtěte také: „Genocidní Joe“ ztrácí hlasy amerických Arabů. Připraví ho o Bílý dům?

Massachusettská senátorka Elizabeth Warren vyslovila zatím nejostřejší aktuální kritiku. Na mítinku nedaleko Bostonu se jí voliči ptali, jestli podle ní Izrael v Gaze páchá genocidu.

„Pro mě je mnohem důležitější říct, že to, co Izrael dělá, je špatně. Je špatné nechat hladovět děti v rámci civilního obyvatelstva, aby se vám podvolilo. Je špatné shazovat tunové bomby v hustě obydlených civilních oblastech,“ řekla senátorka. Vzápětí také dodala, že si myslí, že z hlediska práva je pro označení za genocidu k dispozici „dostatek důkazů“.

Kancelář senátorky Warren sdělila serveru Politico, že její komentáře se týkaly pouze procesu u Mezinárodního soudního dvora a neodrážely její osobní názor. Šlo o zjevnou a marnou snahu nesmlouvavý výrok korigovat. 

„Tohle uznání vyvolává pro Elizabeth Warren spoustu nepříjemných otázek,“ glosovala senátorčin výrok komentátorka Krystal Ball s tím, že Warren doteď kroky Bidenovy administrativy v souvislosti s Gazou podporovala. Podílela se tak senátorka dle svého vlastního soudu na genocidě?

Lavírování demokratických politiků lze chápat jako předvolební nervozitu. Mají obavy, že jim především mladší a muslimští voliči budou zazlívat jejich nekritickou podporu pro Izrael.

Listopadové prezidentské volby totiž mohou být v klíčových státech velmi těsné – například v Michiganu, který má významnou muslimskou populaci a kde při volbách roku 2016 rozhodl rozdíl přibližně 11 tisíc hlasů. Právě demotivovaná voličská základna demokratů by nakonec mohla usnadnit návrat Donalda Trumpa do Bílého domu.

Matěj Schneider

Více článků od autora