Politika

21. 05. 2024, 06:00

Evropa podle Le Pen. Volnější spolupráce a více Ruska

Simone Radačičová

Francouzská politička Marine Le Pen. Foto: Shutterstock

Ve volbách do Evropského parlamentu pravděpodobně posílí krajně pravicové strany a společně s nimi také frakce Identita a demokracie. Jejím hlavním členem je francouzské Národní sdružení Marine Le Pen. A tato politička, její postoje a ideje, sehrají klíčovou roli v období po volbách.

Francouzské Národní sdružení dlouholeté političky Marine Le Pen nezadržitelně míří k vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. Otázkou už není, zda vyhraje, ale o kolik. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazují, že hnutí Renaissance (Obnova) prezidenta Emmanuela Macrona zůstane daleko za stranou, kterou mnozí politologové označují za krajní pravici. 

Nedávno vyšly první odhady, které vůbec poprvé ukazují, že strana Le Pen získá náskok přes 15 procentních bodů a celkem jí dá svůj hlas až 31 procent voličů. A to je bezprecedentní situace. 

Nejde ovšem jen o Francii. Podobně zaměřené strany posbírají cenné body také v dalších zemích Evropské unie, včetně těch velkých jako právě Francie nebo Německo, kde se hraje o velké množství křesel. Zatímco krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) z voleb vyjde jako druhá nejsilnější v zemi, v sousedním Nizozemsku by s přehledem měla zvítězit populistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse a v Rakousku zase radikální FPÖ

Evropští voliči, unavení a frustrovaní vyššími náklady na živobytí, nelegální migrací nebo třeba obavami z budoucnosti, hledají alternativu k zavedeným stranám a často končí v náruči populistů. Ti jim mnohdy nabízí navenek snadná řešení složitých problémů. 

A společně s tím rostou zisky také euroskeptické a nacionalistické frakce Identita a demokracie v Evropském parlamentu, k níž se Národní sdružení hlásí. Vlivný bruselský server Politico odhaduje, že by frakce mohla obsadit 85 křesel, což je o 27 více, než měla v posledních volbách před pěti lety.

Z Identity a demokracie se tak rázem stane třetí největší frakce v Evropském parlamentu. Před ní budou jen Evropská lidová strana (EPP) a Socialisté a demokraté (SD). 

Pro toto seskupení se tím otevře nová kapitola, kdy bude moci využít svůj nově získaný vliv na dění v unii. Bude více vidět a slyšet.

A chybět u toho nebude ani Marine Le Pen. Přestože politička z Francie v těchto volbách ani nekandiduje, bude to právě ona a její myšlenky, postoje a názory, které sehrají klíčovou roli. Její Národní sdružení je totiž vůbec nejdůležitějším členem frakce Identita a demokracie, kam mimo jiné patří česká Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Změna jména nestačí

Marine Le Pen se postavila do čela strany tehdy ještě pojmenované Národní fronta v roce 2011, kdy tuto funkci převzala od svého otce Jeana-Marie Le Pen. Ten vybudoval protestní partaj, která stála na okraji politického spektra. Nechvalně rovněž proslul svými antisemitskými výroky nebo nenávistnými projevy k menšinám, židům nebo homosexuálům.

Jeho dcera měla ale jiné cíle. Už nechtěla vést stranu, za kterou se Francouzi stydí nebo nechtějí přiznat, že jí dali svůj hlas. Odstartovala proto proces, jenž se ve Francii označuje jako oddémonizování, tedy ve francouzštině la dédiabolisation.

Sama Le Pen prý toto slovo ani nemá ráda, vděčí mu však za postupný průnik mezi zavedené francouzské politiky. Postupně stranu očistila od dědictví svého otce, zbavila problematických členů i extrémních proudů. A nakonec, aby ji definitivně odřízla od svého otce Jeana-Marie Le Pena –kterého mimochodem ze strany nechala vyloučit – ji přejmenovala z Národní fronty na nynější Národní sdružení.

Změnou ale postupně prošly také postoje Le Pen. Charakterizuje je ústupek od původních návrhů. Dříve dokonce sama sebe označovala za „Madame frexit“, protože prosazovala odchod Francie z eurozóny a dokonce z Evropské unie.

Nic z toho už ale dávno neplatí. Podobné návrhy totiž vyvolávaly ve Francouzích obavy z vleklé ekonomické krize a ztráty úspor, a proto již z programu Le Pen před několika lety zmizely.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora