Už několik hodin čelí Izrael útoku ozbrojeného palestinského hnutí Hamás. Tomu se podařilo v utajení připravit nečekaný útok, který zaskočil izraelské tajné služby i armádu. Premiér Benjamin Netanjahu slibuje odvetu.
Text průběžně aktualizujeme.
Palestinské radikální hnutí Hamás v sobotu zaútočilo na Izrael. Z Pásma Gazy na něj vypálilo zhruba 2200 raket. Jeho ozbrojencům se podařilo proniknout na území židovského státu a zřejmě ovládnout i několik obcí na jihu země. Tam podle dostupných informací vraždilo civilisty a zajalo nejasný počet rukojmích. Jedná se o bezprecedentní úder, jaký Izrael dlouhá léta nepamatuje.
Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že jeho země „je ve válce“ a nechal mobilizovat desítky tisíc rezervistů. Jeruzalém tak zahájil rozsáhlé nálety na Pásmo Gazy, které si vyžádaly už stovky obětí. Jde o reakci na nečekané útoky, které zaskočily izraelské tajné služby. Těm se přitom obvykle podobné akce daří dopředu odhalit.
Úder Hamásu připadl na den, kdy Izraelci slaví svátek Simchat Tóra. To oživilo vzpomínky na události staré 50 let. Izrael si včera, tedy 6. října, připomněl půl století od vypuknutí jomkipurské války. Tehdy armády Egypta a Sýrie na nejvýznamnější izraelský svátek Jom kipur nečekaně zaútočily na židovský stát.
Co přesně se v Izraeli v sobotu odehrálo a jaká je nyní situace?
V sobotu ráno Hamás zahájil koordinovaný a dobře připravený útok na Izrael. Vedle velkého počtu vypálených raket pronikli jeho bojovníci do obcí a měst poblíž Pásma Gazy. Jedním z nich je také město Sderot, které je od něj vzdáleno jen pár kilometrů. „Probudily nás sirény a rakety někdy kolem osmé hodiny ráno. Z našeho balkonu jsme viděli exploze. Moje rodina je nyní v krytu, přestože má Izrael pokročilou protivzdušnou obranu,“ řekl v sobotu Seth Franzman, analytik a politolog žijící v Jeruzalémě, pro Politico s tím, že z nebe mohou padat kusy sestřelených raket.
These are Hamas militants entering an Israeli neighbourhood. Unprecedented images from Israel right now. The attack is ongoing. pic.twitter.com/yoh0pFLL5Y
— נריה קראוס Neria Kraus (@NeriaKraus) October 7, 2023
Hamás také zadržel rukojmí – některá média nyní mluví o „desítkách“ osob, jiná informují i o „více než stovce“. Radikálové je v tuto chvíli mají držet v Pásmu Gazy. Podle mluvčího Izraelských obranných sil (IDF) se jedná o civilisty i členy armády. Kromě lidí s izraelským občanstvím bojovníci Hamásu do Gazy odvlekli i osoby z Mexika a Brazílie. Spekuluje se i o několika Američanech – americké ministerstvo zahraničí ověřuje, zda jsou občané USA mezi oběťmi útoku nebo zajatci.
Obranné síly uvedly, že Izrael znovu získal kontrolu nad všemi komunitami, které byly pod útokem Hamásu. Nevyloučily ale, že se na území Izraele stále pohybují bojovníci
Co prohlásil Hamás?
Lídr Hamásu Muhammad Díf zahájil „operaci bouře al-Aksá“. Odkazuje se tak na jméno mešity, která leží na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Nechal se slyšet, že úder je odvetou za izraelské „znesvěcování“ této mešity. Díf v minulosti přežil několik pokusů o atentát. „Rozhodli jsme se říct, že dost je dost,“ řekl v předtočeném videu Díf, který obvykle na veřejnosti příliš nevystupuje. Současně vyzval všechny Palestince, aby se zapojili do boje proti Izraelcům.
Útok Hamásu podpořilo také šíitské militantní hnutí Hizballáh, které operuje z Libanonu. To prohlásilo, že je to „vzkaz“ zemím, jako je Saúdská Arábie, jež se snaží normalizovat své vztahy s Izraelem. Tvrdí, že je v „přímém kontaktu s vedením palestinského odporu“.
Do úderu proti Izraeli se zapojila také menší skupina Islámský džihád, jež působí na Západním břehu Jordánu.
Čtěte také: V Izraeli celý letošní rok bouří protesty. Proč je ignorují české politické špičky?
Jak vypadá protiútok Izraele?
Izrael v reakci na útok Hamásu zahájil operaci Železné meče. Podle posledních informací se IDF podařilo zasáhnout 800 objektů v Gaze – vojenských i těch, kde operuje Hamás. Otázku v tuto chvíli zůstává, zda Izrael zahájí i pozemní útok na Pásmo Gazy, který by mohl vést k mnohonásobně vyššímu počtu obětí.
Izraleský ministr obrany Jo‘av Gallant uvedl, že je Gaza pod „totálním blokádou“ ze strany Izraele: „Není tam elektřina, žádné jídlo, voda, palivo.“ Podle Hamásu nálety Izraele zabily několik izraelských zajatců držených v Gaze.
Israel has pounded Gaza for a second straight night after formally declaring war against Hamas, in response to the Palestinian group’s unprecedented attack on Israel ⤵️ pic.twitter.com/e9Qk7Phcbn
— Al Jazeera English (@AJEnglish) October 9, 2023
Kolik je obětí – na izraelské i palestinské straně?
Počet obětí útoku Hamásu není zcela jasný. Podle posledních informací je jich nejméně 700. Izraelský protiútok si zatím vyžádal přes 400 obětí mezi Palestinci. Zraněných mají být na obou stranách v součtu tisíce. A jejich počty stále rostou.
Co řekl premiér Benjamin Netanjahu?
„Jsme ve válce. Vyhrajeme,“ prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém projevu k Izraelcům jen pár hodin po začátku útoku. „Nepřítel zaplatí cenu, jakou dosud nikdy nepoznal,“ dodal s tím, že nařídil bezpečnostním složkám, aby mobilizovaly zálohy. Vyzval také obyvatele, aby vyslyšeli bezpečnostní nařízení úřadů.
Ministr obrany Jo‘av Gallant varoval Hamás, že „udělal vážnou chybu“. Mluvčí IDF o útoku radikálů řekl, že jde o „izraelské 11. září“.
Co říká prezident palestinské autonomie Mohamed Abbás?
Abbás mluví o „potřebě poskytnou ochranu našemu lidu“. Zdůraznil, že Palestinci mají právo se bránit proti „terorismu a okupačním silám“.
Selhaly izraelské tajné služby?
Útoku nedokázaly zabránit ani izraelské tajné služby. Proč tomu tak bylo, není zatím jasné. BBC s odkazem na dobře informované zdroje z izraelské vlády napsala, že země už zahájila vyšetřování, které by mělo tyto důvody odhalit. „Bude to trvat léta,“ řekl k tomu zdroj.
Frank Gardner, redaktor BBC, který se specializuje na bezpečnost, napsal, že se jedná o „kolosální selhání zpravodajských služeb“. Doplňuje, že země má jednu z největších a nejsofistikovanějších sítí na Blízkém východě. Má informátory přímo z militantních hnutí na palestinských územích, stejně jako v dalších zemích, jako jsou Libanon nebo Sýrie. „Hamás byl schopen naplánovat a zahájit tento pečlivě zkoordinovaný útok na Izrael zřejmě v totálním utajení,“ napsal k tomu.
Podobně mluví i další. „Celý Izrael se ptá: Kde je armáda, kde je policie, kde je bezpečnost?“ řekl Eli Maron, bývalý šéf izraelského námořnictva. „Je to kolosální selhání,“ dodal.
Jaké jsou další reakce z Česka a ze světa?
Řada státníků z Česka i ze světa útoky Hamásu odsoudila.
Premiér Česka Petr Fiala:
Odsuzuji teroristické útoky na Izrael. Myslím na nevinné oběti násilí a přeji izraelským přátelům co nejrychlejší zvládnutí situace a naplnění jejich ambicí žít v míru a bezpečí. Česká republika v tomto úsilí vždy plně stála a bude stát za Izraelem.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 7, 2023
Prezident Petr Pavel:
1/ Útok vedený z pásma Gazy je odsouzeníhodný teroristický čin vůči Státu Izrael a civilnímu obyvatelstvu. Raketové útoky a pronikání komand Hamasu do Izraele zablokuje jakékoliv snahy o mírové řešení palestinsko-izraelského konfliktu na dlouhou dobu.
— Petr Pavel (@prezidentpavel) October 7, 2023
Nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen:
I unequivocally condemn the attack carried out by Hamas terrorists against Israel.
It is terrorism in its most despicable form.
Israel has the right to defend itself against such heinous attacks.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 7, 2023
Co doporučuje Ministerstvo zahraničí českým občanům pobývajícím v Izraeli?
V souvislosti s aktuální mimořádnou situací doporučujeme občanům pobývajícím v Izraeli: pic.twitter.com/0layAXxXvl
— Czech Embassy Tel Aviv (@CzechEmbassyIL) October 7, 2023