Politika

16. 04. 2024, 13:56

Deportace do Rwandy budou. Británie shání i další země, kam migranty posílat

Jolana Humpálová

Dungeness, Kent / Zdroj: Shutterstock/Sean Aidan Calderbank

Britští poslanci odhlasovali návrh zákona o migraci. Ten plánuje „nelegální migranty“, kteří připlouvají do Velké Británie na malých lodích, deportovat do Rwandy. Dokument v noci prošel Westminsterem a nyní čeká na „královský souhlas“ Karla III.

Text redakce 23. 4. v 9:45 aktualizovala.

Kampaň „Stop the Boats“ odstartoval na jaře roku 2022 tehdejší premiér Boris Johnson. Jeho konzervativní vláda tehdy přišla s nápadem posílat „nelegální žadatele o azyl“ do třetí země – do Rwandy na východě Afriky. A to s cílem zastavit připlouvající loďky a čluny a spolu s nimi i bující pašerácký byznys. 

Po dvou letech, několika soudních sporech i změnách navrhované legislativy zamířil celý proces do finále. Tedy na stůl panovníka Karla III., který dá zákonu „královský souhlas“.  

Čtěte také: Migranty do Rwandy pošleme. Klidně protiprávně, plánuje Británie

Poslanci a poslankyně v Dolní sněmovně minulé pondělí schválili návrh zákona a zároveň odmítli všech šest dodatků, se kterými předtím přišla Sněmovna lordů. 

Jedním z nich byla výjimka z deportace pro oběti moderního otroctví. Místo něho zákonodárci přišli s vlastním návrhem na vypracování výroční zprávy o dopadech zákona na zasažené osoby. Ten následně poslanci a poslankyně schválili. 

Zrovna minulou neděli úřady zaznamenaly nejvyšší číslo za letošní rok – k britským útesům dorazilo během jednoho dne 534 lidí. 

Dokument následně putoval zpět do horní komory Westminsteru, kde došlo na další kola „pingpongu“, jak se finalizaci návrhů mezi komorami parlamentu přezdívá. V noci z pondělí na úterý nakonec návrh zákona po projednávacím maratonu prošel.

„Jedná se o přelomový okamžik v našem plánu zastavit ty lodě,“ uvedl poté ministr vnitra James Cleverly. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích řekl, že se dokument stane v řádu několika dní zákonem.

Je Rwanda bezpečnou zemí? 

Kontroverzní zákon, o kterém se v Británii mluví už dva roky, tak brzy vejde v platnost. Doteď se o deportaci osob, které na ostrovy připluly na malých loďkách, vedly jen ostré debaty. Opozice, advokáti a obránci lidských práv protiargumenty nešetřili. 

Kritika se loni dostala nakonec až k britskému Nejvyššímu soudu. Soudní přezkum tehdy ukázal, že „existují závažné důvody domnívat se, že žadatelé o azyl deportovaní do Rwandy budou čelit reálnému riziku špatného zacházení“. A to v důsledku „navrácení do země původu“. Ke stejnému výsledku ostatně došel o pár měsíců dříve i Odvolací soud. Premiér Rishi Sunak se s rozhodnutím soudu vypořádal po svém. 

„Britské soudy se už ve snaze zastavit nás při deportaci nelegálních migrantů nebudou moci odkazovat na žádné domácí ani mezinárodní právo včetně (britského) zákona o lidských právech,“ uvedl na konci loňského roku Sunak, když veřejnosti představil nový návrh zákona o migraci. 

Šéf britského kabinetu ve videu razantně vyjmenoval, co všechno se pro ony „nelegální migranty“ mění: „Žádost o azyl? To jsme (v legislativě) zablokovali. Zneužívání našich regulí týkajících se moderního otroctví? Blok! Představa, že Rwanda není bezpečná, a riziko, že je pošleme do jiné země? Zablokováno!“

Hledání „další Rwandy“

Britská vláda se už ale ohlíží po dalších destinacích, kam by mohla „nelegální žadatele o azyl“ posílat. Uniklé dokumenty z britského rezortu zahraničních věcí, které získal list The Times, prozradily jednání britské vlády o potenciální dohodě s Arménií, Pobřežím Slonoviny, Kostarikou i Botswanou. 

Kabinet měl oslovit také několik jihoamerických států včetně Brazílie či Peru, ty však o spolupráci zájem příliš neprojevily. Naopak jasné odmítnutí přišlo od Maroka, Tuniska, Namibie a Gambie. Na seznamu „náhradníků“ se pak objevily země jako Kapverdy, Senegal, Tanzánie nebo Sierra Leone. 

Spolupráce se Rwandou je každopádně jistá. Malý stát na východě Afriky zatím od britského kabinetu v rámci dohody dostal 240 milionů liber. A podle informací listu The Guardian Británie do Rwandy pošle – hned po přijetí zákona – slíbenou injekci dalších 50 milionů liber. 

Do Spojeného království zatím míří rekordní počty osob na malých lodích. Zrovna v neděli úřady zaznamenaly nejvyšší číslo za letošní rok – k britským útesům dorazilo během jednoho dne 534 lidí. 

Zákon o migraci má příchozí odradit od cesty přes moře. Zda se tak stane, nebo naopak dojde na slova stínového ministra vnitra Stephena Kinnocka („Tento plán je odsouzený k neúspěchu“), se ale teprve ukáže.

Jolana Humpálová

Více článků od autora