Na frontové linie bojují za Ukrajinu i mnozí vojáci z řad komunity LGBTQ+. Jaké nástrahy na ně čekají a může jejich zviditelnění na bitevním poli znamenat i zlom v boji za rovná práva? Nad tím se ve svém článku zamýšlí Amanda Coakley. Překlad nyní přináší Voxpot.
Když se ruská vojska na začátku roku 2022 objevila v Kyjevě, byl Andrij Kravčuk povolán do služby. Když se blížil k vojenské kanceláři, aby narukoval, srdce mu bušilo jako o závod. Nebál se bránit svou zemi. Jako gay však věděl, že by měl méně práv než většina Ukrajinců, kdyby byl poslán do první linie.
Andrij, 54letý štíhlý muž, s pronikavě modrýma očima a jemným chováním, věděl, že kdyby se mu na bitevním poli něco stalo, jeho téměř 25letý partner Jurij za něj nebude moci rozhodovat ohledně lékařské péče. Pokud by Andrij zemřel, nemohl by v márnici vyzvednout jeho tělo ani uspořádat pohřeb. Pro ukrajinské právo by láska jeho života neznamenala o mnoho víc než cizí člověk.
Majdanská revoluce v roce 2014 svrhla prokremelského vůdce Viktora Janukovyče a na jeho místo dosadila prezidenta oddaného prozápadní integraci. Ukrajina pokročila v ochraně LGBTQ lidí například novelou zákoníku práce, která zakázala propouštění na základě sexuality. „Až do roku 2015 hnutí LGBTQ od našich úřadů žádnou podporu nemělo,“ řekl mi Andrij.
Sexuální menšiny Putin označil za nádoby západní amorálnosti a v Rusku se staly terčem násilí.
Předchozí gay pride pochody v Kyjevě poznamenalo násilí. Čtyřicetimilionová země byla na hony daleko od udělení plných občanských práv homosexuálům. Všechno by mohl změnit úspěch těch, kteří kvůli ochraně komunity tlačí na prezidenta Volodymyra Zelenského. LGBTQ vojáci mimořádně ovlivňují veřejné mínění. Podle odhadů se dvě stě členů armády otevřeně hlásí k homosexualitě. Tím posouvají dosavadní představy o národních hrdinech.
Země zatím práva gayů chránila jen nárazově. Po ruské invazi vznikla petice za změnu článku 51 v ústavě z roku 1996, ve kterém se píše, že „manželství je založené na svobodném souhlasu ženy a muže“. Shromáždilo se 25 tisíc podpisů, tedy dostatečné množství, aby to prezident musel přezkoumat. Zelenského úřad však odpověděl, že ústavu „nelze změnit během válečného nebo výjimečného stavu“. Vláda prý bude řešit legalizaci civilních partnerství, která by na LGBTQ páry rozšířila některé finanční výhody. Například právo na adopci ale vyloučili.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.