V Mosambiku už týdny probíhají protesty proti výsledkům voleb. Vládnoucí strana se snaží demonstrace tvrdě potlačit a v ulicích jsou desítky mrtvých. Po dekádách vlády jedné partaje došla lidem trpělivost. Co nám jejich nespokojenost říká o širším africkém kontextu?
Na silnicích hoří pneumatiky, ulicemi pochodují policisté a nasazena byla i armáda. Do davů protestujících střílí slzný plyn a gumové projektily a rozhání ho i pomocí psů.
Strážci pořádku v olivových uniformách zároveň často používají ostrou munici a podle místních lidskoprávních organizací bylo zabito více než padesát lidí.
Situaci se jim však uklidnit nedaří. Ve městech po celém Mosambiku vychází do ulic stále více lidí. Při největších protestech v historii země skandují: „Moc lidem“ nebo „Frelimo musí padnout“.
„Mé pocity jsou vzbouřenecké. Dnešek pro mě znamená revoluci,“ říká protestující, držící v ruce mosambickou ústavu, novinářům Deutsche Welle.
Zdůrazní, že je součástí generace, která je vládou přehlížena: obyvatel pod pětatřicet let, kteří tvoří osmdesát procent populace. Naštvaní ale nejsou jen mladí lidé.
„Pokud se nepostavíme na odpor nyní, nic se nezmění,“ potvrzuje nálady pětapadesátiletá Julia Macamo agentuře Reuters, stále otřesená ze slzného plynu, který vdechla.
Nepokoje vyvolaly výsledky voleb z 9. října. Místní a mezinárodní pozorovatelé, včetně mise EU v Mosambiku, je označili za nespravedlivé. Byli svědky hlasování falešných voličů nebo vhazování více hlasů najednou.
Hlavní politické strany Mosambiku
Frelimo – Fronta za osvobození Mosambiku je vládnoucí stranou. Byla založena exulanty v Tanzanii a vedla boj proti Portugalcům. Vznikla pod ideologií marxismu a snažila se v Mosambiku budovat socialismus.
Renamo – Mosambická národní rezistence je konzervativní protikomunistická politická strana. Vznikla po vyhlášení nezávislosti s pomocí bílé menšinové vlády Rhodesie. Renamo a Frelimo proti sobě bojovaly v občanské válce (1976–1992).
Podemos – Optimistická strana pro rozvoj Mosambiku je nejmladší strana s ideologií demokratického socialismu. Funguje od roku 2018.
Za vítěze byla prohlášena strana Frelimo, která si tak prodloužila svou devětačtyřicetiletou vládu. Na kontě má přitom obvinění také z falšování předchozích voleb.
Nyní musí výsledky potvrdit ústavní rada, což může trvat i dva měsíce. Nespokojení lidé se proto chopili příležitosti a jasně ukazují, že chtějí změnu. „Naše generace musí jednat hned,“ uvedla aktivistka a studentka Jessica Muando.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.