Donald Trump se prohlásil vítězem amerických prezidentských voleb. Jak se postaví ke svým klíčovým tématům? A jaké funkce v jeho administrativě získají Elon Musk nebo Robert F. Kennedy mladší?
Donald Trump se po čtyřleté pauze vrátí do Bílého domu. Zatímco Kamala Harris ještě na veřejnosti nevystoupila, její republikánský rival se už prohlásil vítězem voleb.
„Trump v projevu tvrdil, že dostal od Američanů bezprecedentní mandát,“ popsal redaktor Matěj Schneider v povolebním streamu Voxpotu. Připomenul, že Trump v absolutních číslech získal dle průběžných výsledků asi 70 milionů hlasů.
A to je méně než měl jeho demokratický protivník v roce 2020. „Joe Biden měl přes 80 milionů. Už kvůli tomu bych nemluvil o triumfálním návratu,“ říká Schneider.
Podle posledních výsledků to vypadá, že republikáni budou mít většinu v horní komoře amerického Kongresu, tedy v Senátu. Otázkou zůstává, jak dopadne rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů.
„I proto bych nemluvil o červené vlně,“ dodává Schneider, podle něhož by Trumpem slibovaný výrazný mandát vypadal jinak.
Trumpovo odložené vítězství?
Amerikanista Jan Beneš se ve streamu vrátil k minulým prezidentským volbám v roce 2020, kdy to před příchod koronavirové pandemie a protestů hnutí Black Lives Matter vypadalo, že má Trump našlápnuto k dalšímu vítězství.
Značná část americké společnosti se podle Beneše posunula doprava a pandemie a protesty Trumpův úspěch pouze „odložily“. Roli letos navíc sehrály voličky, hlasující zároveň pro Trumpa i svá práva.
„Logika byla taková, že ženy jsou naštvané, a proto půjdou volit za zachování reprodukčních práv – a budou současně hlasovat pro demokraty,“ vysvětlil Beneš.
To se ale nestalo. Jako příklad uvedl Missouri, kde prošlo do ústavy právo na interrupce. „Jinak je to ale rudý stát,“ dodal v narážce na barvu republikánů.
A podobné to bylo na Floridě, kde 57 procent voličů (tedy ale méně než požadovaný šedesátiprocentní práh) hlasovalo pro zachování práva na interupce, i když stát jako takový ovládl Trump.
Schneider i Beneš si zároveň všímají, že v těchto volbách demokraté přišli o svou neotřesitelnou pozici v některých ze svých bašt jako je třeba Rhode Island nebo New York.
Výsledky také podle Beneše ukazují, že od demokratů se odvrací hispánští muži. Jako příklad uvedl malý okrsek na jihozápadě Texasu, kde převažuje populace hispánského původu. Republikáni tam přitom naposledy zvítězili v roce 1882.
Kennedy a Musk míří do nové administrativy
Zatímco republikáni slaví, demokraty čeká vystřízlivění. A otázky, proč v letošních prezidentských volbách neuspěli.
Byla Harris moc levicová? Podařilo se jí odstřihnout od Bidena? Vrátila se jí její neochvějně proizraelská pozice, kterou řada demokratických voličů tvrdě kritizovala?
Mezitím se objevují první spekulace, jak bude vypadat nová Trumpova administrativa. „Určitě se obklopí lidmi, kteří mu budou loajálnější než během prvního mandátu,“ očekává Beneš.
Podle něj se pak bude nejvíce jednat o dvou tématech: deportacích a interrupcích. „První věc, kterou Trump zavede, je prodloužení daňových škrtů, jež zavedl v roce 2017,“ doplňuje amerikanista
Spekulace se také točí kolem funkce pro Roberta F. Kennedyho mladšího – a zda to opravdu bude post ministra zdravotnictví, kde by ohrozil trvání takzvané Obamacare. Kennedy jakožto zastánce řady konspiračních teorií navíc prohlásil, že chce omezit dávání fluoru do veřejné vody.
V administrativě patrně zasedne jeden z nejvýraznějších Trumpových stoupenců Elon Musk, který vedl kampaň na jeho podporu. Ten by měl dostat na starost zeštíhlování státu.
Čtěte také: Musk skáče, jak Trump píská. Porušil volební zákony?
Evropu samozřejmě zajímá, jak se Trumpova administrativa postaví k válce na Ukrajině.
„Jako Ukrajinec bych byl nervózní vzhledem k tomu, co říká nejen Trump, ale také další republikáni,“ konstatoval Schneider s tím, že republikánský lídr se dlouhodobě prezentuje jako politik, který dokáže válku rychle ukončit.