Do Ruska proudí navzdory západním sankcím a válce čím dál více zahraničních návštěvníků. Většinu z nich tvoří Číňané, přibývá ale Indů nebo turistů z Perského zálivu. Podíl na rostoucím cestovním ruchu mají především opatření Moskvy, která mají udělat z Ruska žádanou destinaci.
„Dělají tu všechno pro turisty... Vše se opravuje, rekonstruuje,“ rozplývá se odhadem pětačtyřicetiletý muž nad krásami starobylého ruského města Velikyj Rostov.
Jaroslav je Čech a letos na jaře se se svou ruskou manželkou Jevgenijí vydal na několikaměsíční cestu po Rusku. Tu se dvojice ve středních letech rozhodla v rámci blogu Dovolená v Rusku pečlivě zaznamenávat na kameru.
Nejprve se projíždějí moskevským metrem a obdivují Rudé náměstí, poté historické centrum města Jaroslavl a nakonec se vrací k hlavním pamětihodnostem v okolí Moskvy. Všude je podle nich čisto, bezpečno a levná doprava i jídlo, jak si pochvaluje Jaroslav.
O svých politických postojích sice na videích otevřeně nemluví, některé jeho poznámky však prokremelskými narativy zavání. Rozpaky vzbuzuje už úvodní stránka jeho kanálu, kde varuje, že „komentáře s fašistickým podtextem“ nahlašuje.
Čtěte také: Zprávy ze ztracené země. Jak kráčelo Rusko k fašismu?
Čechů, kteří by si v největší zemi světa za časů ruské války podobně jako Jaroslav plnili své cestovatelské sny, mnoho není. Moskva sice překvapivě tuzemským občanům víza nadále vydává, české ministerstvo zahraničí ovšem před pobytem v Rusku varovalo už v roce 2022.
Mezi oběma zeměmi navíc v současnosti neexistuje přímé letecké spojení. Přesto se však v česko-slovenském prostoru najdou tací, kteří do koutů putinského Ruska rádi vyrážejí – a své zážitky nadšeně sdílejí.
„Neexistují žádné překážky k návštěvě země,“ prohlásil na začátku září slovenský politik maďarského původu György Gyimesi v pořadu bloggerky Mimi Šramové. Bývalý poslanec za hnutí OĽANO se letos v srpnu vypravil až na poloostrov Kamčatka a svou neobvyklou cestu hned zpropagoval dvěma videopříspěvky na Facebooku.
Kritizuje „válkychtivý“ Západ, a naopak si pochvaluje poměry v agresorské zemi.
„Pozor! Video není vhodné pro citlivé progresivní povahy,“ varuje v popisku jednoho z nich. V příspěvcích následně tvrdě kritizuje údajně „válkychtivý“ Západ, a naopak si pochvaluje poměry v agresorské zemi. Jejich obsah lze shrnout slovy: v Rusku se žije dobře, obchody praskají ve švech, sankce nefungují a trpí jimi hlavně Slováci.
V rozhovoru se pak Gyimesi pustil ještě dál a rozpovídal se o „ruském vlastenectví“, které podle něj Západ nikdy neporazí. Jeho pochvalný monolog se následně na YouTube setkal s velkým potleskem v komentářích. Vedle srdíček a zdvižených palců v nich někteří diváci rovnou psali, že po tomto interview už o svém výletu do Ruska nepochybují.
Zažít na vlastní kůži v současnosti nejvíce sankcionovanou zemi světa západní turisty láká – alespoň ty, kteří svá dobrodružství mapují na kameru jako Čech Jaroslav. Jejich youtubová videa se zaměřují na plné bary, streetfoodové festivaly nebo mrakodrapy byznysového centra Moscow City.
Brzy by k nim mohly přibýt také záběry davů zahraničních turistů z celého světa. Právě ti se po pandemické pauze a prvních dvou letech invaze do Ruska opět vracejí, západnímu tlaku i množícím se ukrajinským útokům navzdory.
Agresor v kurzu
V prvním pololetí 2024 zaznamenaly ruské úřady nárůst návštěvníků z ciziny o více než 42,4 procenta ve srovnání s předchozím obdobím. Výrazně se však proměnila jejich národnostní skladba.
Místo italštiny a angličtiny se tak například historickým centrem Petrohradu rozléhá vedle domácí ruštiny hlavně čínština nebo arabština. K předpandemickým číslům, kdy do země zavítalo za účelem turismu přes pět milionů lidí, má sice Rusko ještě daleko, ovšem trend nabral vzestupný směr.
Zatímco západní turisté jezdí ukojit svou zvědavost do měst, asijští a latinskoameričtí návštěvníci míří za přírodou. Číňané objevují jezero Bajkal, Japonci létají do Soči, Argentinci cestují po Transsibiřské magistrále a návštěvníky ze Středního východu láká naopak Altaj anebo Karélie.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.