„Jestli mě nesnášíš, ale přitom sleduješ všechno, co dělám, jsi pořád hlavně fanoušek.“ Touhle populární hláškou z Tiktoku by se dala shrnout pozice Evropské unie ve světě zmítaném krizemi. Evropskou unii dnes posilují hlavně ti, kteří ji chtějí rozložit.
“Muži, ženy i děti znovu umírají, protože se zahraniční lídr, prezident Vladimir Putin, rozhodl, že Ukrajina nemá právo existovat. A my nikdy nepřipustíme, aby se tak stalo,” zdůrazňovala postupně předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen jednotlivá slova svého projevu.
V lavicích před ní sedělo kolem sedmi stovek poslanců Evropského parlamentu. Kromě nich byl na obrazovce připojený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve vojensky zelené mikině. Bylo jen pár dní poté, co ruská vojska překročila ukrajinskou hranici a blížila se na předměstí Kyjeva.
Cíl krajní pravice zůstává stále stejný, pořád chtějí Evropskou unii zničit. Kdyby na to měli sílu, tak to udělají.
Od té doby se unie stala s více než 80 miliardami eur pomoci největším finančním podporovatelem Ukrajiny. Dalších jedenáct miliard putovalo přímo z EU na zbraně pro napadenou zemi. Jednota sedmadvacítky se udržela tváří v tvář plnému vypětí Ruska i dva roky po začátku invaze, když byl přijat letos v únoru už 13. sankční balíček.
Čtěte také: Na tahu je Meloni: Vznik euroskeptické superfrakce má v rukou italská premiérka
Podpora ale není dost silná na to, aby se Ukrajině podařilo získat Ruskem dobytá území. Bez unie by nicméně už dlouho nebylo z čeho platit vojáky ani každodenní provoz země, která dnes dává 40 procent svého rozpočtu právě na obranu proti ruské armádě.
Ruská agrese nebyla prvním momentem, kdy blok otestoval svou soudržnost a akceschopnost vůči globálním výzvám. Krátce po nástupu do čela Evropské komise na podzim 2019 vyhlásila Von der Leyen, že se bude Evropa pokoušet o projekt srovnatelný s největšími úspěchy lidstva v minulém století.
“Nemáme zatím všechny odpovědi. Ale je to start cesty. Tenhle moment je pro Evropu srovnatelný s vysláním člověka na Měsíc,” říkala při vyhlášení Zelené dohody pro Evropu, dnes asi nejkontroverznější politiky unie, na jejíž kritice vedou kampaň politické síly, které by ji chtěly přinejmenším znatelně proměnit nebo rovnou rozložit.
Kam zmizel -exit?
Uplynulých pět let let poznamenalo několik krizí, mezi které patří ta migrační, dále sílící projevy klimatické krize, koronavirus, válka na Ukrajině a nakonec narůstající téma obchodního soupeření unie s USA i Čínou. Těchto pět velkých pohybů bylo během pěti let fungování minulého Evropského parlamentu nejvýraznějšími důvody, proč se začalo o EU mluvit jako o geopolitickém hráči, který by měl nabízet vlastní odpovědi na globální výzvy.
Každá krize znamenala delegaci další části odpovědnosti za dění na kontinentu na unijní úroveň. Zvlášť v takto citlivých tématech se podobné posuny neobešly bez obav části lidí ze ztráty vlastní suverenity. Zatímco z východu ale mírnila radikální rétoriku dříve hlasitých kritiků sjednocené Evropy ruská agrese na Ukrajině, ze západu to byl zase bolestivý Brexit.
Ve výsledku se přímé požadavky na vystoupení z EU staly napříč sedmadvacítkou politicky marginálním tématem. Nahradila je mobilizace národoveckých sil směrem k ovládnutí a deklarované reformě unie.
Čtěte také: Válka gangů v Marseille: Nezletilí vrazi nabízí služby na sociálních sítích
"Cíl krajní pravice zůstává stále stejný, pořád chtějí Evropskou unii zničit a kdyby na to měli sílu, tak to udělají," vysvětluje pro Voxpot Gilles Ivaldi, odborník na evropskou krajní pravici z francouzské Sciences Po. Dodává ale, že když dnes tyto strany otevřeně řeknou, že chtějí zničit EU, tak už nemůžou ve volbách vyhrát.
"Jejich strategií je skrývat tvrdý euroskepticismus za prohlášení, že chtějí unii jen reformovat," vysvětluje s tím, že když se ponoříte do čtení fór těchto stran nebo do prohlášení jejich představitelů na stranických schůzích, vše zůstává při starém. Změnil se jen způsob komunikace.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.