
V Turecku pokračují protivládní protesty. V souvislosti s nimi úřady zesilují tlak na novináře a novinářky, kteří o demonstracích přinášejí zprávy.
V pondělí 24. března čekalo několik tureckých novinářů nepříjemné probuzení. Za úsvitu k nim domů vtrhla policie a zadržela je. Ve vazbě následně skončilo sedm novinářů a jeden fotograf.
Všechny spojuje, že v minulých dnech aktivně reportovali z masových demonstrací, které zachvátily turecká města po zatčení oblíbeného istanbulského starosty Ekrema İmamoğlua – hlavního rivala současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana.
Mezi zadrženými byl například fotograf agentury AFP Yasin Akgül, který se měl podle obžaloby zúčastnit zakázaného protestu. Fotograf obvinění odmítl a zdůraznil, že se jen věnoval své práci. I když byli novináři ve čtvrtek 27. března propuštěni na svobodu, policejní razie vůči nim vzbuzují obavy a vymezila se proti nim celá řada mezinárodních organizací.
„Stojíme na straně turecké novinářské obce, která po letech represí a boje za demokracii prochází dalším temným obdobím. Turečtí novináři nechtějí mlčet a ani my nezmlkneme, protože novinařina není zločin,“ uvedla na obranu svých kolegů prezidentka Evropské federace novinářů Maja Severová.
Turecké úřady mezitím s odvoláním na „národní bezpečnost a veřejný pořádek“ nařídily sociální síti X zablokovat sedm set účtů, včetně účtu nezávislého tureckého média Bianet. Kritiku vyvolalo také vyhoštění britského zpravodaje BBC Marka Lowena, proti čemuž se televizní stanice v prohlášení vymezila.
Napětí v Turecku se po zatčení starosty İmamoğlua vyostřuje. Navzdory čerstvým úředním zákazům demonstrací ve velkých městech se v ulicích nadále scházejí stovky tisíc lidí. Během protestů už bylo zadrženo nejméně 1850 osob.