Tunely

18. 10. 2023, 12:16

Divoká jízda gazským „metrem“. Tajné tunely stírají izraelskou technologickou a bojovou převahu

Simone Radačičová

Pod Gazou leží složitý labyrint podzemních tunelů, chodeb a skrýší, které vybudovalo radikální hnutí Hamás. Umožní mu získat převahu nad dobře vyzbrojenou a vycvičenou izraelskou armádou, která nyní proti teroristické organizaci připravuje zásadní úder.

Izraelská armáda se chystá k invazi do Pásma Gazy. Na hranicích se už několik dní shromažďují desítky tisíc vojáků, zatímco stovky obrněných vozidel a tanků vyčkávají na rozkazy. Vedení obranných sil (IDF) oznámilo, že jejich cílem je vymazat politické a vojenské vedení radikální islamistické organizace Hamás, která Pásmo Gazy ovládá.

Vůbec poprvé od roku 2014 se Izrael alespoň na čas pokusí obsadit tento hustě obydlený pruh území, které omývají vody Středozemního moře. Hrozí, že se jeho armáda zaplete do složitého městského boje. Úzké uličky, hustá zástavba, chaotická doprava, tisíce civilistů, kteří nemohli nebo nechtěli odejít. A pod tím ještě takzvané gazské metro – spletitá síť podzemních komunikací a úkrytů, které využívají radikálové z Hamásu.

Je to labyrint těžko přehledných hlubokých tunelů, které původně stavěli pašeráci, aby mohli obejít izraelskou blokádu zavedenou v roce 2007.

„Městský boj je všeobecně značně obtížný a vždy byl. Vojáci jsou ve velmi složitém prostředí, kdy útok může přijít odkudkoliv a kdy se snaží vyhnout vysokému počtu civilních obětí,“ konstatoval pro Voxpot vojenský expert Scott Savitz z amerického think-tanku Rand Corporation.

V podzemí je ale podle něj čeká ještě horší boj. „Je vždy velmi nebezpečné poslat do tunelů vojáky. Obránci mají obrovskou výhodu: vědí, jak přesně to tam vypadá, mají čas zaujmout potřebné pozice a naplno využít své zbraně,“ dodává Savitz s tím, že moderní technologie pomohou izraelské armádě jen zčásti.

Tunely v Gaze umožňují rychle měnit bojové pozice / Foto: Shutterstock

Jiný svět pod Gazou

Říká se, že pod Pásmem Gazy leží ještě jiný svět, který vzdáleně může připomínat podzemní město. Je to labyrint těžko přehledných hlubokých tunelů, jehož základ původně vystavěli pašeráci. To jim umožňovalo obcházet blokádu, kterou židovský stát zavedl v roce 2007.

Čtěte také: Horko na izraelsko-libanonské hranici. Zapálit ji může Hizballáh, Írán i židovský stát

Jejich tajné chodby ústí na území Izraele nebo Egypta. Do Pásma Gazy díky nim mohou propašovat nejen lidi, ale hlavně potraviny, oblečení, hračky nebo třeba léky a potřebné součástky. Někteří je používali také pro převádění lidí nebo převoz zbraní a munice.

V posledních letech je stále častěji využívá také radikální hnutí Hamás. To tunely výrazně rozšířilo – nyní už nevedou jen k hranicím, ale jsou pod hustou zástavbou a spojují různé části Gazy.

Pro Hamás má „gazské metro“ stěžejní význam. Používá ho – stejně jako zmínění pašeráci – k přemisťování lidí a zboží, ukrývá tam rakety a munici, dokonce i svá velitelská a kontrolní stanoviště. A to vše daleko od dronů a moderních technologií, které Izraeli slouží ke sledování tamních radikálů.

Podzemní komunikace ale hrají i jinou roli. „Zatímco se v tunelech ukrývá vedení Hamásu, palestinští civilisté čelí izraelským protiútokům. A to je klíčová část strategie Hamásu – civilisté umírají, což přitahuje pozornost světa a získává jeho podporu,“ popisuje Savitz.

Radikálové navíc mohou tunely využít i k útokům na obyvatele židovského státu. „V roce 2006 jedním z nich pronikli na izraelské území a unesli vojáka Gil’ada Šalita (kterého o pět let později vyměnili za více než tisíc palestinských vězňů, pozn. redakce),“ doplňuje odborník.

Palestinské město Gaza / Foto: Shutterstock

Už několik let se izraelská armáda snaží tunely odhalit a zničit. Zaznamenává ale jen částečné úspěchy. Za moderní systémy, které by zabezpečily hranici, přitom Jeruzalém utratil desítky milionů dolarů.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora