Vztahy mezi Saúdskou Arábií a Íránem se po dlouhé době oteplují. Sbližování přináší naději na vyřešení osmiletého válečného konfliktu v Jemenu. Ten se kvůli válce potýká s rozvratem a jednou z nejhorších humanitárních krizí, napsali Leena Adel a Ben Rich pro The Conversation. Voxpot článek přeložil do češtiny.
Minulý rok Čína zprostředkovala přelomové setkání Íránu se Saúdskou Arábií, obě zahořklé země plně obnovily diplomatické styky. Zároveň se objevila naděje, že by uvolnění napětí mohlo vést ke konci dlouhotrvajícího zástupného konfliktu. Jde o prakticky „zapomenutou“ válku v Jemenu, jehož humanitární krize patří mezi nejhorší na světě.
Mírová jednání jsou určitě krokem k ukončení brutálních, osm let dlouhých bojů s mnoha aktéry. V Jemenu spolu primárně zápasí Hútíové, povstalci podporovaní Íránem, a síly věrné jemenské vládě. Za těmi stojí Saúdská Arábie a další okolní státy.
Na více než čtyřiceti kontrolních stanovištích mezi jižním Adenem a hlavním městem Saná mě zastavily milice.
V minulých týdnech si protivníci vyměnili vězně, diskutovali o trvalém příměří a zrušení blokády Jemenu ze strany Rijádu. Přesto mír stále není jistý, a i kdyby ho nastolili, nabízí se otázka: Zvládl by se Jemen po tolika letech vzpamatovat?
Několik úrovní jemenské roztříštěnosti
Já, Leena Adel, jsem do Jemenu cestovala loni v červenci. Na více než čtyřiceti kontrolních stanovištích mezi jižním Adenem a hlavním městem Saná mě zastavily milice. Můj řidič před válkou pracoval jako lékař. Před každou zastávkou mě „krátce“ informoval o původu a zázemí jednotlivých příslušníků stráže. Během dvanáctihodinové cesty se jeho vyprávění často měnilo.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.