Lifestyle

23. 07. 2024, 06:00

Pistolky na vodu a hon na čarodějnice. Jak Barcelona bojuje proti nadměrnému turismu

Simone Radačičová

Graffiti v ulicích Barcelony. Foto: Shutterstock

V Evropě i jinde ve světě přibývá míst, která se potýkají s enormním zájmem turistů. Centra měst se vylidňují, mizí tradiční krámky a nahrazují je prodejny suvenýrů, všude se tlačí davy. A společně s tím přibývá i protestů. Jak se s tím vypořádává Barcelona?

Na slavné barcelonské promenádě La Rambla se nedávno shromáždilo několik tisíc lidí. Chtěli upozornit na úskalí masového turismu. Během protestu několik demonstrantů vytáhlo dětské pistolky a začalo stříkat vodu na překvapené zahraniční hosty. „Jsem turista. To je namířeno proti mě?“ reagoval jeden z návštěvníků podle listu El País.

O pistolkách a rozstřikování vody pak referovala řada světových médií. Tento protest přilákal obrovskou pozornost. Voxpot se spojil s pořadatelem demonstrace, organizací Assemblea de Barris pel Decreixement Turístic (ABDT), neboli Sdružení čtvrtí za nerůst turismu.

„Vzniklo to spontánně,“ řekl v telefonickém rozhovoru o pistolkách na vodu Daniel Pardo z ABDT. Doplňuje, že organizace se hned dostala pod tlak, aby odsoudila tuto formu protestu namířenou proti přílišnému zájmu turistů. To ale Pardo odmítá.

„Jsou to přeci jen dětské hračky, pistole na vodu. To není žádné násilí. Násilí je, když vás vyhodí z bytu (to je narážka na přestavbu bytů na apartmány pro turisty, pozn. aut.), když nemůžete do autobusů, protože jsou plné turistů. Násilí – to je i pracovní vykořisťování v cestovním ruchu,“ říká v telefonickém rozhovoru pro Voxpot.

Na chvilku se odmlčí a pak zamyšleně pokračuje. I on si všimnul, jak velkou pozornost věnovala média nejen ve Španělsku právě této formě odporu. „Na jednu stranu, je to trochu škoda, protože se spíš mluví o těchto hračkách než o dopadech nadměrného turismu. Jenže kdyby se nemluvilo o těch pistolkách, tak by se o tomto problému nehovořilo vůbec,“ poukazuje.

Organizátoři tvrdí, že jich bylo nejméně 20 tisíc, tamní policie mluví „jen“ o 2800 účastnících. Vydali se na pochod po La Rambla lemované restauracemi, malíři a krámky dolů směrem k moři, kde je socha Kryštofa Kolumba.

Slavná La Rambla v Barceloně. Foto: Shutterstock

Barcelona patří k řadě měst a oblastí, jež se dlouhodobě potýkají s obrovským zájmem turistů. U muzeí, galerií a dalších pamětihodností v Dubrovníku, Benátkách nebo Paříži se tvoří nekonečně dlouhé fronty turistů, jinde se tlačí u výhledů nebo se přetahují o místa u stolků kaváren a restaurací. Neopakovatelné kouzlo okamžiku, duše určitého místa, zkrátka to, za čím turisté přijíždějí, se najednou ztrácí a mizí v davech návštěvníků z celého světa.

Daniel Pardo z ABDT vyjmenovává další dopady všeho, co se pojí s anglickým výrazem „overtourism“. Městská hromadná doprava, která se až příliš zaměřuje na potřeby návštěvníků, znečištění – a to hlavně z velkých výletních lodí –, zavírání prodejen každodenní potřeby, jež nahrazují obchody se suvenýry nebo jinými produkty pro turisty, či psychické potíže starousedlíků, kteří se musejí vyrovnat s takřka neustálým hlukem. „Život se nezastaví ani v noci,“ dodává k tomu Pardo.

Sám bydlí v Barri Gòtic, tedy v turisticky velmi vytížené Gotické čtvrti v Barceloně. Tvrdí, že s dopady nadměrného turismu se ve městě slavného architekta Antoniho Gaudího nějakým způsobem potýkají všichni obyvatelé.

Jen málokterý obyvatel historických center Barcelony nebo třeba Benátek nad tím jen tak mávne rukou. Do titulků světového tisku se stále více dostávají nejrůznější protesty starousedlíků, kteří jen marně vzpomínají na časy, kdy se nemuseli cestou domů nebo do práce prodírat skupinkami zvědavých návštěvníků.

Všechna úskalí spojená s masovým turismem možná nejlépe zosobňuje právě Barcelona. S přílišným zájmem návštěvníků se potýká už léta, zároveň se zkušenosti obyvatel z katalánské metropole velmi podobají těm, které mají lidé z Atén nebo třeba Málagy. Jen málokteré město navíc podniklo tolik různých kroků k tomu, aby se pokusilo vyrovnat negativní dopady tohoto jevu a příliv turistů omezilo.

Pandemie přinesla změny

Barcelona už léta patří mezi nejnavštěvovanější metropole v Evropě. Loni do ní zavítalo přes 12 milionů turistů, přičemž 80 procent z nich byli cizinci.

Město, kde žije asi 1,6 milionu obyvatel, v uplynulých letech přijalo řadu různých opatření, která měla alespoň částečně zmírnit negativní dopady spojené s přílišným zájmem zahraničních hostů.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora