Politika

15. 10. 2024, 12:36

Dožene ji zpronevěra? Soud může zhatit prezidentské ambice Marine Le Pen 

Simone Radačičová

Francouzská politička Marine Le Pen | Foto: Victor Velter/Shutterstock

V Francii probíhá ostře sledovaných soud s političkou Marine Le Pen, která se nijak netají svými prezidentskými ambicemi. Pokud ji soud shledá vinou, ohrozí její politickou kariéru.

Aktuální průzkumy veřejného mínění ve Francii naznačují, že dlouholetá politička Marine Le Pen nebyla nikdy tak blízko Elysejskému paláci. Pokud by se prezidentské volby konaly nyní, byla by jasnou favoritkou.

Její prezidentské ambice ale ohrožuje probíhající soud. Šéfka Národního sdružení čelí, společně s dalšími šestadvaceti bývalými či nynějšími zákonodárci a europoslanci, obvinění ze zpronevěry finančních prostředků Evropského parlamentu.

Strana z evropských peněz platila domácí politické aktivity.

Pro Le Pen je v sázce doslova celá její politická kariéra. Jednak jí hrozí maximální trest až deset let za mřížemi a pokuta jeden milion eur. To je ale jen velmi málo pravděpodobné.

Soud však může političku potrestat i jinak: uložením pětiletého zákazu kandidovat na veřejnou funkci. V praxi by se tak nemohla ucházet o přízeň voličů v příštích prezidentských volbách v roce 2027.

Čtěte také: Macronův nový kabinet: Před krajní pravicí nás ochrání… krajní pravice?

Francouzská prokuratura už dříve uvedla, že krajně pravicové Národní sdružení (dříve známé jako Národní fronta) utratilo miliony eur na asistenty v Evropském parlamentu. Ti se ale podle obžaloby věnovali vnitrostranickým věcem, ne záležitostem spojeným s Evropskou unií.

To je v rozporu s pravidly Evropského parlamentu – strana z evropských peněz platila domácí politické aktivity. Obvinění se týká let 2006 až 2016. 

Le Pen, která v prezidentských volbách neúspěšně kandidovala už třikrát, veškerá obvinění odmítá. „Nemám absolutně žádný pocit, že bych se dopustila jakékoliv nesrovnalosti, sebemenšího nezákonného činu,“ prohlásila politička v pondělí 14. září, kdy poprvé vypovídala před soudem.

Podle jejích slov se práce jednotlivých asistentů přirozeně prolíná s prací pro zákonodárce v Evropském parlamentu.  „Asistent může pracovat pro svého europoslance a může pro něj pracovat také ve prospěch jeho politické strany,“ uvedla u soudu.

Na lavici obžalovaných společně s Marine Le Pen sedí například její otec a někdejší europoslanec Jean-Marie Le Pen, sestra Yann Le Pen, starosta Perpignanu Louis Aliot a další. 

Soud by měl ostře sledovaný verdikt vynést 27. listopadu, politička se však může odvolat. V takovém případě by se nový proces potáhl léta.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Marine Le Pen, Francie, Politika, Soudy