Americkému velvyslanci v Sýrii řekla, že si za útoky ze strany režimu může sám. Poté ho zastupovala, když v zemi po vypuknutí války zůstala jako jediná západní velvyslankyně. Teď by své dlouholeté zkušenosti ráda zúročila třeba jako poradkyně příští vlády. Hostkou podcastu Bulletproof je Eva Filipi.
„V diplomacii můžu mít vzletné myšlenky, ale musím vědět, jak jich dosáhnout,“ vysvětluje svůj přístup Filipi s tím, že Česko v konfliktech dnes často ví, čeho chce dosáhnout, ale vůbec neví jak.
„Hrát významnou roli ve světě neznamená sehnání munice. Nemám ráda ideologické postoje, protože nikam nevedou,“ vysvětluje a dodává, že ve správné diplomacii musíme vymyslet třeba 5 nebo 6 kroků dopředu, abychom mohli ustoupit o jeden, dva, ale stále vyhrát. Návrat Česka na diplomatickou světovou scénu považuje více za zbožné přání než za skutečnost.
V každém konfliktu si musíte získat fakta, expertízu a k tomu pak přidat ideologii, která by ale měla představovat jen malou část celkového mixu. „Náš postoj je hlavně silně ideologický,“ říká.
Čtěte také: Česko chystá misi v Sýrii. Hledá bezpečné zóny pro návrat uprchlíků z EU
Z českých politiků nedá dopustit na spolupráci s Karlem Schwarzenbergem, ale bavila ji i spolupráce s Andrejem Babišem. „Byl jako já zaměřený na výsledky, ne na politickou korektnost,“ popisuje Filipi s tím, že by ráda ještě zúročila své zkušenosti z třiceti let na Blízkém východě. Na pozici ministryně se ve svých 80 letech ale necítí. „Dělala bych mu ráda třeba poradkyni,“ říká k Babišovi. Poslechněte si celý díl Bulletproof.