BBC

22. 07. 2023, 04:55

Dřív zatloukala, teď se ničím netají. Jak BBC přestala zametat skandály pod koberec

Jolana Humpálová

V britské veřejnoprávní BBC udeřil skandál: prominentní moderátor měl podle bulváru zaplatit desítky tisíc liber nezletilé osobě za erotické fotografie. Médium obviněného stáhlo z vysílání a případ řeší s policií. Kauza sama o sobě je pikantní až až. O to zajímavější je proto způsob, s jakou transparentností a vervou o něm informuje samotné médium – nebylo to tak vždy.

Britská veřejnoprávní BBC patří mezi respektovaná globální média. Pyšní se jak svým stářím, tak i respondenty rozesetými po celé planetě, šířkou nabídky a tím, že platí za jeden z hlavních a stále relativně důvěryhodných zdrojů pro světovou veřejnost.

Ani této více než stoleté instituci se ovšem nevyhýbají skandály a kontroverze všeho druhu. Vzpomeňte si (velmi namátkou) na nedávnou kauzu kolem skoro dvě dekády starého rozhovoru s princeznou Dianou či nevyvážené a zaujaté vysílání před skotským referendem o nezávislosti. Nebo třeba na období, kdy se řešily manely a zastoupení žen ve vysílání. To známe i z domácího prostředí, nutno ovšem podotknout, že v Británii se toto téma propíralo před cca 10 lety. BBC čelí i jiným aférám – jedna taková médiem cloumá právě v těchto dnech.

Od začátku měsíce, kdy se zprávy o údajném nevhodném jednání hvězdného moderátora dostaly do veřejného prostoru, médium zaujalo nevídanou pozici.

Co se zhruba mělo stát: v roce 2018 se původně nejmenovaná moderátorská hvězda údajně spojila s tehdy sedmnáctiletým, tedy nezletilým člověkem na Instagramu. A šlo o osobní zprávy, podle tabloidu The Sun obsahovaly srdíčka a emojis posílající polibky. Je potřeba upřesnit, že je deník Ruperta Murdocha proslulý nejrůznějšími kontroverzemi a mezi Brity platí za nejméně důvěryhodný zdroj.

Kontakt měl vyústit v to, že televizní celebrita dospívající osobě poslala během tří let přes 35 tisíc liber za fotografie se sexuálním podtextem, jak deník napsal ve výbušném textu ze začátku měsíce. The Sun nespecifikoval, zda byla osoba nezletilá i v době, kdy k výměně fotek za finanční odměnu docházelo, respektive toto tvrzení preformuloval.

Matka této osoby pro bulvární deník uvedla, že „muže z BBC viní ze zničení života jejího dítěte“. Peníze, které za fotky hlasatel platil, totiž její potomek údajně využil k nákupu cracku, tedy k financování své závislosti na tvrdé droze. Deník do textu už nezahrnul, že dotyčná mladá osoba celý příběh před vydáním odmítla s tím, že „to není pravda“.

Čtěte také: 5 let MeToo z 5 pohledů: Ani teď není společnost k sexuálnímu násilí dostatečně tvrdá

Novinář – v tu chvíli pro veřejnost stále neznámý – byl stažen z vysílání a objevily se nová obvinění i informace. Další mladý člověk těsně po dvacítce přišel s tím, že si s moderátorem psal (nejen) skrze seznamovací aplikaci a pak mu celebrita po zprávách vyhrožovala kvůli tomu, aby nevyzradil její totožnost. To potvrdila i BBC, která má zprávy k dispozici.

V posledních dnech se případ posunul a nabral konkrétnější obrysy. Moderátor, který se měl vyjmenovaných nepřístojností dopustit, dostal tvář: v centru kauzy stojí Huw Edwards, jednašedesátiletý matador televizního vysílání, hlasatel z hlavních zpráv BBC. Po odhalení identity byl podle jeho manželky hospitalizován s „vážnými duševními problémy“.

Pozice nevídaná

Takže: Británie se na několik dní pustila do honu na bezejmennou celebritu, aby zjistila, že jde o jednu z nejváženějších osobností britské televize. Podle anonymních nařčení měl Edwards zaplatit možná nezletilé, možná už zletilé osobě za erotické fotky. Ta oponovala, že příběh není pravdivý. Další mladé osoby uvedly, že jim Edwards vyhrožoval. A policie oznámila, že se moderátor nedopustil trestného činu a že jej nevyšetřuje.

Kauze dynamika rozhodně neschází, sama o sobě nicméně žádný nový narativ nenabízí. Vlivná, veřejně známá osobnost, která možná využila svého postavení a jednala nevhodně a se sexuálním podtextem? Krvelačný bulvár, který ničí životy? To už tu párkrát bylo. Zajímavá je jiná linka: způsob, jakým se k celé věci postavila sama BBC.

Od začátku měsíce, kdy se zprávy o údajném nevhodném jednání hvězdného moderátora dostaly do veřejného prostoru, totiž médium zaujalo vcelku nevídanou pozici.

Kauzu vyšetřuje, jako kdyby se netýkala BBC, ale jiného mediálního domu či instituce – informuje o ní zcela bez okolků. BBC jako by se rozdělila vedví – na BBC-médium a BBC-instituci, kdy první o skandálu transparentně informuje a druhá se k němu vyjadřuje jakožto jeden z jeho aktérů.

„Při reportování o kauzách, jako je tato, jednají novináři BBC News s BBC stejně jako s každou další organizací, o které přináší zprávy. (…) A stejně jako u jiných společností, i v tomto případě žádá BBC News o komentář management BBC nebo tiskovou kancelář BBC o oficiální vyjádření,“ uvádí médium. Případ vyšetřuje interně od května, veřejně od začátku července.

„BBC vás zklamala, když vás měla chránit“

Nynější přístup je v současném mediálním světě spíš překvapující výjimkou – novinkou ostatně i pro BBC. Už v minulosti čelil mediální gigant skandálu se sexuálním podtextem, nyní je to ovšem poprvé, co se ho BBC nesnaží zamést pod koberec.

Bylo to v roce 2012, kdy se v BBC řešil případ (daleko) závažnějšího charakteru. Lišil se nejen rozsahem a vážností, ale také právě přístupem instituce, která s ním tehdy nezacházela s takovou transparentností a zodpovědností. Naopak.

Čtěte také: „Vymyli mi mozek.“ Programy pro problémové děti vedou k traumatům i úmrtím, dělo se to i u nás

Šlo o vyšetřování tehdy již zesnulého moderátora a DJe Jimmyho Savilea, který se desítky let těšil obrovské popularitě. A také znásilnil, sexuálně zneužil a obtěžoval vyšší stovky lidí, mnohdy dětí. Nejmladší oběti bylo 8 let. Dalším vyšetřovaným byl moderátor Stuart Hall, který skončil za mřížemi – přiznal se k útokům mj. na dívky ve věku 9 až 17 let.

„It was great while it lasted (Dokud to trvalo, bylo to skvělé),“ sděluje náhrobní kámen Jimmyho Savilea, kdysi oblíbené postavy. Když si tohle rčení spojíte se vší hrůzou, co na Savilea vylezla po jeho smrti v roce 2011, až z toho mrazí. O to mrazivější je potom fakt, že se o jeho i Hallově zvráceném chování v BBC vědělo. To v roce 2016 ukázal report někdejší soudkyně Janet Smith, u níž si instituce zprávu objednala. Povědomí o jejich činech měli jak řadoví zaměstnanci BBC, tak i někteří členové managementu.

Podle vyšetřování se v BBC v průběhu let objevilo osm neformálních stížností, které ovšem nevedly k dalším krokům – kvůli kultuře strachu a konexím obou útočníků. „BBC vás zklamala ve chvíli, kdy vás měla chránit. Sériový sexuální násilník a sexuální predátor se po celá desetiletí skrývali v BBC, “ řekl v roce 2016 tehdejší generální ředitel instituce Tony Hall.

Další rovinou celé aféry je, že na konci roku 2011 měla jít do vysílání desetiminutová reportáž věnovaná sexuálnímu násilí, jehož se Savile dopouštěl. Její součástí byly rozhovory s deseti údajnými oběťmi a její autoři si byli podle deníku The Daily Mail jistí, že mají dostatek materiálu na to, aby výbušný snímek mohli vysílat.

Na veřejnost se reportáž ale nikdy nedostala – podle oficiálních vyjádření kvůli tomu, že tvrzení nebyla dostatečně podložená. A podle zdrojů The Daily Mail z prostředí BBC proto, že se médium chtělo vyhnout „ostudě“. Ke zveřejnění mělo totiž dojít chvíli předtím, co měla BBC v plánu vysílat předvánoční poctu tehdy čerstvě zesnulému moderátorovi.

Bylo to správně?

Nynější přístup veřejnoprávní organizace je tak citelnou změnou; možná poučením z minulosti, možná i reakcí na proměnu, jíž v posledních letech prošel (západní) svět. Tedy na hnutí MeToo a jeho – mimo jiné – intenzivní snahu nabourat dosavadní nedotknutelnost veřejných osobností.

BBC se prostě rozhodla zareagovat tak, aby ji nikdo nemohl osočit, že něco zamlčela. Rozhodla se jít příkladem, kterým by se mohla inspirovat světová i česká média. Dělat mrtvého brouka, případně vydat pár prázdných, sebeochraňujících prohlášení prostě není vždycky to nejlepší řešení.

Je tu ale ještě jedna věc. V posledních dnech se objevila další rovina celé aféry a symbol, který by mohl přístup BBC představovat, nabral hořkou pachuť. Nových informací ke kauze ubývá, naopak roste prostor o celé situaci přemýšlet komplexněji. A někteří docházejí k palčivé otázce: proč se celonárodní média nechala strhnout skandálem, který rozpoutal dlouhodobě kontroverzní bulvární plátek za pomoci anonymních zdrojů?

Moderátor Huw Edwards ke dni vydání textu není obviněný z žádného trestného činu ani proti němu není vedeno policejní vyšetřování. BBC samotná nicméně ve svém vyšetřování a hledání nějaké ucelenější pravdy pokračuje – trvat to může i měsíce.

Nechala se BBC zaplést do sítí dlouhodobě toxického The Sun, na jehož informace se nedá spolehnout a opakovaně se ukazují jako nepravdivé? Možná. Nebylo to ale k ničemu – veřejnoprávní médium ukázalo, že je připraveno své vnitřní problémy řešit a neschovávat se před nimi. Zda do toho šlo s takovou energií proto, že si chtělo po případu s Jimmym Savillem zlepšit společenský kredit a připravit si vyjednávací půdu pro další – horší – skandály, je věc druhá. To ale ukáže až čas.

Jolana Humpálová

Více článků od autora

Témata: BBC, Velká Británie